Majstrovstvá sveta v riešení sudoku a logických úloh 2022

170

V dňoch 16.10. – 23.10. 2022 sa v poľskom Krakove konali 15. majstrovstvá sveta v riešení sudoku a 29. majstrovstvá sveta v riešení logických úloh (WSC/WPC 2022 ). Toto významné podujatie, ktoré bolo vyvrcholením celoročných národných kvalifikácií sa uskutočnili v príjemnom prostredí kongresovej sály 4-hviezdičkového hotela Metropolo Krakow By Golden Tulip.

Súťaže v riešení sudoku, ktorá sa uskutočnila v pondelok a v utorok, sa zúčastnilo 191 riešiteľov z 34 krajín. Slovensko reprezentovalo 10 súťažiacich a medzi nimi už tradične nechýbala ani dvojica Púchovčanov – Štefan Gašpár a Natália Chanová.

Majstrom sveta sa stal Tiit Vunk z Estónska pred Čínankou Tantan Dai a tretie miesto obsadil Japonec Kota Morinishi. Najúspešnejším slovenským riešiteľom bol Matúš Demiger na 13. mieste. Ďalší členovia A družstva Slovenska Pavol Jaselský obsadil v oficiálnom hodnotení 34. miesto, Štefan Gašpár 39. miesto a Natália Chanová 46. miesto.

V súťaži družstiev zvíťazila Česká republika pred Japonskom a Estónskom. Veľkú smolu malo A družstvo Slovenska, keď v dôsledku menšieho zaváhania v poslednom kole prišlo o bronzové medaile. V priamom súboji ich porazilo družstvo Estónska v zostave s majstrom sveta Tiitom Vunkom a tak pre Slovensko zostalo „len“ 4. miesto. Vylepšili postavenie Slovenska z posledných šampionátov a dokázali tak, že v súťaži družstiev stále patríme medzi svetovú špičku.

Streda bola na majstrovstvách voľným dňom, ktorý naši reprezentanti využili na ďalší tréning pred nadchádzajúcimi majstrovstvami sveta v riešení logických úloh, ktoré sa konali vo štvrtok, v piatok a v sobotu dopoludnia.

Slovensko reprezentovalo 8 súťažiacich vrátane Štefana Gašpára v A družstve a Natálie Chanovej v B družstve Slovenska. Majstrom sveta v riešení logických úloh sa stal Japonec Ken Endo pred Indom Prassanom Seshadrom a Američanom Thomasom Luom. Najlepšie umiestnenie v oficiálnom hodnotení z A družstva Slovenska dosiahol Matej Uher – 12. miesto, Matúš Demiger obsadil 24. miesto, Peter Hudák – 26. miesto, Štefan Gašpár 30. miesto. Zo súťažiacich v B družstve bola najlepšia Natália Chanová, ktorá obsadila 98. miesto z celkového počtu 204 zúčastnených.

V súťaži družstiev zvíťazilo Japonsko pred USA a Nemeckom. A družstvo Slovenska obsadilo vynikajúce 4. miesto, čím potvrdilo svoje stabilné postavenie medzi svetovou elitou.

Pre Natáliu to boli už v poradí siedme majstrovstvá sveta, ktorých sa zúčastnila. Mohla si to dovoliť hlavne vďaka sponzorom, ktorí jej finančne prispeli na jej účasť. Preto sa chcem v mene svojej dcéry poďakovať vedeniu mesta Púchov, vedeniu fi Goms, s.r.o. Púchov, p. Jakubovi Jarabicovi konateľovi fi Blueweb Žilina a vedeniu fi Isadore Apparel Púchov. Veľmi si vážim ich prístup a ochotu, pretože bez týchto sponzorských príspevkov by jej účasť na svetových šampionátoch bola veľmi náročná.

V najbližšom období ju čaká novembrové Majstrovstvá akademikov v riešení sudoku v Brne a Vianočný turnaj v Prahe. Obidve tieto súťaže berie Natália už ako prípravu na majstrovstvá sveta 2023, ktoré sa uskutočnia v kanadskom Toronte. Verím, že zúročí ďalšie získané skúsenosti, že sa jej podarí nominovať na toto významné podujatie a dokáže dobre reprezentovať svoju školu, naše mesto a celé Slovensko.

Jozef Chano