Karate v Púchove 2019

377

Po prázdninách rozbieha jesenná časť sezóny pretekárov súťažiacich za CVČ ZŠ Gorazdova Púchov. Po úspešnej účasti na Majstrovstvách sveta v karate a kobudo WUKF 2019 v Bratislave, kde získali dve zlaté a štyri bronzové medaily, sa budú snažiť potvrdiť svoju úroveň na Slovenskom pohári SFKBU a na Majstrovstvách Slovenska.

Septembrový termín je však dôležitý z iného dôvodu. Vzhľadom na začiatok školského roku je najvhodnejší čas pre záujemcov o karate a boj s okinavskými zbraňami prihlásiť sa do CVČ a začať spolu s ostatnými nováčikmi trénovať. V klube trénujú od najmladších osemročných žiakov, cez dorastencov, juniorov aj dospelí a seniori. Vo všetkých kategóriách sa zaraďujú po boku najlepších slovenských reprezentantov. Preto prihlásiť sa môže každý, kto má o tradičné karate záujem.

Na Okinave v minulosti bolo sústredené karate v mestách Naha, Šuri a Tomari. Podľa nich sa aj nazývali skupiny systémov boja bezo zbraní, pričom náš systém patrí do skupiny škôl karate nazývaných Naha-Te. Po japonskej okupácii Okinavy pred stáročiami, zákaz nosiť zbraň a japonský útlak spôsobil, že mnohé okinavské rodiny posielali synov študovať do Číny, medzi iným aj Wu Šu (známejšie ako kung fu). Tak aj Kanryo Higashiona v 19. storočí študoval hlavne u majstra Ryu Ru ko, a po návrate na Okinavu v roku 1887 začal učiť troch významných žiakov Chojuna Myijagiho, Seiko Higu (obaja škola Goju ryu) a Yuhatsu Kyodu (Toon ryu). Okrem karate sa učili bojovať s predmetmi každodennej potreby a tak vzniklo kobudo.

V Púchove trénujeme okinavskú vetvu Goju ryu pokračujúcu v systému Seiko Higu, ktorá je na Okinave znám ako Shodokan Goju Ryu a kobudo systému Ruy Ryu. Niektorí z učiteľov, ktorí nás každoročne chodia učiť na Slovensko a umožňujú nám trénovať aj s nimi na Okinave, trénovali ešte pod Seiko Higa senseiom.

Okrem seminára majstra Gušiho, ktorý prebehol v júni, Púchovčania júli zorganizovali sústredenie pre svojich pretekárov na Čertove a niektorí pretekári z Púchova absolvovali cez prázdniny aj sústredenia slovenskej reprezentácie, alebo sústredenie s inými spriatelenými klubmi. Okrem karate sa však karatisti venujú aj iným kondičným aktivitám. Tento rok absolvovali niekoľko cyklotúr, vysokohorských túr medzi nimi aj výstup na Slavkovský štít.

To čo je pre budúcnosť púchovského karate dôležité, okrem kvalitných trénerov, je dobrá partia, kde často trénujú celé rodiny. Všetkých spája záujem o okinavské karate. Pokiaľ niekto má o totobojové umenie záujem, teraz je najvhodnejší čas prihlásiť sa. Je to možné buď v Telocvični ZŠ Gorazdova v pondelok, stredu a piatok o 18,15, alebo telefonicky u F. Komoru 0905 622 409, alebo Lukáša Čvirika 0948 030 933.

František Komora