Letné sústredenie karatistov s majstrami z Okinavy

514

Už vyše 10 rokov sa púchovskí karatisti posledný júlový týždeň zúčastňujú sústredenia s majstrami karate z japonského ostrova Okinava. Tohtoročné sa konalo, tak ako minulý rok, v priestoroch univerzity v Žiline.

Aj tento rok prišiel na sústredenie aj minister obrany SR p. Glváč a zaštítil ho a podporil minister školstva p. Plavčan. Tak ako vlani trénovali tradičné Goju ryu školy Shodokan aj inštruktori sebaobrany armády Slovenskej republiky. Choyu Kyiuna, zrejme najvýznamnejší žijúci okinavský majster karate a kobuda (v oboch je držiteľom najvyššieho stupňa – 10.danu), učí systém, ktorý ešte nestratil svoju bojovú hodnotu a tak ako ho ocenili špeciálne jednotky americkej armády, už niekoľko rokov sa ho učia aj slovenskí vojaci.

Tento rok bolo sústredenie vďaka nahustenému programu, skutočne náročné. Väčšina skupín mala dva tréningy doobeda a dva poobede, a ešte večernú prípravu na skúšky a skúšky. Trénovalo sa karate, kobudo a sebaobrana založená na tradičnom okinavskom karte. Najmladším účastníkom museli byť niektoré tréningy z plánu pre technickú aj fyzickú náročnosť škrtnuté. Vďaka výbornej partii starších karatistov však bolo o mládež postarané a skupina z Púchova si necelý týždeň, kedy pre nich neexistovalo nič, okrem karate, naozaj užívala.

Hoci tréningy mali cieľ skôr učiť, než naháňať kondičku, na konci boli všetci poriadne unavení. Ale neuplynul ani týždeň a už uvažujú o tom, ako budú trénovať od septembra, keďže škola je v rekonštrukcii, ako zohnať peniaze na účasť tých najlepších na majstrovstvách sveta a Európy či ako skĺbiť budúcoročné sústredenie a svetový turnaj v tradičnom okinavskom karate a kobudo, ktorý sa budúci rok tesne po sústredení na Okinave koná. Už raz sa ho Slovenke podarilo vyhrať, tak prečo to neskúsiť ešte raz.

Okrem možnosti cvičiť s vynikajúcimi učiteľmi, má pre karatistov z CVČ ZŠ Gorazdova sústredenie ešte ďalší význam. Je vrcholom sezóny na ktorom môžu tí, ktorí ašpirujú na majstrovské čierne pásy, absolvovať skúšky potrebné na ich získanie – páskovanie. Žiacke stupne až po hnedé pásy v Púchove udeľuje Ing. Komora, ktorý je skúšobným komisárom SFKBU, ale čierne pásy tradične páskujú na sústredení.

Aj tento rok tomu tak bolo rodina držiteľov čiernych pásov z Púchova sa opäť rozrástla, keď v karate získali Michal Kunst 2.dan a Richard Rosina 1.dan. Je škoda, že sa skúšok a sústredenie pre zdravotné problémy a zranenia tesne pred sústredením nemohli zúčastniť všetci, ktorí sa naň pripravovali. Historický úspech však dosiahol Michal Kunst v umení boja s tradičnými okinavskými zbraňami (kon, sai, timbe, eku) – Kobudo, ktoré sa na Okinave cvičí spolu s karate. Michal sa tak stal prvým Púchovčanom, ktorý v ňom získal 2.dan.

Kto teda začne trénovať karate od septembra v CVČ ZŠ Gorazdova, bude mať v týme trénerov okrem Fera Komoru (4.dan karate a 1.dan kobudo) aj dlhoročného reprezentanta SR v športovom zápase kumite Lukáša Čvirika (1.dan karate), súčasného reprezentanta SR v kata a kobudo Michala Kunsta (2.dan karate a 2.dan v kobudo), čím bude môcť byť rozšírený tréning kobudo.

Ing. František Komora