Kubala a Marcinová víťazmi pohárových súťaží

622

Členovia športového klubu AMONREI PÚCHOV nedávno zaznamenali úspechy vo svojich kategóriách – Michal Kubala zvíťazil v Dolnom Kubíne a Lucia Marcinová vyhrala VC Dubnice.

S obdobím jesene sa rozbiehajú aj pohárové súťaže v kulturistike a fitness. Nechýbali na nich aj pretekári AMONREI PÚCHOV Michal Kubala, Lucia Marcinová a Andrea Kordeková. Na súťaži AMIX PATRIOT CUP vo Vranove nedopadli dobre. Bol hnev, slzy aj plač. Najmä L. Marcinová ťažko znášala prepad na koniec štartového poľa. Lucia si totiž vybrala inú kategóriu fitness, než ktorú som jej odporúčal. V aute cestou domov som jej vysvetlil (ako rozhodca a tréner), že postavu má stvorenú pre inú súťažnú kategóriu. Michal Kubala v kulturistike bez rozdielu hmotnosti sa síce prebojoval do finále, kde skončil na 6. mieste (sklamanie). V teame zavládla všeobecná nespokojnosť.

Po zhodnotení výsledkov a určení si cieľov ako ďalej sa výkonnosť oboch pretekárov rapídne zlepšila. Forma gradovala. Tu musím spresniť pojem „výkonnosť“ a „prezentácia“. Prezentácia pretekára v tomto športe je č.1. Pretekár musí svoju „formu“ čiže výkonnosť čo najlepšie prezentovať na pódiu. Ukázať silné stránky a takticky zakryť slabšie. Prejav a prezentácia v konečnom dôsledku vytvára pre rozhodcov celkový dojem z pretekára (tzv. total package). Patrí k tomu aj úprava pokožky celého tela, vhodnosť plaviek, vizáž, makeup, úprava vlasov… Prezentácia v tomto športe nie je o góloch, o merateľných a jasných výsledkov, ale o subjektívnom posudzovaní športovej postavy pretekára rozhodcami podľa jasne definovaných pravidiel a kritérií.

Emócie ustali a tvrdá tréningová drina pokračovala. Ďalšia súťaž, 39.ročník Tatranského pohára v Poprade (najstaršia súťaž na Slovensku), potvrdila ich zlepšenú formu. Lucia súťažila v kategórii „body fitnes“ a veľmi úspešne. Keď sa v r. 2018 stala po druhýkrát mamou, neočakával som jej návrat na športové súťaže. Po pôrode má žena úplne iné starosti. A keďže Lucia je skvelý typ športovkyne, vrátila sa znovu na súťažné pódia. V Poprade doslova šokovala súperky a získala 3. miesto v kat. „body fitness“ open (open je otvorená súťaž bez rozdielu veku, hmotnosti alebo výšky). Za seba odsunula aj dve reprezentantky. O to je jej výsledok cennejší. Michal Kubala v kat. kulturistika nad 85kg takisto zabojoval a získal 4. miesto. Michal má výborné dolné končatiny, kvalitné brušné svalstvo a mohutný chrbát. V kombinácii s ostatnými svalovými skupinami vytvára postavu komplexného kulturistu. Jeho voľná zostava je kompozične a choreograficky veľmi dobrá s prvkami klasickej kulturistiky (éra Arnolda Schwarzeneggera). Obom za Poprad patrí pochvala.

Súťaže Dynamic Cup v Dolnom Kubíne sa zúčastnil len M. Kubala. Počínal si nad očakávanie a suverénne vyhral kat. nad 85 kg. Uplatnil svoju estetickú postavu, ťažil z jednotlivých predpísaných postojov a veľmi dobrého prejavu vo voľnej zostave. Na 25.ročníku VC Dubnice sme mali zastúpené dve pretekárky. Luciu Marcinovú a Andreu Kordekovú. Obe súťažili v kategórii masters ženy body fitness open. Lucia sa prezentovala najlepšou formou jesenných súťaží. Tak ako Michal, ani ona nedala súperkám šancu a víťazstvo bolo zaslúžené. Druhá pretekárka Andrea Kordeková obsadila nepopulárne 4. miesto. Brala to športovo a s Luciou sa obe tešili. Poslednou jesennou súťažou bola ženská GP Piešťany, ktorá bola zároveň aj nominačnou súťažou na M-sveta. Lucia obsadila 4. miesto, ale nominácia na M-sveta masters bola odmenou za jej výsledky na jesenných súťažiach 2019 (o jej účinkovaní na M-sveta v španielskej Tarragone sme informovali v PN č.1/2020).

V mene športového klubu AMONREI PÚCHOV gratulujeme Lucii, Michalovi a Andrei za výbornú reprezentáciu na jesenných súťažiach 2019.

Marián Prekop