Majstrovstvá Slovenska v karate a kobudo – Pezinok 2016

789

V sobotu 14. mája sa uskutočnili tohoročné majstrovstvá republiky v tradičnom karate a kobudo. V hale, ktorá bola doslova natrieskaná divákmi a pretekármi, sa potvrdil trend púchovského karate – odchod staršej (mimoriadne úspešnej generácie) a nástup novej.

Hoci počet zlatých medailí nebol taký ako v minulosti, Púchovčania na stupňoch víťazov nechýbali. Majstrom Slovenska v cvičení kobudo s dlhou zbraňou sa stal Tomáš Čvirik, asi historicky najmladší držiteľ čierneho pásu v karate a hnedého pásu v kobudo na Slovensku.
V kobude cvičia spojené viaceré vekové kategórie a toto bolo príčinou, prečo aj v kobude najúspešnejší dorastenec na majstrovstvách Slovenska – Michal Kunst z Púchova stál na stupňoch víťazov v kobude dvakrát (cvičenie s dlhou zbraňou a cvičenie s krátkou zbraňou) až na treťom mieste, keď pred ním sa umiestnili seniori Szabo z Levíc a Kočiš zo Šale. V kata skončil na druhom mieste a potvrdil oprávnenosť svojej nominácie na MS WUKF v Dubline. Nomináciu potvrdil aj Tomáš Čvirik, ktorý síce skončil v kata až na treťom mieste, ide však o veľmi silne obsadenú kategóriu.
Martin Čvirik, dlhoročný reprezentant Slovenska a nominant na MS WUKF v Dubline sa pre chorobu majstrovstiev nemohol zúčastniť a nám zostáva len dúfať, že bude do Majstrovstiev sveta v poriadku. V zápasení ďalej získali v mladších žiakoch strieborné medaily Filip Máček a Ninka Jandušíková a Viktória Rosinová získala bronz.
To čo najviac potešilo na výkone mladších pretekárov nebola len slušná technika, ale bojovnosť a nasadenie, ktoré preukázali na poslednej predprázdninovej súťaži.
František Komora (autor je tréner)