Muzikál František z Assisi bude v Divadle Púchov

340

So siedmymi výjazdovými predstaveniami po Slovensku je muzikál František z Assisi už blízko aj pre našich púchovských divákov. Predstavenie je plánované v Divadle Púchov na 12.9.2017 od 19:00 hod. Oslovili sme hlavné postavy muzikálu a ponúkli im pár otázok.

JANKA LIESKOVSKÁ (postava Kláry)

 1. Čo Vám dala postavy Kláry vo Františkovi?
  Postava Kláry je pre mňa dodnes takým malým zázrakom v mojom živote. Bola mojou prvou muzikálovou postavou v divadle Nová scéna. Ten titul ma tak veľmi zaujal, že som bola ochotná napriek všetkému svojmu strachu a obavám ísť na konkurz. Noc predtým som však od nervozity nezažmúrila oči a ráno mi bolo tak strašné zle, že som tam nakoniec nešla. Preplakala som 2dni. Po týždni sa mi ozval režisér, že o mne počul a čí by som sa mu neprišla ukázať. Vraj by som sa mu hodila na postavu Kláry. Bol to ten najkrajší divadelný dar, aký som kedy dostala.
 2. Kam zaradujete tento muzikál vo Vašej už obsiahlej kariére?
  Je to moja obrovská „srdcovka“. Som veľmi šťastná, že to bola pravé tato postava, cez ktorú som sa dostala na dosky muzikálového divadla. Tak ako mi dal neskôr seriál Druhý dych obrovskú príležitosť dotknúť sa divákov pri obrazovkách, postava Kláry bola tou prvou divadelnou postavou, cez ktorú ma začali vnímať diváci v hľadisku. Téma, ktorú nesie, je veľmi pekná, čistá, krehká a silná zároveň. V rámci muzikálov je to pre mňa (rovnako ako Pokrvní bratia, ktorý hráme na Novej scéne) jeden z najsilnejší titulov, v akom som mala česť účinkovať a som šťastná prešťastná, že sa ku mne vracia.
 3. Ovplyvnila tato postava aj Váš život, pretože František je muzikál s témou mystickou, s témou svetskou a s témou lásky…
  Je to muzikál plný krásnych a silných myšlienok. No oslovuje pravé tým, že rozprava príbeh cez život obyčajného človeka z mäsa a kostí , so všetkými jeho pochybnosťami. Každý z náš niečomu čelí a hľadá nejaké záchytné body. Téma lásky je pre mňa asi ta najsilnejšia. Láska k sebe samému, k ľuďom vôkol náš, k životu ako takému. Dokáže povzniesť, pohladiť, povzbudiť, vyliečiť. Ovplyvňuje všetkých a všetko. Svojou prítomnosťou alebo nedostatkom. Aj to je jednou z hlavných tém tohto výnimočného muzikálu.
 4. Stali sa Vašimi hitmi pesničky z muzikálu?
  Milujem pieseň Nápadná láska. Ma krásny text aj harmónie, ktoré nie sú „na prvú“ ,ako sa u náš hovorí. No chytí za srdce a zostane vo váš rezonovať. V podstate, ako celý muzikál.
 5. Tento muzikál je náročný po hereckej aj speváckej stránke. Čo je pre Váš najviac z tohto muzikálu, čo Váš hreje pri srdiečku?
  Asi pravé ta komplexnosť. Či už cez piesne alebo dialógy ma človek možnosť prežiť niečo veľmi vzácne, hlboké a čisté. Nie je veľa takých muzikálov. Vzťah Františka a Kláry sa nikdy nenaplnil. No obaja prešli svoju cestu s obrovskou ohodlanosťou a ani jeden sa nenechal zlomiť. Je to silný titul, ktorý vami zatrasie tým najkrajším spôsobom. Či už ste prítomný ako herec alebo divák.
 6. Tešíte sa na divákov do Púchova?
  Teším sa veľmi! Pred pár rokmi som tu bola na milej návšteve detí muzikálového tábora. Teraz im prinášame náš muzikál. Všetkých divákov z celého srdca pozývam na festivalový muzikál František z Assisi práve do Púchova, 12.9. 2017 o 19,00 hod., teším sa na svojich rodákov aj z Považskej Bystrice. J

LUKÁŠ ADAMEC (postava čierneho rytiera)

 1. Čím Váš oslovil muzikál František z Assisi a postava čierneho rytiera?
  Oslovil ma hlavne svojim dobrým menom a tým, ako na naho reagujú a spomínajú kolegovia z muzikálovej sféry. Majú viac skúsenosti ako ja, takže často na ich rady dám.
 2. Kam zaraďujete tento muzikál vo Vašej už raketovo sa rozbiehajúcej kariére aj divadelnej?
  Toto je môj siesty muzikál, takže nemám ešte toľko nabehané, aby som robil nejaké sofistikovanejšie rebríčky, ale tento muzikál by som ja osobne radil ku kultovým. Niečo na štýl Krysařa. Zostáva ľuďom v srdiečkach.
 3. Ovplyvnila tato postava aj Váš život, pretože František je muzikál s témou mystickou, s témou svetskou a s témou lásky…
  Mystika a temnota mi nie je cudzia a možno by som povedal, že je mi dokonca uveriteľnejšia ako dobrota. Som rocker, takže pochmúrnejšie veci mám dokonca rád. V maske a kostýme čierneho rytiera raz prídem domov a budem strašiť ženu a deti. J Láska ma pre mňa veľa rovín. Keďže som umelec a hlavne muzikant, tak je to láska k mojej robote, k ľuďom, k odozve, uznaniu. To je veľmi silná láska, až drogového charakteru. Potom sú tu moje lásky domáce – žena a 2 krásne deti. Ďalšou rovinou sú moji kamaráti. Som človek, ktorý má rád spoločnosť a svojich ľudí zbožňuje.
 4. Tešíte sa na divákov v Púchove?
  V Púchove som dávno nebol, tak na divákov sa naozaj teším. Je to môj benzín. Rozhodne sa majú na čo tešiť, a moja postava čierneho rytiera je rocková postava, takže dostanú odo mňa riadnu nádielku rocku…

ZDENÉK KLUSÁK (postava Františka)

 1. Čím Váš oslovil muzikál František z Assisi a hlavná postava Františka?
  Když jsme se v divadle dozvěděli, že máme dělat muzikál o Františkovi, tak jsme si s kolegou říkali, že je to velká odvaha, si vzít takové téma. Udělat ze života svatého příběh, který ukáže, jakým byl a jakou cestou se vydal. A ukázat ho ze všech stran a pohledů. Upřímně jsem toho moc o životě Františka nevěděl, ale po rozhovorech, s již zmiňovaným kolegou, mě jeho příběh vtáhnul a chtěl jsem vědět víc.
 2. Kam zaraďujete tento muzikál vo Vašej divadelnej kariére?
  Je těžké dělat žebříček a umístění představení, ale v muzikálech, ve kterých jsem hrál, je to asi ten nejdůležitější.
 3. Ovplyvnila tato postava aj Vás život, František je muzikál s témou mystickou, svetskou a s témou lásky…
  František, oslovil lidi na celém světě a dodnes oslovuje a bude oslovovat a ovlivňovat i v budoucnost. Někdo si myslí, že řád františkánů je už v úpadku své slávy, ale není to tak. Jakým silným řádem jsou v Itálii. Na kolika místech je najdeme u nás a po celém světě. Když jsem poznával Františka, tak jsem četl a zjišťoval. Různé pohledy na jeho život a jak to bylo nebo nebylo. Můžu jen říct, že mě hodně ovlivnil a změnil mé hodnoty. Uvědomil jsem si spoustu věcí o lidech, důležitých okamžicích, pravdě, upřímnosti a s tím vším související lásce a navíc – láska v mém životě je díky Františkovi se mnou. A věřím, že zůstane.
 4. Tešíte sa na divákov v Púchove?
  Ano, těším se na všechna slovenská města, no nejvíc do Púchova, na skvělé diváky a krásné nové Divadlo Púchov.

Pripravila Milada Vargová