Kanadská spisovateľka Kathy Kacer má korene aj v Púchove

127

Detská psychologička a spisovateľka Kathy Kacer sa narodila v roku 1954 v Toronte ako dieťa emigrantov z Československa. Píše literatúru pre deti, cestuje a rozpráva mladým ľuďom o holokauste, zároveň prednáša na univerzitách, ako približovať deťom citlivé témy z histórie. Získala mnoho ocenení a jej knihy preložili do viac ako štyridsiatich jazykov.

Vo svojej tvorbe sa inšpiruje skutočnými príbehmi z obdobia holokaustu, ktorý prežili aj jej rodičia na Slovensku. Vo svojej prvotine Tajomstvo príborníka (1999) opisuje príbeh vlastnej mamy Gabriely (rodenej Offenberg), ktorá mala len trinásť rokov, keď jej rodnú dedinu Olšavica obsadili Hlinkove gardy. Keď v usadlosti neďaleko Levoče začali sústreďovať židovské dievčatá, aby ich transportovali do nemeckých vyhladzovacích táborov, zachránila sa vďaka ukrytiu v jedálenskom príborníku.

Otec Arthur Kacer, ktorý bol od matky starší o sedemnásť rokov, pochádzal z Púchova a na konci 2. svetovej vojny prežil veľa utrpenia v tábore Osvienčim. Jeho prvá manželka a syn zahynuli v koncentračnom tábore. S druhou partnerkou sa spoznal až po vojne a napriek veľkému vekovému rozdielu sa vzali. Žili v Kežmarku a Košiciach, v roku 1949 odišli do Izraela a v roku 1951 do kanadského Toronta, kde mali príbuzných.

Kathy Kacer navštívila Slovensko v roku 1996, ešte predtým ako napísala knihu Tajomstvo príborníka. Chcela sa inšpirovať, vidieť všetky miesta, ktoré súviseli s históriou jej rodiny. Navštívila aj naše mesto Púchov, kde je na židovskom cintoríne na Lachovci pochovaná jej stará mama z otcovej strany. Cestovala aj do Oľšavice, kde sa ukrývala jej rodina – mama, babička, strýko. Navštívila Granč, Levoču, Abrahámovce a Huncovce, kde je pochovaný jej starý otec.

Spisovateľka Kathy Kacer prišla na Slovensko aj v roku 2015, kedy jej u nás vyšli vo vydavateľstve Verbarium v slovenskom preklade naraz až tri knihy: Tajomstvo príborníka, Noční špióni a Kúzelník z Auschwitzu. Dve z nich je ešte stále možné zakúpiť – napr. v internetových kníhkupectvách.

Tajomstvo príborníka

Z tajomstva príborníka sa dozvieme, ako sa Gabikin pokojný život plný lásky a istoty na rodinnom hospodárstve radikálne zmení po obsadení krajiny nacistami. Židovská komunita aj v ich malom prostredí postupne prežíva veľké zmeny. Trinásťročná Gabika s mamou sa rozhodnú neutiecť preč a čeliť osudu, no nakoniec sa mladé židovské dievča musí pri domovej prehliadke ukryť, aby prežilo. Skrýšu nájde v príborníku, ktorý dodnes, ako jediný kus z pôvodnej domoviny autorkinej mamy tróni v jej obývačke v Toronte.

Noční špióni

Príbeh Gabiky a jej mamy má pokračovanie s názvom Noční špióni. Po tomto hroznom zážitku, keď sa Gabike podarí v poslednej chvíli uniknúť odvlečeniu do tábora, sa rozhodnú opustiť svoj domov a vyčkať koniec vojny v horách. Pomocnú ruku im ponúknu ľudia, ktorí si aj v tých ťažkých časoch zachovali ľudskosť. Ani tam to však nie je bez rizika, viackrát im hrozí nebezpečenstvo. Podarí sa im prežiť vojnu bez odhalenia?

Kúzelník z Auschwitzu

Werner má len 14 rokov, keď ho nacisti odlúčia od rodiny a on skončí v koncentračnom tábore. Na drevenej prični sa tlačí aj so starším mužom, ktorý sa mu predstaví ako Levin. Raz v noci vrazia do baraku strážcovia, muža vytiahnu z prične a donútia ho čarovať s kartami. Levin predvádza po nociach kúzla, lebo vie, že hrá o svoj život. Jedného dňa sa zúfalému Wernerovi čosi prihodí a Levin, aby ho upokojil, odhalí mu tajomstvo svojich kúzel. Naučí ho však aj čosi iné, že vždy existuje nádej a že sa nikdy nemá vzdávať. Láskavosť a priateľstvo tohto muža pomôžu Wernerovi nakoniec prežiť, a hoci sa už nikdy nestretnú, jeho dar ho bude sprevádzať novým životom.

Kathy Kacer má s manželom Ianom Epsteinom dve deti – dcéru Gabi a syna Jacoba, ktorí sú obaja úspešní kanadskí umelci – herci a speváci.

Spracoval Slavomír Flimmel

Zdroje:

www.kathykacer.com

www.facebook.com/kathykacerauthor

https://en.wikipedia.org/wiki/Kathy_Kacer

www.pantarhei.sk/autori/kathy-kacer

https://kultura.sme.sk/c/20061944/deti-pocuvaju-pribehy-o-holokauste-dychtivo.html

https://kultura.pravda.sk/kniha/clanok/368634-katy-kacer-pisem-aj-zo-sna/

https://hamiltonjewishnews.com/news/kathy-kacer-shares-her-holocaust-stories-in-hamilton