Krajské stolnotenisové súťaže anulovali

186

Stolnotenisové súťaže súťažného ročníka 2020/2021 sa s najväčšou pravdepodobnosťou neodohrajú a sezóna bude anulovaná. Definitívu za ukončením ročníka už dal Krajský stolnotenisový zväz Trenčín. V praxi to znamená, že obaja zástupcovia Púchovského okresu v krajskej štvrtej lige mužov – Slovan Dolné Kočkovce a Lysá pod Makytou, už nemusia byť v strese, či dôjde k reštartu súťaží a môžu celú pozornosť zamerať na nadchádzajúci súťažný ročník. V ňom príde ku jednej podstatnej zmene v hernom systéme. Majstrovské stretnutie sa nebude hrať ako doteraz na osemnásť odohratých zápasov (16 dvojhier a dve štvorhry), ale po vzore 1. stolnotenisovej ligy sa bude hrať len 14 zápasov – posledné štyri dvojhry odpadnú. V praxi to znamená, že každý hráč odohrá v jednom stretnutí jednu štvorhru a tri dvojhry. Víťazným tak bude nie desiaty bod ako doteraz, ale ôsmy.

Podľa predsedu športovotechnickej komisie Slovenského stolnotenisového zväzu Róberta Čelka, výkonný výbor najvyššieho slovenského stolnotenisového orgánu definitívne rozhodol o zrušení oboch skupín mužských prvých líg (východ, západ), rovnako ako extraligy dorastu. I keď medzi účastníkmi mužskej i ženskej extraligy prevláda ochota súťaž dohrať, negatívne sa vyvíjajúca epidemiologická situácia zrejme tento ročník stolnotenisových súťaží definitívne pochová. Slovenský stolnotenisový zväz má záujem usporiadať aspoň majstrovstvá Slovenska v jednotlivých vekových kategóriách. Na to by však muselo prísť k uvoľneniu opatrení najneskôr do polovice apríla, a keďže hráči a hráčky momentálne netrénujú, museli by mať aspoň mesiac na prípravu na majstrovstvá. Ďalším problémom by bol počet účastníkov majstrovstiev Slovenska. V prípade, že by regionálne úrady verejného zdravotníctva povolili športové podujatia do 50 účastníkov, bolo by potrebné rozdeliť majstrovstvá zvlášť na súťaže chlapcov a súťaže dievčat. Z toho dôvodu by sa logicky neodohrali zmiešané štvorhry. Otázka dohratia extraligy a prípadne majstrovstiev Slovenska tak nie je definitívne uzavretá, asi však neexistuje nikto, kto by pochyboval o tom, že všetky dlhodobé súťaže budú anulované.

„Anulovanie súťaží sme krajským a oblastným stolnotenisovým zväzom odporučili najmä preto, aby nikto z nižších súťaží nevypadával ani nepostupoval. Je to najmä z toho dôvodu, že z extraligy a z prvej ligy nikto nevypadne a v prípade postupov z nižších regionálnych súťaží by došlo k navýšeniu počtu účastníkov v budúcej sezóne pre prvú ligu. Nastal by zmätok aj vtedy, ak by niektorý oblastný resp. krajský zväz rozhodol o odohratí súťaží a iný by ich neodohral. V prípade, že sa niektorý regionálny, alebo oblastný či okresný zväz rozhodne súťaže dohrať v akomkoľvek formáte, tak by sme to privítali, avšak bez možnosti postupu. Rovnako odporúčame, aby oblastné krajské a okresné zväzy (ak to pandemická situácia dovolí) odohrali majstrovstvá okresu, oblasti či kraja,“ skonštatoval podpredseda Slovenského stolnotenisového zväzu Róbert Čelko.

Oficiálne ešte nie je rozhodnuté o oblastných stolnotenisových súťažiach. Výkonný výbor Oblastného stolnotenisového zväzu pre okresy Púchov, Považská Bystrica a Ilava súťaže síce ešte definitívne nezrušil, ako však pre Púchovské noviny povedal predseda športovotechnickej komisie Oblastného stolnotenisového zväzu Július Hlubina, o osude súťaží sa rozhodne už v najbližších dňoch. „Vzhľadom na nepriaznivo sa vyvíjajúcu pandemickú situáciu s najväčšou pravdepodobnosťou všetky oblastné stolnotenisové súťaže anulujeme,“ povedal Hlubina.

V oblastných stolnotenisových súťažiach sa začiatkom októbra odohrali dve nekompletné kolá. V najvyššej oblastnej súťaži mali výborný vstup do súťaže Dohňany a nováčik z Hornej Breznice. Obaja zástupcovia Púchovského okresu v úvodných dvoch kolách dvakrát vyhrali, Dohňany dokonca nad favorizovanou Belušou, ktorá mala aj postupové ambície. Štvrtý zástupca Púchovského okresu v 5. lige – rezerva Slovana Dolné Kočkovce, do súťaže ani nezasiahla.

V šiestej oblastnej stolnotenisovej lige Púchovský okres zástupcu nemá. V 7.lige reprezentovali farby okresu tri mužstvá – Púchov A, Púchov B a Dohňany B. Po dvoch odohratých kolách na tom bola najlepšie rezerva Púchova, ktorá bola štvrtá. Dohňany B boli na piatej priečke a Púchov A ôsmy.

V ôsmej lige mužov mal okres Púchov hneď troch zástupcov – Dolné Kočkovce C, Belušu B a úplného nováčika v oblastných stolnotenisových súťažiach – mužstvo Lednice. Lednica si dokonca hneď vo svojej premiére v súťaži zaknihovala hladké víťazstvo nad Papradnom. Napokon však športovotechnická komisia všetky výsledky pravdepodobne anuluje
a nový ročník by sa mal rozbehnúť na jeseň. Verme, že epidemiologická situácia sa aj po očkovaní zlepší natoľko, že súťaže sa budú môcť začať. V prípade, že by sa tak stalo, bude platiť pre budúci ročník rovnaké vyžrebovanie, ako bolo pre tento anulovaný. Samozrejme, výsledky stretnutí, ktoré sa v októbri odohrali, sa počítať nebudú a stretnutia sa budú hrať nanovo.

(pok)