Inteligentná lavička bude súčasťou cyklotrasy, ktorá prepojí dva hrady

273

V rámci jedinečného medzinárodného projektu Na bicykli po stopách histórie v súčasnosti vzniká cyklotrasa, ktorá povedie z Trenčianskeho hradu cez Nemšovú až k českým hraniciam a odtiaľ na Hrad Brumov. Jej súčasťou bude aj inteligentná lavička Steora.

Osadená bude v blízkosti novovybudovaného mosta cez rieku Vlára, na mieste s dostatkom slnečnej energie počas celého dňa. A to po ukončení stavebných prác na cyklotrase. „Inteligentná lavička je 100% solárne poháňaná a nevyžaduje žiadne dodatočné napájanie. Vďaka využívaniu obnoviteľnej energie prispieva k ochrane životného prostredia. Cyklistom poskytuje možnosť bezdrôtového nabíjania telefónov alebo wifi pripojenie k internetu. Lavička má dva USB porty, ktoré umožňujú dobíjanie elektronických zariadení priamo v teréne s použitím kábla. Sú v nej zároveň zabudované senzory na meranie teploty vzduchu a vlhkosti,“ priblížila Katarína Holá z Oddelenia stratégie regionálneho rozvoja a implementácie projektov na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

V prípade silného dažďa vypne lavičku dažďový senzor, čím sa ušetrí získaná energia. Špeciálne vyvinutý regulátor úspor energie dokáže vyhodnotiť vstupné informácie a regulovať ponuku jednotlivých funkcií. Lavička má taktiež integrované počítadlo nabíjania zariadení a počítadlo internetových pripojení. Výstavbu novej cyklotrasy realizuje župa v spolupráci s mestom Brumov-Bylnice v rámci spoločného cezhraničného projektu, ktorý je spolufinancovaný z operačného programu Interreg V-A SK-CZ.

Zdroj: TSK