Ľubomír Galko na púchovskom zastupiteľstve: Zhorené auto je obyčajná sprostá výstraha

423

Poslanec a bývalý minister obrany Ľubomír Galko (SaS) sa zúčastnil februárového mestského zastupiteľstva v Púchove. Mestskí poslanci mu v úvode svojho rokovania dali priestor na jeho vystúpenie, v ktorom sa vrátil k zhorenému autu poslanca Lukáša Ranika. Z vystúpenia Ľubomíra Galka na mestskom zastupiteľstve vyberáme:

To, čo sa stalo vášmu kolegovi Lukášovi Ranikovi, pokladám za mimoriadne vážnu udalosť a pokladal som za svoju povinnosť prísť sem medzi vás. Pred niekoľkými týždňami zhorelo auto vášho kolegu, mladého poslanca Lukáša Ranika. Viem, čomu sa Lukáš Ranik venuje: snaží sa o to, aby Slovensko a mesto Púchov bolo bez korupcie, aby sa efektívnejšie a transparentnejšie hospodárilo, čo je samotným DNA našej politickej strany. Domnievam sa, že tento hrozný čin, ktorý sa tu udial, mal politické pozadie. To, čo sa udialo vášmu mladému kolegovi, je obyčajná sprostá výstraha, obyčajné sprosté vyhrážanie a nepatrí to do 21. storočia. Prišiel som sem preto, aby som vás požiadal bez ohľadu na to akého ste straníckeho trička, aby ste stáli za vašim mladým kolegom.

Nepoznám Lukáša Ranika tak ako vy, pretože je to človek, ktorý žije a vyrastal medzi vami. Určite ho poznáte lepšie. Ale viem, že je to mladý človek, ktorý je plný entuziazmu a chce urobiť niečo pre mesto Púchov a chce urobiť niečo pre to, aby sa aj v Púchove a na Slovensku lepšie žilo. A dnes je potrebné, aby boli odložené akékoľvek osobné sympatie alebo nesympatie. Pretože tu nejde o Lukáša Ranika, tu ide teraz aj o vás. Ak sa tento akt terorizmu týmto ľuďom prepečie, tak môže byť kedykoľvek zajtra alebo pozajtra na programe niekto z vás.

Chcem s plnou vážnosťou podotknúť, že to v budúcnosti nemusí skončiť len vrakom zhoreného auta, ale môže dôjsť aj k fyzickému násiliu a môže dôjsť aj k strate toho najcennejšieho. Určite ste sa zamysleli aspoň na chvíľu podobne ako ja, čo by sa stalo, keby sa to stalo nám alebo našim blízkym. Čo by sa stalo, keby v čase, keď niekto to auto podpaľoval, išli okolo nevinní ľudia a auto by vybuchlo. Pokladám tento čin za neprípustný a neospravedlniteľný. Ak si jeho páchatelia myslia, že Lukáša nejakým spôsobom zastrašia, tak chcem tu verejne vyhlásiť, že Lukáš od nás dostane na svoju činnosť maximálnu podporu personálnu, materiálnu, politickú a odbornú, aby mohol pokračovať v robote, ktorú robí.

Chcem vás z tohto miesta ešte jedenkrát požiadať a poprosiť, aby ste za ním stáli ako za kolegom, za priateľom a za človekom, ktorý žije vo vašom meste. Pretože nebudete stáť len za ním, ale budete stáť aj za ďalšími ľuďmi, ktorí môžu prísť po ňom. Ako poslancom NR SR som členom výboru pre obranu a bezpečnosť, pod ktorý spadá priamo aj polícia SR. Budem sa osobne zaujímať o to, ako tento prípad dopadne a akým spôsobom bude vyšetrený. Chcem vás poprosiť, aby ste sa s akýmkoľvek podozrením alebo informáciami obrátili na políciu alebo priamo na mňa. Pevne verím, že tento čin, ktorý sa udial, bude spravodlivo vyšetrený a spravodlivo potrestaný. O to nám musí všetkým spoločne ísť.

(redakčne upravené a krátené)