Lyžiarska sezóna skončila: Menej snehu, viac žiakov

401

Na Veľkonočný pondelok 28. marca ukončilo tohtoročnú zimnú sezónu aj najväčšie lyžiarske stredisko v regióne akciou, počas ktorej sa lyžovalo zdarma. Uplynulá zima nám nepriniesla veľa snehu. Zisťovali sme ako ju hodnotí prevádzkovateľ „zimných radovánok“ na Javorníkoch.

Tri slabé zimy

Už niekoľko rokov za sebou nie je počasie v našom regióne typicky zimné tak, ako sme bývali zvyknutý. Niekomu to vyhovuje, iným nie. Medzi tých, ktorých nedostatok snehu určite neteší, patria lyžiarske strediská. „V posledných troch rokoch boli zimy veľmi zlé, vysoké teploty, južné prúdenie vzduchu a veľmi málo prírodného snehu. Lyžiari lyžujú z väčšej časti na technickom snehu. Trendom je rozširovanie zasnežovacích systémov, pretože mrazivých dní neustále ubúda a stredisko musí byť pripravené v priebehu 5-7 dní vrátane výroby snehu a úpravy zjazdoviek,“ stručne charakterizoval podmienky na lyžovanie predseda predstavenstva SKI CENTRUM KOHÚTKA, a. s. Miroslav Maczko.

Lazovská dolina opäť žije“

Nižšie položené strediská zápasili uplynulú sezónu s vysokými teplotami a ukazuje sa, že bez umelého snehu lyžiari a snowboardisti budú lyžovať len veľmi krátko alebo vôbec. Ešte horšie sú na tom nadšenci bežkovania. Tí tento rok na hrebeň Javorníkov nevyrazili vôbec. „Tohtoročná zima u nás trvala 82 dní a bola podpriemerná. Lyžovalo sa iba na technickom snehu v 60% zjazdoviek celého areálu. Z hľadiska tržieb sme dosiahli 70% minulého roku a v prepočte na lyžiarov nás navštívilo 46 518 osôb, čo je približne o 13 000 menej ako vlani,“ povedal Maczko. Jedným z mála pozitív pre prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk a priľahlých ubytovacích zariadení boli v zimnej sezóne 2015/2016 štátne dotácie určené pre detské lyžiarske kurzy. Na Kohútke sa to prejavilo nárastom počtu slovenských žiakov. Macko označil za pozitívum i nové ubytovacie zariadenia:„Taktiež začali naplno fungovať nové hotely na Čertove a vďaka nim Lazovská dolina opäť ožije.“ Napriek nepriaznivým prognózam počasia v globálnom merítku sa na Javorníkoch budú snažiť o rozšírenie kapacít ubytovacích a stravovacích zariadení i zasnežovacieho systému.

-pam-