MO MS Záriečie na oslavách v Martine

127

Matica slovenská si pripomína už 160 rokov od svojho založenia. S mnohými prekážkami, zákazmi a obmedzeniami to vydržala až dodnes.

V dňoch 4.-6.augusta 2023 sa v Martine konali veľkolepé oslavy tohto vzácneho jubilea. Aj MO MS v Záriečí sa tejto slávnosti zúčastnil. Predseda TSK Jaroslav Baška zabezpečil autobus, a tak sa členovia MO MS mohli v sobotu, 5.8. osláv zúčastniť. Pred príchodom do Martina si najskôr všetci účastníci zájazdu pozreli najväčšiu prírodnú expozíciu Múzeum Slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch a potom sa presunuli ku športovej hale, kde sa v autobuse prezliekli do krojov a pripravili sa na vystúpenie. Niektorí členovia  ktorí nevystupovali, sa rozhodli pre návštevu múzeí ako napr.: Etnografické múzeum, Múzeum Andreja Kmeťa, Múzeum Martina Benku, Múzeum kultúry Čechov na Slovensku, Hasičské múzeum či Literárne múzeum.

V popoludňajších hodinách  vystúpila Folklórna skupina Záriečanka v hlavnom programe “ Matica žije na Slovensku i vo svete.“ Bola to prehliadka folklórnych matičných kolektívov zo všetkých kútov Slovenska i zahraničia. Záriečanka sa predstavila piesňami z Púchovskej doliny a zožala veľký úspech. Dokonca bola odmenená medailou manželov Tabačikovcov, ktorú dal zhotoviť Spolok francúzsko – slovenského priateľstva. Manželia Tabačikovci založili vo Francúzsku spolok Dolina, ktorý 25 rokov propagoval slovenský folklór na juhu Francúzska i vo svete. Záriečanka bola jednou zo štyroch folklórnych skupín, ktoré toto ocenenie dostali.

Po vystúpení si členovia MO MS mohli vypočuť príhovory predsedu Matice slovenskej JUDr. Mariana Gešpera či príhovor predsedu parlamentu Borisa Kolára, ďalej príhovor starostu mesta Martin a iných hostí. Po tomto sa niektorí členovia  stretli a pobesedovali so súčasným predsedom MS JUDr. Mariánom Gešperom, ktorí tajomníčke MO MS Záriečie Márii Chodúrovej pochválil jeho činnosť  ktorú vykonáva , že je veľmi dobrá, pretože zapája do činnosti aj mladých ľudí . Po tomto sa spoločne s predsedom aj odfotili.

Členovia MO MS Záriečie sa zúčastnili aj večerného galaprogramu, kde vystúpil SĽUK.

Bol to krásny oslavný deň Matice slovenskej a sme radi, že sme boli jeho súčasťou.

Anna Janíková