Martin Papučiar: Bol by som rád, keby raz za mužov Púchova hrali iba odchovanci klubu

277

Aj napriek nepriaznivej dobe súvisiacej s koronakrízou, sa v poslednom období naplno začala prejavovať dobrá práca našich mládežníckych trénerov nomináciami do rôznych reprezentačných výberov Slovenska . Rozhodli sme sa teda fanúšikom a priaznivcom priblížiť prácu a predstaviť trénerov, ktorí stoja za úspechmi púchovského mládežníckeho futbalu! Ďalším v poradí, ktorého vám chceme predstaviť, je Martin Papučiar – mládežnícky tréner MŠK Púchov.

Pán tréner, skús sa v krátkosti predstaviť púchovským fanúšikom.
Volám sa Martin Papučiar a som rodený Púchovčan. S futbalom som začal ako 6-ročný a prešiel som všetkými kategóriami za vtedajší ŠK MATADOR PÚCHOV. Na toto obdobie mám veľmi pekné spomienky, futbal mi dal mnoho zážitkov a z mnohých spoluhráčov sa stali kamaráti až dodnes. K najväčším úspechom, ktoré sme počas tohto obdobia s mužstvom zažili, bol zisk titulu majstri stredoslovenského kraja v kategórií starší žiaci a postup do 1. dorasteneckej ligy.
S týmto obdobím sa mi spájajú aj mená trénerov, ktorí ma veľa naučili a netýkalo sa to len futbalu. Sú to páni tréneri Strelčík, Škripec a Turianík. Za mužov som hrával v Iskre Borčice, tu sa nám podarilo postúpiť do 3. ligy. Potom prišlo zranenie a s aktívnym futbalom som musel skončiť. Dlhý čas som futbal nehral, potom som začal hrať v TJ SLOVAN Dolné Kočkovce, no aj napriek veľkej snahe, som musel kvôli opakovanému zraneniu skončiť. Pre každého, kto žije futbalom, je podobná situácia veľmi ťažká. K futbalu som sa po rokoch vrátil už len ako asistent trénera žiackych kategórií, ďakujem vedeniu MŠK Púchov a Petrovi Mičicovi, že mi dali túto možnosť.

Ako si spokojný s podmienkami, ktoré klub vytvára pre mládež, resp. čo by bolo potrebné zlepšiť?
Momentálne sú podmienky v klube na veľmi dobrej úrovni. Klub disponuje kvalitnými trénermi a materiálne zabezpečuje všetko, čo je potrebné k tréningovým procesom. Ako aj iným trénerom, tiež mi najviac chýba futbalové ihrisko s umelým povrchom.

Čo sa zmenilo v práci trénera mládeže odkedy si začal s trénerskou prácou?
Keďže v klube pôsobím iba päť rokov, ja osobne výraznú zmenu necítim. Vždy sme mali v mužstve okolo 15 – 20 detí, čo je občas aj dosť náročné, keďže každé dieťa je iné a vyžaduje aj osobitný prístup. Tréneri si stále vyhľadávajú nové talenty a presviedčajú ich, aby „prestúpili“. Vďaka podmienkam, ktoré ako klub vieme poskytnúť, sa podarilo získať pár veľmi šikovných a talentovaných chlapcov.

Aké sú tvoje trénerské ambície? Vidíš sa aj do budúcna ako asistent alebo ťa láka práca hlavného trénera?
Práca hlavného trénera ma neláka, som spokojný ako asistent. Momentálne robím asistenta trénerovi Martinovi Drahutovi a s ním sa mi spolupracuje výborne.“Sadli“ sme si ľudsky aj futbalovo.

Ako podľa teba funguje prepojenie mládeže a mužov v klube?
Neviem presne odpovedať na túto otázku, kedže pôsobím v kategóriach U 12 – U 13. Ale ja osobne by som bol rád, keby raz za púchovských mužov hrali len odchovanci klubu.

Kto je tvoj trénerský futbalový vzor? Akému svetovému klubu fandíš?
Páčia sa mi tréneri, ktorí preferujú ofenzívny štýl hry, napr J. KLOPP. Nemám žiadny obľúbený klub, ale dobrý futbal si vždy rád pozriem.

Zdroj: MŠK Púchov