Materská škola Mládežnícka v projekte DOGAYA BESTE

213

Po úspešne zrealizovanom medzinárodnom projekte v roku 2018 sa Materská škola Mládežnícka opäť v tomto školskom roku zapojila do programu partnerstva škôl eTwinning, ktoré predstavuje komunitu európskych škôl a podporuje ich spoluprácu prostredníctvom využívania informačných a komunikačných technológií.

Tak ako v roku 2018 aj tento školský rok som sa prihlásila a po následnom schválení realizátorov projektu z Turecka som bola prizvaná zúčastniť sa projektu „DOGAYA BESTE“ (Composing to nature). Do projektu je zapojených 14 materských škôl z Litvy, Poľska, Rumunska, Turecka a Slovenska – Materská škola Mládežnícka Púchov. Do projektu som zapojila naše najmladšie deti z 1.A. Vzhľadom k ich k nízkemu veku si deti neuvedomujú, že sa zúčastňujú projektu. Všetky aktivity boli realizované v rámci hier vo výchovnovzdelávacom procese.

Cieľom projektu je pomôcť dieťaťu vytvárať nové zvuky počúvaním zvukov v prírode a týmto spôsobom rozvíjať zmysel pre rytmus, zlepšovať jeho sebavyjadrenie. V priebehu jesene najskôr deti počúvali zvuky prírodných dejov a potom skúšali rôzne zvuky, ktoré vychádzali v dôsledku kontaktu týchto dejov s rôznymi objektmi (napr. porovnanie zvuku dažďa padajúceho na zem so zvukom dopadu na rôzne materiály, ako je papier, plast, kov, porovnanie zvuku vetra, drvenie šuchotu listov). Pomocou týchto zvukov si precvičovali rytmus. Známe piesne si opakovali s týmito zvukmi a nakoniec si ich skladali a vytvárali pre prírodu.

Mesiac december bol poznačený skorším zatvorením materskej školy. Naplánované zimné aktivity sa nám zatiaľ nepodarilo zrealizovať. Vytvoril sa však dostatočný časový priestor na vzájomnú medzinárodnú spoluprácu všetkých učiteliek. Organizovali sme online webináre, na ktorých sme odsúhlasili ďalšie kroky v rámci projektu. Nekonečné spoločné debaty nás vzájomne obohacovali o nové, cenné skúsenosti v oblasti vzdelávania z iných kultúr sveta. Online konferencie nám umožnili vidieť, ako prebieha vyučovací proces v materskej škole v Turecku, či v Rumunsku. Spoločne sme vytvorili kalendár na rok 2021, v ktorom každý mesiac symbolizoval krajinu zúčastneného projektu. Slovensko tak malo možnosť spropagovať malebné mesto Púchov, ktorého súčasťou je Materská škola Mládežnícka.

V priebehu januára nás čakajú aktivity spojené so snehom a ľadom. Verím, že sa nám všetkým opäť podarí v zdraví sa vrátiť do materskej školy a pokračovať vo vzdelávaní našich deti, ktoré predstavujú našu budúcnosť. Ako povedal Jean Piaget: „Cieľom vzdelávania nie je zvyšovať množstvo vedomostí, ale vytvárať pre deti možnosti, kedy môžu vymýšľať a objavovať, vytvárať ľudí schopných robiť nové veci“.

Martina Šmigurová