Makyta oslavuje 80. výročie svojej existencie

1256
Foto: S. Flimmel.

V septembri 2019 uplynie 80 rokov od spustenia výroby v prvej slovenskej fabrike na výrobu odevov.

Predchodkyňou púchovského závodu Makyta bola „Prvá slovenská továreň na výrobu odevov“ českého podnikateľa Arnošta Rolného, ktorá začala výrobu so 150 zamestnancami v Žiline začiatkom septembra 1939. V roku 1941 už firma zamestnávala 300 ľudí a mala vlastnú obchodnú sieť 9 predajní, ktorá sa o 4 roky rozrástla na 120 predajní.

Tesne pred vypuknutím 2. svetovej vojny predstavitelia mesta Púchov ponúkli firme Arnošta Rolného pozemky na výstavbu nového závodu. V Púchove sa v roku 1942 začalo stavať a v roku 1944 sa žilinská odevná prevádzka presťahovala do Púchova. Vznikli dve samostatné spoločnosti: výrobná „Prvá slovenská továreň na odevy Rolný“ a obchodná spoločnosť „Rolný“. Podľa vzoru Tomáša Baťu bola založená Rolného škola práce, kde vyrastala generácia nových mladých odborníkov krajčírov i budovateľov odevného priemyslu na Slovensku.

Predajňa Makyty na pohľadnici zo 60.-tych rokov minulého storočia, foto: J. Hajduch.

Znárodnenie fabriky a rozšírenie výroby

Koncom júla 1948 bol závod znárodnený a začlenený do odevných podnikov so sídlom v Trenčíne. Už v roku 1949 však došlo k opätovnému odčleneniu, a tak v Púchove mohol vzniknúť samostatný podnik Makyta, odevné závody, s pobočnými závodmi v Žiline a Sučanoch. V roku 1950, po otvorení novej výrobnej haly, bola po prvýkrát v histórii firmy usporiadaná módna prehliadka detskej, dievčenskej a dámskej konfekcie, spolu 93 modelov.

V roku 1958 sa začleňuje do podniku bývalý závod Zornica Bytča a v roku 1960 nový závod v Námestove. V roku 1965 vybudovali v Námestove vlastné výrobné priestory, v ktorých pracovalo viac ako 1.000 zamestnancov. V Žiline sa v roku 1977 sústredila výroba z viacerých prevádzok do novootvoreného závodu, kde našlo prácu 854 ľudí.

Propagačná fotografia dielní Makyty zo 70.-tych rokov minulého storočia, foto: J. Ábel.

Tranformácia na nové podmienky po roku 1989

V roku 1989 zamestnával celý národný podnik 5.500 ľudí, z toho 80 percent tvorili ženy. V tom istom roku bol podnik premenovaný na štátny podnik. Ročne vyrobil viac ako 3,5 milióna kusov odevov, z toho na export išlo takmer polovica produkcie. Šaty z Makyty si obliekali ženy v ZSSR, NDR, MĽR, NSR, Anglicku, Fínsku, Dánsku, Nórsku, Kanade, USA a ďalších štátoch.

Nové dejiny začala Makyta písať v roku 1994 svojou transformáciou na akciovú spoločnosť. Hlavnou náplňou spoločnosti je odevná výroba. Makyta, a.s., sa stala najväčším výrobcom dámskeho vrchného ošatenia na Slovensku. Orientácia na západné trhy dokázala v roku 1989 vďaka lacnejšej pracovnej sile nahradiť stratu trhov bývalého socialistického bloku.

Nová orientácia však priniesla požiadavky na vyššiu kvalitu a zmenu výrobnej štruktúry. Vládny útlm výroby protichemického ošatenia v 90. rokoch nahradila výroba textilných komponentov pre automobilový priemysel, išlo o rýchle dodávky pre značky Volkswagen, Audi, Peugeot, ktoré pomohli preklenúť neľahké roky poznačené globalizáciou.

Podnik Makyta vydával pre zamestnancov dvojtýždenník Tvorivosť.

Vývoj v posledných rokoch a perspektíva do budúcnosti

V roku 2001 tak mala Makyta 3.200 zamestnancov a ročné tržby 43 mil. eur. Stúpajúca životná úroveň a mzdy znamenali zníženú konkurencieschopnosť oproti pracovnej sile z Ázie. V roku 2004 sa zrušili 40 rokov staré dovozné kvóty na textil do západnej Európy z členských krajín Svetovej obchodnej organizácie vrátane Číny a Indie. K tomu sa pripojila globálna kríza. Makyta však neprerušila svoju výrobu a v súčasnosti zamestnáva v Púchove 300 a v Námestove 70 zamestnancov.

Hlavným výrobným programom spoločnosti Makyta je dnes odevná konfekcia – výroba pre renomované značky Armani, Prada, Versace, Valentino formou práce v mzde. Makyta šije pre známe značky celú paletu odevov – plášte, kostýmy, šaty, blúzky – z rôznych materiálov. Exkluzívne značky požadujú vysokú kvalitu v malých sériách. Kým Makyta pred 20 rokmi šila v priemere z jedného druhu 1.200 kusov, dnes je to 75. Napriek mnohým komplikáciám odevná výroba v podniku Makyta pretrvala dodnes. Podľa generálneho riaditeľa Mariána Vidomana svetové značky oceňujú dlhú históriu fabriky, precíznosť vyhotovenia, flexibilitu dodávok a európsku morálku.

Foto: S. Flimmel.

Zdroj: makyta.sk, dennikn.sk.