Medaily prišli karatistom poštou

417

O tom, že súčasná kríza spojená so šírením koronavíru Kovid-19, má tvrdý dopad na šport, a to nielen profesionálny alebo vrcholový, ale aj na každodenné športovanie bežných občanov, vieme všetci. Previezť sa na bicykloch, ísť si zabehať či vybrať sa na túru sme síce mohli, ale telocvične, šatne, športové haly a iné spoločné priestory zostali zavreté. A najhoršie na tom boli kontaktné športy, bojové umenia, medzi ktoré nepochybne patrí aj karate.

V tomto roku, ako sa už stalo pravidlom, sa malo v Púchove 18.4.2020 konať jedno kolo Pohára SFKBU (Slovenskej federácie karate a bojových umení) v tradičnom karate a kobudo. V Púchove ho organizujeme hlavne preto, že domáci turnaj a nulové štartovné umožňuje štartovať z našich začínajúcich karatistov v podstate všetkým, ktorí chcú vyskúšať svoje sily na ozajstnej súťaži. Navyše všetci majú možnosť vidieť tých najlepších zo SFBKU na vlastné oči. No pandémia ním urobila škrt cez rozpočet. SFKBU turnaj zrušila, tak ako aj ostatné akcie, školenia, seminára a sústredenia. Zákaz zhromažďovania navyše zabránil aj konaniu tréningov.

Niki Arany cvičí Gekisai dai Ichi

Tradičné karate a kobudo má oproti čisto športovému zápasu kumite možnosti, ktoré si SFKBU uvedomila a pokúsila sa aktivizovať spiacich cvičencov. Tieto možnosti im ponúka cvičenie tradičných zostáv, tzv. kata, ktoré vytvárali a modifikovali mnoho rokov starí majstri v Číne a na Okinave. Po konzultácii s trénermi SFKBU vyhlásila dve kolá „online“ súťaže v súborných cvičeniach kata hlavne pre mladšie vekové kategórie. Na hodnotenie videí zostavila výrazne väčší panel rozhodcov, čo spolu s možnosťou opakovania záznamu čiastočne eliminovalo nedostatky tohto spôsobu hodnotenia. Cvičenci boli vyzvaní, aby záznamy cvičení nahrávali za podmienok dodržania pokynov od hygienikov a štátu a súťaže mohli začať.

Maťko Behro reprezentoval vždy na úrovni

Doposiaľ prebehli dve súťaže v cvičení tradičných okinavských Goju ryu kata v prevedení kyuha Shodokan. Prvá bola súťaž v cvičení kata Gekisai dai ichi a druhá v cvičení kata Saifa. V Púchove sme sa do súťaží samozrejme zapojili a videá k prvej súťaži sa natáčali v jeden deň, keď pretekári postupne prichádzali do súkromnej cvičebnej miestnosti (dodžo), kde natočili s kameramanom a trénerom súčasne, video a následne odchádzali. Ihneď ich vystriedal ďalší prichádzajúci pretekár, takže sa neprekračovali povolené počty osôb v miestnosti. Videá na druhú súťaž sa natáčali v čase, keď sa už mohlo cvičiť na otvorených priestoroch a teda po tréningu na futbalovom ihrisku mohli byť nahrávané aj súťažné videá mladých pretekárov. Kvalita záznamu ovplyvnená vetrom a hlukom z okolia pretekárom nevadila a urodili sa aj nejaké tie medaile.

Maťko Jancík na futbalovom štadióne

V kategórii dievčatá do 9 rokov sa Nikol Arany druhej súťaže zúčastniť nemohla ale v prvej po pekne zacvičenej kata obsadila veľmi pekné 3. miesto. O niečo lepšie dopadol v kategórii chlapcov tejto vekovej skupiny Maťko Behro, keď získal tiež bronz v Saife. Najlepšie však dopadol Maťko Jancík, ktorý odniesol z oboch súťaží zlato a bol najúspešnejším Púchovčanom. Dve bronzové získal medzi 11-ročnými Rado Čáč, ktorý rovnako ako Maťko štartoval v oboch súťažiach. Medzi dorastencami, ktorí cvičili len Saifu, získal Filip Máček striebro, čo po jeho zdravotných problémov urobilo trénerom veľkú radosť. Podobne potešila aj Viktória Rosinová medzi 14-ročnými v Saife s bronzovou medailou.

Radko Čač zabodoval aj v Online súťaži

Do 31.5.2020 sa koná ďalšia súťaž, zrejme aj s medzinárodnou účasťou pre cvičencov od 13 rokov vyššie, kde už nie je iný limit pri výbere kata okrem pravidiel WUKF. Hoci doterajšie súťaže nepochybne neboli obsadené tak silno ako bežné turnaje, tí najnadšenejší pretekári si túto šancu samozrejme nenechali ujsť. Takže medaile, hoci dodané poštou, majú svoju cenu. Lebo, ako dúfame, sa nebude podobná situácia opakovať a medaily a diplomy budú cennou raritou. Keď nie ako jediné svojho druhu, tak určite ako prvé medaily za súťaž v karate cez počítač.