Jana Čonková: Každá minca má dve strany

678

Púchovčania poznajú Janu Čonkovú najmä ako speváčku z kapely Electric Lady (Led Zeppelin tribute), v ktorej hrali okrem gitaristu Joa Hajša aj dvaja Púchovčania – Vlado Hrnko (basa) a Julo Flimmel (bicie). V kapele pôsobila ako frontman v rokoch 2011 – 2017. Niekoľko rokov bola členkou Bank of Joe a dua Joe & Jane. Skupine Led Zeppelin ostala verná naďalej a pokračuje v koncertovaní spoločne s gitaristom René Lackom. Jana sa spevu venuje od mala, má za sebou vystupovanie na najväčších rockových festivaloch (Masters of Rock, TopFest, Červeník, Terchovský Budzogáň), živé TV a rádio-prenosy, turné a vystúpenia so známymi hudobnými menami ako Gwyn Ashton, Desmod, Horkýže Slíže, Chinaski, Hex, Janek Ledecký. Janu môžete vidieť aj na akustických koncertoch a vystúpeniach, kde okrem vlastnej tvorby prezentuje aj svojich obľúbených interprétov ako sú Aerosmith, Led Zeppelin, The Queen, P!nk, Ozzy Osbourne, Alanis Morrissette a ďalších, za doprovodu Kešu (Peter Oriešek). V januári 2020 bola Zväzom autorov a interpretov nominovaná na Objav roka. Aktuálne vydala so svojou kapelou Lady Jane album Čierny Motýľ a pri tejto príležitosti sme ju požiadali o rozhovor.

Prezraď niečo o sebe, svojom súkromnom živote, odkiaľ pochádzaš, kde žiješ, či sa dá uživiť hudbou alebo máš aj iné zamestnanie…

Žijem a pôsobím už dlhé roky v Trenčíne, kde som sa aj narodila. Detstvo som však strávila v Starej Turej, kde sa veľmi rada a často vraciam. Okrem hudby okrajovo pracujem v jednej obchodnej firme, vďaka čomu sa ma aktuálna situácia, kedy bol zákaz kultúrnych podujatí, až tak existenčne nedotkla. Poznám veľa muzikantov, ktorí okrem koncertov nemajú iný zdroj príjmu, čo im celá pandémia veľmi skomplikovala a dostali sa do finančnej tiesne. Vždy som sa snažila mať viacej možností zárobku, aj keď sa v hudobnej brandži akokoľvek darilo, lebo nikdy neviete, čo príde… Je dobré mať „záložný plán“.

Kto ťa priviedol k hudbe a spevu?

Vedená k hudbe som bola v podstate od mala, kedy som sa zúčastňovala speváckych vystúpení, neskôr úspešne aj súťaží. Rodičia ma nikdy nenútili robiť to alebo ono, vždy sme s bratom mali na výber, čomu by sme sa chceli venovať a v tom nás podporovali. Keďže môj otec je tiež aktívny muzikant, určite ma veľa ovplyvnilo aj to. Nakoniec, je to práve môj otec, ktorý moju dráhu speváčky v rockovej kapele odštartoval, keď hral v meste koncert a pozval ma, aby som si išla niečo zaspievať. Zapáčilo sa mi to natoľko, že všetky ďalšie koncerty som spievala už s jeho kapelou a neskôr prišlo pozvanie do Electric Lady.

Máš svoj hudobný vzor? Ktorí sú tvoji obľúbení hudobníci a speváci z domácej a aj zo zahraničnej hudobnej scény?

Nemám vyslovene niekoho, koho by som obdivovala najviac zo všetkých alebo sa snažila robiť hudbu podľa neho. Určite mám viac obľúbených interpretov. Z detstva je to napríklad Christina Aguilera, či Bon Jovi no a dnes sú to hlavne tie rockové legendy ako Led Zeppelin, Ozzy Osbourne, Aerosmith, Allanis Morissette. Z domácej scény sa mi páčia divošky Poison Candy, ktoré sú aj moje veľmi dobré kamarátky.

Čo počúvaš v posledných dňoch?

Priznám sa, že nie som typ, čo si púšťa hudbu v aute, doma, či v mobile. Ak si však niečo zámerne pustím, je to napríklad album kapely Liquid Boogie Roll kolegu Pala Chodelky alebo Rammstein, alebo si rada zaspomínam na pekné časy s Electric Lady počúvaním Led Zeppelin 🙂

Predstav našim čitateľom svoju súčasnú kapelu Lady Jane…

Sme štyria. Gitarista skupiny Palo Chodelka je na dráhe profesionálneho hudobníka už od roku 1989, v roku 1993 bol nominovaný Slovenskou hudobnou asociáciou a Zväzom autorov a interpretov na ocenenie v kategórii „Inštrumentalista roka“. O rok neskôr založil kapelu Liquid Boogie Roll, s ktorou koncertuje dodnes a s ktorou vydal niekoľko úspešných albumov. Na basu hrá Peter Oriešek a bicie obsluhuje Palo Chodelka jr. S Paľom sme si sadli pri jednom súkromnom projekte v roku 2017 a vtedy sa dohodli na príprave spoločného albumu a ďalšej spolupráci a koncertovaní.

Táto uvedená zostava vznikla až počas nahrávania albumu, kedy sme si povedali, kto bude sedieť za bicími a kto bude hrať basu. So zložením som veľmi spokojná a teším sa na spoločné koncertovanie.

Ako by si charakterizovala vaše nové album? Kto je autorom hudby? Máš radšej romantické balady alebo rýchle rockové skladby? Ktorú pieseň spievaš najradšej?

Album Čierny Motýľ je zmesou viacerých žánrov – od akustických balád, cez country štýl až po hard-rock. Páči sa mi, že je žánrovo taký pestrý, a teda si album môže vypočuť a obľúbiť každý poslucháč – nie len rocker. Samozrejme podstata ostáva v našich rockových koreňoch. Ťažko povedať, či spievam radšej pomalé alebo rýchle – záleží od konkrétnej skladby. Z albumu mám najradšej piesne Sama so sebou a Niet už zázrakov, čo sú práve typovo úplne odlišné. Autorom hudby je Pali Chodelka, ktorý sa postaral aj o produkciu a otextoval dokonca aj jednu pieseň. Väčšinu piesní nám napísal legendárny Martin Sarvaš, s ktorým spolupracujeme aj naďalej, potom vynikajúci Juraj Soviar, ktorý je dvorným textárom kapely Elán a jedna pieseň je s textom Jozefa Urbana.

Aké máte koncertné plány na najbližšie obdobie? Kedy vás uvidíme v Púchove?

Aktuálne máme termín 15.9. na festivale Šošon fest v MŠK Žilina spoločne s Danielom Landom, či Horkýže Slíže. Tento koncert sa však uskutoční len v prípade, ak vláda povolí viac ako len tisíc návštevníkov… teda sa skôr obávam, že sa to preloží na budúci rok. Verím, že sa predstavíme aj v Púchove v mojom obľúbenom Queen´s pube. Termíny koncertov sú stále v riešení, nakoľko sa stále menia pravidlá pre organizátorov podujatí a kluby či mestá zatiaľ neorganizujú žiadne vystúpenia.

Máš svoje životné motto alebo obľúbený verš z nejakej piesne?

Každá minca má dve strany. Snažím sa vždy brať veci z tej lepšej strany, vidieť za všetkým aspoň malé pozitívum. V živote sa mi osvedčilo, že ak sa pred vami zavrú jedny dvere, otvoria sa vám ďalšie.

Zhováral sa Slavomír Flimmel
Foto: Richard Köhler

Lady Jane nájdete tiež na www.ladyjane.sk a Youtube:
Niet už zázrakov
Kráľovná Bohov