Marcové knižné randenie na ZŠ J. A. Komenského

294

Marec sa ako mesiac knihy oslavuje už od roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu. Jeho cieľom je podporovať u detí a mládeže záujem o knihy a čítanie.

Na Komenčáku sme marec odštartovali netradične – online prednesom poézie a prózy v súťaži Hviezdoslavov Kubín. Súťaže vo virtuálnom priestore sa zúčastnilo 17 žiakov z II. stupňa a zostrih recitácie žiakov I. aj II. stupňa si môžete pozrieť na našej webovej stránke školy.

Počas dištančného vyučovania zase žiaci pracovali na rôznych aktivitách, ktoré sa týkali čítania, vlastnej tvorby a práce s textom. V prezentáciách v rámci marcového maratónu čítania a písania si žiaci pripravili charakteristiku svojej obľúbenej knihy. A že vedia písať i poéziu, dokázali v súťaži Poetický Púchov 2021, kde obsadili v II. kategórii krásne 2. a 3. miesto Martina Pevná a Eliáš Marhoun.

Čítanie sme prepojili i s výtvarnou výchovou. Umelci už v minulosti vzdávali poctu knihe v obrazoch či sochách a poukazovali tak na význam knihy v našom živote. Naši šikovní žiaci výtvarnou tvorbou kreatívne a nadčasovo stvárnili svoj postoj ku knihe.

Istý alebo neistý

Večné dilema.
Byť džentlmenom,
žiadna mimika.
Milým chalanom,
prelietavá dobrota.
Hovoriť istým hlasom
s tvrdým presvedčením.
Stáť si za slovom
a byť spravodlivým.
Alebo s jemným kvetom
v ústach červeným.
Vybraným gestom,
ktorému sám neverím.

Eliáš Marhoun, 9. A

Aký by to bol Mesiac knihy, keby sa do aktivít nezapojila aj školská knižnica. Už na začiatku marca vyzvala svojich čitateľov, aby napísali názov titulu, ktorý im v regáli knižnice chýba. Najžiadanejšími knihami boli ďalšie príbehy zo série Tigrí tím. Pretrvávajúca potterománia sa potvrdila v prianiach, aby v knižnici pribudli nové série Harryho Pottera. Postupne sa budeme snažiť plniť všetky želania. Knižnica tiež zorganizovala súťaž, v ktorej mali žiaci nájsť čo najviac filmov, inscenácií či divadelných predstavení, ktoré vznikli na motívy literárneho diela. Mnohí svoj zoznam doplnili obrázkami aj fotkami. Veď ktovie, možno si pri niektorých filmových tituloch súťažiaci pomysleli, že by si radi prečítali aj knihu…

Spisovateľky Hlavatá, Tormová a Bršiaková na Komenčáku

Počas mesiaca knihy zavítali na naše vyučovanie vzácni hostia. Na online hodinu slovenčiny zatelefonovala našim piatakom pani spisovateľka Dana Hlavatá. Autorka má na svojom konte viac ako 60 kníh pre deti i dospelých. Známe sú najmä jej Bájky, Zvedavé rozprávky, Dopravné rozprávky. Je držiteľkou množstva literárnych ocenení v rozličných súťažiach. Najčerstvejším „úlovkom“ je ocenenie Panta Rhei Awards 2020, kde získala prvé miesto v kategórii Slovenská detská kniha roka 2020 s knihou 10 prípadov detektíva tchora Hektora a prvé miesto v kategórii Slovenská mládežnícka kniha roka 2020 s knihou Môj brácho je magor. Srdečne blahoželáme! Dlhé roky pracovala ako dramaturgička v RTVS. Podieľala sa na príprave viacerých relácií pre deti. Jednou z nich je relácia Daj si čas a pani spisovateľka prisľúbila našim piatakom účasť v súťaži hneď, ako to situácia umožní. Žiakom porozprávala o svojej práci, písaní, tvorbe kníh. Pohotovo a láskavo odpovedala na všetky ich zvedavé otázky. A keďže sa pani spisovateľka s nami nemohla spojiť cez videohovor, poslala nám niekoľko fotiek zo súkromia so svojimi vnúčatami, ktoré dokazujú, že deti má naozaj rada, a preto pre ne s radosťou tvorí.

Druhým veľkým prekvapením bola návšteva Kristínky Tormovej, obľúbenej herečky, moderátorky a spisovateľky. „Známa mama“ nás všetkých veľmi milo prekvapila. Vďaka jej spontánnosti a láskavému humoru bola hodina slovenčiny pre štvrtákov i piatakov v čase tohto dlhočizného onlinu príjemným osviežením. Kristínkina cesta spisovateľky bola neplánovaná. V čase, keď čakala svoje dvojičky, začala písať blogy. Tie si všimla Gabika Belopotocká z vydavateľstva Ikar a navrhla jej, že postrehy, pocity a krátke príbehy písané v blogoch vydajú knižne. Kristínkin počiatočný pocit neistoty prerástol do pocitu radosti. „Je to neopísateľná radosť, keď som v rukách prvýkrát držala svoju prvú knihu,“ zdôverila sa nám. Kristínka nám prezradila aj niekoľko „pikošiek“, napríklad v ich príbytku niet miesta pre televízor a rodinka oveľa radšej trávi čas čítaním kníh, maľovaním, radi chodia do prírody. Ukázala nám knižnicu jej dcérok a knihy, ktoré rady čítajú. Dokonca mnohé ich obľúbené knižné príbehy nahrali a vytvorili tak audioknihy. Vraj sú na instagrame. Skúste sa presvedčiť.. Predstavila nám psíka Sponku, ktorého majú z útulku. A tiež nám porozprávala, ako prišla k nápadu vyrábať pásikované tričká.

Našich štvrtákov prišla osobne navštíviť spisovateľka Lucka Bršiaková. Autorka doteraz napísala dve knižky o Sofinke. Inšpiráciou a motiváciou k napísaniu knižiek bola jej dcéra. Prezradila nám, že má v pláne napísať ďalšie Sofinkine príbehy. Tak ako bude rásť jej dcérka, bude dospievať aj hlavná hrdinka. A my sa už teraz tešíme na ďalšie Sofinkine dobrodružstvá. Stretnutie s Luckou bolo  vskutku pestré. Nerozprávala nám len o svojich knižkách, ale žiakom odovzdala množstvo zaujímavých a cenných informácií o tom, ako taká kniha vzniká. Deti sa dozvedeli kto je to editor, jazykový korektor, grafik, ilustrátor, ako sa s knihou pracuje v tlačiarni a akú úlohu má vydavateľstvo. Zaujímalo ich, čo je to knižný marketing a veľa iného. Celú besedu viedla pani spisovateľka priateľským dialógom. V závere besedy dokonca deťom prečítala z jej obľúbenej detskej knihy Mach a Šebestová. Záverečné slová smerujúce k žiakom boli veľmi povzbudzujúce. Podporila ich, aby kráčali za svojím cieľom, aby sa nebáli omylov a chýb. Sú súčasťou života. Nikto nie je dokonalý a ľudia robia chyby. Treba sa z nich len poučiť a v ceste za cieľom pokračovať. Deti naozaj so záujmom počúvali, debatovali a keby nezazvonil zvonec, tak…

Sme radi, že sa nám podarilo zorganizovať pre naše deti všetky tieto zaujímavé stretnutia. Veríme, že boli pre ne podnetné a hodiny so známymi spisovateľkami sa im páčili. A ak panie spisovateľky čítajú tieto riadky, chceme sa im veľmi pekne poďakovať za ich čas, ochotu, cenné rady a príjemné chvíle strávené s nimi.

ZŠ J. A. Komenského