Letný Bažant Kinematograf odvysielal štvoricu filmov

242

Program tohtoročného púchovského kultúrneho leta sa prelomil do druhej, augustovej polovice. Počas prvého mesiaca prázdnin mali diváci na Pešej zóne možnosť vidieť a počuť rôzne zvučné mená. Nemej zvučným podujatím bol aj Bažant Kinematograf, ktorý je už stálicou medzi letnými podujatiami. Tradične netradičné kino pod holým nebom prišlo do Púchova retro-autobusom Škoda RTO a predstavilo návštevníkom štvoricu zaujímavých filmov.

Projekt Letný Bažant Kinematograf je filmovým festivalom na štyroch kolesách. Svetlo sveta uzrel v roku 2003, kedy sa po prvýkrát vydal na cesty premietať legendárne české a slovenské filmy, ktoré boli obohatené o výnimočnú, dovolenkovú atmosféru. Inak tomu nebolo ani na Pešej zóne, kde sa počas štyroch teplých, letných večerov premietala štvorica aktuálnych filmov rôznych tém a žánrov.

Filmový festival odštartoval v sobotu minuloročnou, česko-slovenskou snímkou s názvom Teória tigra. Nedeľa patrila Učiteľke v podaní Zuzany Mauréry, ktorá za hlavnú rolu získala Krištáľový glóbus na MFF v Karlových Varoch a národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Film bol ocenený ešte mnohokrát a dnes sa premieta po celom svete. Počas pondelňajšieho podvečera nasledovala rozprávka Sedem zhavranelých bratov a posledným, rozlúčkovým filmom bola Baba z ľadu.

Za celú doterajšiu históriu videlo projekcie na Slovensku takmer 700 000 divákov v 60-tich rôznych mestách, Púchov nevynímajúc. Letné pojazdné kino Bažant Kinematograf sa presúva po svojej trase do ďalších slovenských miest a pokračuje s premietaním úspešných filmových snímok.

Barbora Krchňavá