Memoriál MUDr. Vadoviča: Skalní opäť nesklamali…

204

Štyridsaťpäť rokov je v živote človeka pomerne dlhý životný úsek. Človek si zažije všeličo. Podobné je to aj v prípade, ak sa takéhoto veku dožije aj nejaká akcia – podujatie. V Púchove sa vďaka členom Klubu slovenských turistov môžeme pochváliť, že jedno takéto výnimočné podujatie máme. Je ním turistický pochod Púchovský okruh za zdravím – Memoriál MUDr. Vadoviča, ktorého 45. ročník sa uskutočnil v nedeľu 6.9.2020.

Za tú dlhú dobu, čo púchovskí turisti organizujú toto podujatie, si zažili všeličo. Žiaľ, žijeme momentálne v zvláštnej dobe a zažívame niečo, čo zažil asi málokto z nás. Organizátori z púchovského KST by veru vedeli o tom rozprávať. Do poslednej chvíle nebolo jasné, či sa vôbec bude môcť akcia uskutočniť. Bolo treba riešiť rôzne opatrenia súvisiace s koronakrízou, ktoré boli nariadené len pár dní pred konaním akcie a do toho prišla aj nepriaznivá predpoveď počasia. Veru, párkrát padla otázka, či to nezrušíme. Ale púchovskí turisti opäť ukázali svoje odhodlanie, nezlomnosť a súdržnosť.

Napriek všetkému bolo deň pred konaním akcie všetko pripravené. Trasy vyznačené, tombola nachystaná, jednoducho všetko tak, ako má byť. Prišla však nočná búrka a upršané skoré ráno. Nezostávalo nič iné, len vyraziť opäť na trasy a znova značiť. Pripraviť všetko podľa obmedzení a nariadení a čakať, či vôbec niekto príde. Potom to však prišlo. S ubúdajúcimi kvapkami dažďa začalo pribúdať turistov. Jednoducho skalní turisti opäť raz nesklamali a ukázali, že keď máš rád prírodu, tak nie je čo riešiť a nezastaví ťa ani nejaký nepodarený vírus či zlé počasie. Nakoniec sa nazbieralo viac ako 140 takýchto skalných a hlavne fantastických ľudí.

A tak ste v Púchove mohli stretnúť turistov nielen z Púchova a blízkeho okolia, ale aj z Bratislavy, Žiliny, Modry, Sobotišťa, Nového Mesta nad Váhom a Starej Turej. Do Púchova prišli turisti i z takých miest Slovenska ako Veľký Klíž, Spišské Vlachy či Liptovská Teplá. Dokonca vďaka jednej turistke z Valašských Klobouk mala naša akcia aj punc medzinárodnosti. Svojich púchovských kamarátov prišla podporiť aj skvelá partia turistov z KST Grinava, ktorá chodieva do Púchova na tradičné otvorenie sezóny, ktoré bolo tento rok so známych dôvodov zrušené. Túto skvelú akciu prišli podporiť aj rodinky s malými deťmi a našli sa i štvornohí účastníci.

A čo si pripravili púchovskí turisti tento rok? Opäť to boli tradičné trasy dlhé 25 a 15 km, ktoré viedli okolím Púchova cez Lachovec, Holíš, Hviezdu a Hradisko, a nechýbala ani tradičná a obľúbená kočíková 10 km trasa z Púchova na nimnický salaš a späť. Aj tento rok na účastníkov čakala tradičná bohatá tombola a skvelý turistický guláš, ktorý si mohli vychutnať pri skvelej trampskej muzike a pri tanečnom vystúpení členov Denného centra seniorov. V cieli každý dostal pekný odznak a pamätný list. Tento rok si mohli turisti z Púchova odniesť aj pekné magnetky či nášivky.

Čo povedať na záver? Možno len to, že napriek zložitej situácii sa jednalo o ďalšiu vydarenú akciu púchovských turistov. Určite sa aj tentoraz objavili nejaké chyby a nedostatky, ale ako sa hovorí, kto nič nerobí, nič nepokazí. Rozumný človek sa stále učí, a vedia to aj púchovskí turisti. Členovia púchovského KST by chceli poďakovať všetkým skvelým ľuďom, ktorí pomáhali pri organizácii tohtoročného púchovského okruhu, tiež mestu Púchov za finančnú a organizačnú pomoc a všetkým prispievateľom, ktorí nám napriek tejto ťažkej dobe venovali ceny do tomboly. Obrovské poďakovanie však patrí všetkým vám, ktorí ste to nevzdali a prišli ste medzi nás. Boli ste úžasní!!!

Takže ahoj zase o rok …

Vladimír Jadrníček, KST Púchov