ZŠ Mládežnícka číta pre radosť

447

„Ak neradi čítate, tak ste len nenašli tú správnu knihu.“ – J.K.Rowling

Učitelia v ZŠ Mládežníckej si uvedomujú pravdivosť tohto tvrdenia, preto sa snažia deťom ponúknuť čo najviac možností objaviť krásu sveta kníh.

V škole máme školskú knižnicu aj čitateľské kútiky na chodbách, ale v tomto šk. roku sme sa rozhodli priniesť knihy ešte bližšie k žiakom. Zapojili sme sa do projektu (aktivity) Naša trieda číta, ktorý je podporovaný Krajinou čitateľov a kníhkupectvom Martinus. Cieľom je pestovať v deťoch lásku k čítaniu, dopriať im pozitívny čitateľský zážitok, umožniť im stály prístup ku kvalitným knihám.

Pre dieťa nemôže čítanie predstavovať iba povinnosť, musí mať z čítania radosť. Knihy predsa nie sú iba zdrojom informácií, sú aj zdrojom potešenia, zábavy, oddychu, fantázie. Čítanie povinných textov z učebníc je pre mnohých náročné, nezaujímavé a to ich odrádza. Tak vzniká nechuť čítať akékoľvek knihy. A práve to sa snažíme zmeniť tým, že sme knižky priniesli priamo do tried, kde k nim všetci majú neustále prístup a môžu po nich kedykoľvek siahnuť. V poličkách nájdu knihy rôznych žánrov a rôznej čitateľskej úrovne. Sú tu príbehy plné fantázie, krátke rozprávky, príbehy zo života detí , ale aj stránky plné zaujímavých poznatkov z rôznych oblastí života. Mnohé z nich obsahujú málo textu a veľa ilustrácií a preto zaujmú aj menej zdatných čitateľov, ktorí konečne z čítania získajú dobrý pocit a povedia si: Prečítal som celú knihu. A to ich motivuje k ďalšiemu čítaniu. Čím viac prečítajú, tým viac sa rozvíja ich slovná zásoba, čitateľská gramotnosť a v neposlednom rade empatia, keďže knihy nám ukazujú viacero pohľadov na život.

Ak by ste u nás počas prestávky vošli napríklad do 4.A, videli by ste veľa detí s knihami v rukách, ktoré čítajú nie preto, že musia, ale preto, že chcú. A vidieť v ich očkách tú radosť, keď sa na poličke v triede objaví nová kniha je na nezaplatenie. O svoju radosť sa žiaci 4.A a 4.D chcú podeliť aj s ďalšími žiakmi našej školy. Pripravili si pre nich rozhlasové vysielanie. Jeho cieľom je prostredníctvom nahrávok, ktoré sami načítali, priniesť „kúsok knihy“ do každej triedy, aby pritiahli k čítaniu ďalšie deti. Výsledkom bude nielen relácia v školskom rozhlase, ale aj vlastné CD-Darujem ti rozprávku, ktoré venujú našim druháčikom.

Hoci už teraz badať pozitívny vplyv tohto dobrovoľného čítania, ten najväčší účinok sa prejaví, keď z detí budú dospelí- dospelí, ktorí majú prehľad o svete, o minulosti, sú plní nových nápadov, dokážu kriticky myslieť a sú tolerantní k ostatným ľuďom.

Viera Michálková a Michaela Guzmová, učiteľky ZŠ Mládežnícka