Keď počasie preverilo púchovských hasičov na súťaži detí

56

Dňa 23.9.2023 sobotňajšie ráno nič dobre neveštilo pre domácu organizáciu DHZM Púchov pre uskutočnenie 6. kola Stredoslovenskej ligy v požiarnom športe deti. Za daždivého počasia sa začali zhromažďovať deti z rôznych kútov Slovenska na ZŠ Gorazdova, aby si zmerali sily v hasičských disciplínach beh na 60 m cez prekážky a vo výstupe na hasičskú vežu, ktoré sa museli bežať podľa medzinárodných pravidiel s výnimkou na veži pre prípravku, ktorá je na svete jediná. Na súťaž bolo nahlásených 80 deti. Nakoniec veľa pretekárov odradilo zlé počasie i dráha na ktorej sa konali preteky. Ak sme chceli súťaž spustiť, tak naši hasiči museli byť v plnom nasadení, aby sa to čo v najkratšom čase uskutočnilo a začali preteky s časom.

Začínalo sa s hasičskou vežou, kde bol momentálne najväčší problém. Svedkom bol aj púchovsky viceprimátor Mgr. Peter Bílik, ktorý prišiel pozdraviť súťažiacich. A keď sme nástup neurobili, pochopil, aká je situácia a už len sledoval celý dej hasičov. Z našich ako prvý do boja nastúpil v strednej dorasteneckej kategórií Alexander Ridzik, kde mal za súpera o rok staršieho kamaráta z reprezentácie. Obaja veľmi dobre začali. Po odbehnutí prvého kola nastupovali na druhé kolo za veľkého dažďa, kde znova potvrdili a vylepšili svoje dobre časy, dokonca Alexander si dva krát vylepšil osobné rekordy a skončil na peknom 2. mieste. Potom sa nám predstavil ešte v tejto kategórií Matej Valach, ktorému sa už tak nedarilo, ale so 4. miestom bol spokojný. Tak isto to bolo v tejto kategórií u dievčat, kde sa nám na štart postavila Simona Sečkárová, s ktorou zlé počasie tiež zamávalo, nakoniec i s 3. miestom bola spokojná. Po nich v kategórií mladších dorastencov zabojoval Max Chovanček s dobrým časom, ktoré mu prinieslo 2.miesto. V prípravke sa nám perfektne prezentovala Ema Kondrčiková, ktorá skončila na 1.mieste a za ňou Ivana Hanaková na 2. mieste ako aj najmladšia Mia Chovančeková nebola posledná a 4. miesto zodpovedalo jej výkonnosti. Po ukončení súťaže na hasičskej veži došlo k vyhodnoteniu veže a medzi tým bola veľká príprava na úprave dráhy, čo nám veľmi komplikoval škvarový povrch, ktorý bol premočený.

Po odovzdaní cien sme začínali s behom na 60 m cez prekážky, kde nám najmladší športovci začali ukazovať svoje majstrovstvo v svojich kategóriách a po nich sa postupne dostávali na rad mladší i strední pretekári. Začínala nám Mia Chovančeková, ktorá zabojovala a z pekného 2. miesta sa radovala. V staršej prípravke dievčat znova zabojovala Ema Kondrčiková a získala 2. miesto, ako aj Bibiana Bednariková 3. miesto a nakoniec i Ivana Hanákova musela sa uspokojiť so 4. miestom. Po nich nastúpil Max Chovanček, ktorý preteky dobre rozbehol, ale dvakrát na záverečnej pasáži nezvládol napojenie na rozdeľovač, čo sa u neho nestáva. Taký je šport. Tréner už na túto disciplínu nepostavil troch starší pretekárov kvôli zdravotnému stavu. Nakoľko pred týždňom absolvovali Majstrovstvá Slovenska v Poprade, kde sa najlepšie darilo Alexandrovi Ridzikovi, ktorý skončil na peknom 3. mieste a lepšie umiestnenie mu ušlo len o 2 stotiny.

Je potrebné poďakovať moderátorovi zo Žiliny Miroslavovi Martonovi, že v tom počasí vydržal moderovať, ďalej za poskytnuté priestory riaditeľke ZŠ Gorazdova Mgr. Viera Flimmelovej, organizátorom DHZM Púchov, trénerom, rodičom za podporu a trpezlivosť na týchto ťažkých pretekov.

Jozef Ridzik st., predseda DHZM Púchov