Inventarizácia v šatnici folklórneho súboru Váh

231

Súčasné obdobie sme v spolupráci s Púchovskou kultúrou využili na inventarizáciu časti krojových súčastí v šatnici súboru v skúšobni na Námestí slobody. Po tejto inventarizácii ďalej pripravuje opravu a rekonštrukciu niekoľkých skríň a štendrov pre skvalitnenie skladovania krojových súčastí.

Niekoľko posledných rokov sme na obnovu krojov v súbore využívali projekty, ktoré z verejných zdrojov podporilo Ministerstvo kultúry alebo Fond na podporu umenia. Ďalšie projekty sme prefinancovali s pomocou Nadácie SPP a Nadácie Matador. Pomohli aj rodičia alebo iní darcovia. V spolupráci s občianskym združením Folklórne srdce Púchov sme zaobstarali kroje napríklad z obcí ako Mariková, Červený Kameň, Kostolec, Omšenie alebo horehronský Šumiac, pre nové choreografia v repertoári súboru.

Po rôznych spôsoboch skladovania a inventarizácie, sme v súčasnosti zvolili model, kde väčšina krojov je zadelená v skriniach priamo podľa určených tanečníkov v jednotlivých tancoch, nie podľa tanečných oblastí alebo veľkostí.

V krojárni súboru sa nachádzajú aj zaujímavé kúsky. Goralské vesty, ktoré patria k tancom Goralský a Kosicek, by sme dnes zaobstarávali v cenovej relácii 400-500€/1ks. Mužské haleny zo Záriečia zas využívali pri svojich vystúpeniach ešte bratia Vráblovci so zakladateľom súboru p. Milanom Húževkom – hra na pastierskych rohoch a trombitách. Trombitu a pastiersky rohy, ktoré si pamätajú túto éru máme tiež v inventári súboru. Jednu z fujár, ktoré tiež tvoria inventár súboru, bol podľa vyrozprávaného príbehu, v začiatkoch súboru doslova vykšeftovať p. Húževka s priateľmi na Podpoľaní, kde chodili od dvora k dvoru miestnych výrobcov a snažil sa ich presvedčiť, aby im jednu fujaru predali.

Verím, že čoskoro budeme môcť kroje opäť vyvetrať na nejakom peknom vystúpení – či už na mestom poriadanom podujatí alebo ľudovej tanečnej zábave.

Martin Rosina, FS Váh