Jediní dobrovoľní hasiči v kraji, ktorí dokážu zasahovať aj zlaňovaním z výšky, oslavujú 90-ročnicu

579

Okrem DHZ Beluša a DHZ Podhorie pomáhajú chrániť život a majetok Belušanov aj dobrovoľní hasiči z DHZ Hloža. Zbor vznikol v roku 1927 v čase, keď bola Hloža samostatnou obcou.

V roku 2001 prešiel významnou obrodou a dnes je súčasťou najväčšej obce kraja – Beluše. „Bolo to správne rozhodnutie našich predkov, že si chceli už štyri generácie pred nami pomáhať a zdokonaľovať svoje fyzické zručnosti, pretože pri záchrane ľudských životov ide doslova o sekundy. Dnes je už technika omnoho modernejšia ako vtedy, avšak dobrovoľní hasiči dokazujú, že keď treba pomôcť, sú vždy medzi prvými, ktorí pomáhajú svojim spoluobčanom,“ pochvaľoval si činnosť dobrovoľníkov z Hlože starosta obce Ján Prekop.

Ráno na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, na ktorý oslavy výročia pripadli, boli už dobrovoľní hasiči nastúpení pred obecnou hasičskou zbrojnicou. Spolu so zástupcami Dobrovoľnej požiarnej ochrany Púchov, predstaviteľmi obce i jej obyvateľmi si pripomenuli svojich dedov a pradedov, ktorí DHZ Hloža pred 90 rokmi zakladali. V roku 2001 sa zbor vyformoval približne na podobu, v akej ho obyvatelia poznajú dnes.

„Za posledných 10 rokov našej pôsobnosti sme sa posunuli veľmi dopredu, aj pokiaľ ide o samotné vybavenie, techniku, ochranné prostriedky či vzdelanie. Spolu sme odpracovali veľmi veľa hodín, aby sme DHZ Hloža dostali do takejto kondície. Chcem preto poďakovať všetkým členom, ktorí sú v noci aj vo dne ochotní pomáhať bez nároku na odmenu. Za posledných 10 rokov, od posledných osláv, sme na zásah vyrážali na zásah 73-krát, z toho 49-krát ku požiaru,“ zhodnotil predseda DHZ Hloža. Zároveň prezradil, že ako členovia jediného DHZ v kraji dokážu hasiči z DHZ Hloža zlaňovať a zachraňovať i z výšky.

Jubilujúcim hasičom prišiel všetko dobré popriať aj Jaroslav Baška ako predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý tento rok vydal knižnú publikáciu o dobrovoľných hasičských zboroch pôsobiacich v kraji. Program osláv pokračoval ukážkou zásahu hasičov, prehliadkou techniky či ukážkou činnosti kynológov.

Zdroj: tsk.sk