Ktorí kandidáti dostali vo voľbách v Púchove najviac preferenčných hlasov?

351

V parlamentných voľbách si občania vyberajú v prvom rade stranícke kandidátne listiny. V rámci tejto voľby môžu vyznačiť krúžkom (najviac) štyroch svojich obľúbených politikov. Preferenčné hlasy síce pridávajú prácu volebným komisiám a zdržujú vyhlásenie výsledkov volieb, na druhej strane umožňujú občanom meniť poradie kandidátov na straníckych listinách a priamo rozhodovať o tom, kto bude zvolený za poslanca NR SR.

V Púchove najviac preferenčných hlasov získal doterajší premiér Peter Pellegrini zo SMERu (1.793 krúžkov) a budúci premiér Igor Matovič z OĽANO (1.609). S väčším odstupom hlasov nasleduje Robert Fico (1.035) a Jaroslav Baška (945), obaja kandidáti SMERu, ktorý má v prvej desiatke ešte Denisu Sakovú (530) a Richarda Rašiho (506). Do desiateho miesta sa okrem dvoch kandidátov OĽANO Gábora Grendela a Lukáša Kyselicu zmestili len predseda SME rodina Boris Kollár a predseda ĽS NS Marian Kotleba.

Predsedovia zvyšných parlamentných strán skončili v Púchove až v druhej desiatke: Richard Sulík z SaS na 13. mieste a bývalý prezident a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska na 15. mieste. Zo šiestich kandidátov, ktorí majú bydlisko v Púchove najlepšie dopadli (aj vďaka volebnému úspechu svojich strán) kandidáti Marián Mišún z ĽS NS (13. miesto) a Cyril Crkoň kandidujúci za OĽANO (14. miesto). Ani jeden sa však do parlamentu v rámci celého Slovenska neprekrúžkoval.

Slavomír Flimmel