Iné karate (III. kolo Pohára Slovenskej federácie)

657

Po dlhom čase mohol dňa 3.6.2017 primátor Púchova Mgr. Rastislav Henek opäť otvoriť v športovej hale MŠK Púchov III. kolo Pohára Slovenskej federácie karate a bojových umení. Organizátori z CVČ a Rady rodičov ZŠ Gorazdova Púchov využili možnosť organizovať Pohár SFKBU nielen tým, že umožnil štart množstvu domácich začiatočníkov, ale aj na to, aby prezentoval tradičnejší prístup ku karate, karate ako cesty životom – karate do.

Majster Kurašita 10.dan Goju ryu, keď sme sa ho pýtali, prečo by sme mali cvičiť karate, povedal: „Preto aby sme boli mravne lepšími ľuďmi, aby sme dlho, pokojne a zdravo žili a aby sme sa my, ani naše rodiny nemuseli báť násilníkov.“ Pod tlakom médií, komercie a prehnanej ambicióznosti niektorých športovcov sa toto často začína zo športu, aj mnohých bojových umení, vytrácať.

Prvý príklad iného prístupu mohli pretekári, kouči a diváci vidieť v súťaži kata družstiev žien, kde nastúpila 35-ročná Janka Rosinová spolu so svojimi dcérami Viktorkou a Terezkou. Výsledok medzi špičkovými družstvami žien nebol až tak podstatný, ako skôr ukážka rodiny, ktorá si vybrala karate do. Lebo aj otec Andrej trénuje karate.

Druhá ukážka bola v súťaži kata muži Rengokai – ostatné štýly, kde Michal Kunst zacvičil najnižšiu existujúcu kata takým spôsobom, že mu tlieskali aj jeho súperi. Rozhodcovia ho oprávnene ohodnotili najnižšou známkou, lebo v tejto súťaži sa cvičia kata iných štýlov ako Goju ryu, čo v Púchove nerobíme, ale mnoho karatistov videlo, že nie výška kata je dôležitá, ale karate. A ešte názornejšie to predviedol v súťaži kata muži Goju ryu Matúš Koleno. S najnižším možným pásom, s najnižšou možnou kata zacvičil tak, že medzi čiernymi a hnedými pásmi skončil štvrtý za troma majstrami sveta a Slovenska a hodnotenie 8,0, ktoré dostal od dvoch rozhodcov potešilo srdcia všetkých priaznivcov starého dobrého karate.

A ešte niečo tešilo – pokojná priateľská atmosféra a tempo a plynulosť súťaže. Napriek tomu, že sa zápasilo na troch tatami súťaž skončila vďaka hlavnému rozhodcovi Petrovi Kotáskovi a ŠTK Petrovi Homolovi najskôr zo všetkých doterajších súťaží – o 15:15 . Poďakovanie zaslúžia všetci, kto prispeli k príprave a priebehu súťaže.

Pre Púchovčanov tentoraz medaile neboli tým najdôležitejším, napriek tomu Michal Kunst vyhral súťaž kobudo s krátkou zbraňou, v kata mužov bol druhý za výborným mnohonásobným majstrom sveta Kočišom a len smola v súťaži s dlhou zbraňou ho pripravila o medailu aj v tejto kategórii. Rovnako na prvom mieste skončili Tomáš Čvirik, Filip Máček a Nina Jandušíková v kategórii kata družstiev 14 ročných. Striebro ešte získali Tomáš Čvirik v kategórii chlapci do 14 rokov a Gabika Šeligová v slabšie obsadenom kumite 6-8 ročných dievčat. Bronz získali Nina Jandušíková a Viktoria Rosinová v kumite vo svojich kategóriách, Janka Rosinová v kategórii kata ženy a už spomínané družstvo Rosinových v súťaži kata družstiev ženy. Ale, odhliadnuc od slabšieho obsadenia niektorých kategórii, medaile naozaj neboli to najdôležitejšie. Do Púchova sa vrátilo špičková slovenská súťaž v karate a na súťaži sa ukázalo tradičné karate – do.