III. kolo plošného testovania na COVID-19

265

V 458 mestách a obciach na Slovensku sa v sobotu 21. novembra 2020 začalo ďalšie kolo testovania obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Obyvatelia sa tak mohli prísť dať dobrovoľne a zadarmo otestovať do celkovo 537 odberových miest na Slovensku.

Mesto Púchov patrilo medzi 458 miest a obcí, v ktorých prebehlo už tretie kolo celoplošného testovania na COVID-19. Odberové miesta boli v plnej prevádzke od 8:00 hod. do 20:00 hod. na všetkých trinástich miestach. Aj z testovania v treťom kole, v ktorom bola účasť dobrovoľná, dostali záujemcovia platný certifikát s výsledkom svojho antigénového testu v zalepenej obálke.

Návšteva ministra obrany SR

V sobotu navštívil Púchov minister obrany SR Jaroslav Naď. Podľa jeho vyjadrenia pre médiá testovanie prebieha pokojne. „Oproti poslednému testovaniu evidujeme približne tretinový záujem. Ľudia prichádzajú postupne, netvoria sa rady a neevidujeme ani situácie, že by na testovanie do vybraných miest a obcí prichádzali ľudia z iných regiónov. Som rád, že je to tak, ako sme ľudí vopred poprosili, pretože starostovia a primátori chcú primárne vedieť, aká je situácia so zamorenosťou v ich konkrétnych samosprávach,“ vysvetlil.

Minister obrany J. Naď zároveň poďakoval všetkým primátorom a starostom miest a obcí, ktoré sú súčasťou štvrtého kola testovania za záujem a pomoc. Vyzdvihol, že „drvivá väčšina starostov a primátorov k tomu pristupuje tak, že majú záujem, aby sa zlepšila situácia z hľadiska chorobnosti v jednotlivých obciach a mestách. Ide nám totiž nielen o zdravie jednotlivcov, ale celej spoločnosti a táto forma testovania naozaj veľmi pomáha,“ vyzdvihol a ešte raz poďakoval všetkým, ktorí sa na projekte podieľajú.

Štvrtú fázu (v Púchove tretiu) testovania dnes zabezpečuje celkovo 1.366 vojakov a zamestnancov rezortu obrany, 539 príslušníkov Policajného zboru SR, 1.928 zdravotníkov a spolu s nimi aj 62 príslušníkov finančnej správy, 30 hasičov, 921 administratívnych pracovníkov a 30 dobrovoľníkov. Celkovo sa na projekte podieľa 4.876 osôb.

Výsledky v okrese Púchov

Ďalšie kolo celoplošného testovania prinieslo menší záujem občanov. Na testovanie prichádzali občania, ktorí mali podozrenie na príznaky alebo mali kontakt s infikovanou osobou. Testovanie prebehlo vo všetkých obciach okresu s jednou výnimkou – obce Streženice, kde naposledy testovali pozitívne len 0,93 percent zúčastnených osôb. Podľa údajov Okresného úradu v Púchove za uplynulý víkend bolo v okrese Púchov otestovaných 11.562 osôb, teda približne 43% z účasti na poslednom (povinnom) testovaní, ktorého sa zúčastnilo 28.017 osôb. Tento víkend malo v okrese Púchov pozitívny test 256 osôb a miera pozitivity na COVID-19 bola 2,21 percenta.

Výsledky v meste Púchov

Podľa neoficiálnych údajov z MsÚ Púchov za celý víkend sa v meste otestovalo celkom 4.115 ľudí, z toho 2,26 percenta pozitívne na COVID-19. Pre porovnanie s druhým kolom testovania na COVID-19 sa prišlo otestovať o 5.832 menej ľudí. Priebeh tretieho kola testovania zhodnotila primátorka mesta Katarína Heneková: „Z výsledkov dnešného aj celovíkendového testovania je zrejmé, že percento pozitívne testovaných oproti predchádzajúcim testovaniam v našom meste stúplo, čo si však zdôvodňujeme najmä tým, že sa testovania zúčastnili hlavne osoby, ktoré pociťovali príznaky ochorenia. Z tohto pohľadu je dobré, že túto možnosť otestovať sa využili a na základe výsledkov môžu absolvovať karanténu spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi. Za túto ich odvahu a zodpovednosť im patrí poďakovanie, pretože je stále veľa ľudí, ktorí svoj pozitívny výsledok testovania považujú za hanbu. Ak by som citovala svojho kamaráta – starostu z obce Lúky, ‚byť pozitívny nie je hanba‘. Všetkým pozitívne otestovaným prajem skoré uzdravenie a veľa trpezlivosti.“

Zdroj: MO SR, OÚ Púchov, MsÚ Púchov