Modrotlač včera, dnes a zajtra

637

Uplynulý štvrtok bol slávnostným dňom, kedy odštartoval trojdňový program 35. ročník Folklórneho Púchova. Prvým podujatím tohtoročného festivalu, plného tradíc, ľudových motívov, tanca a hudby, bola vernisáž, ktorej ústredným motívom bola modrotlač.

Galéria vestibulu púchovského Divadla sa stala miestom, ktoré sa na pár dní zahalilo do najrôznejších odtieňov modrej farby. Špeciálna slovenská remeselná technika farbenia a zdobenia látok, ktorá je známa predovšetkým pod názvom modrotlač bola vidieť všade navôkol – na krojoch, šatách a nevšedných predmetoch.

Výstava v galérii bola rozdelená na dve časti. Historickú časť tvorili staršie látky a kroje a tú súčasnú, predovšetkým moderné formy vracajúce sa k ľudovým motívom. Celá výstava sa inštalovala pod dohľadom dvoch výrobcov modrotlače pôvodom Púchovčana Petra Trnku a Dolnokubínčana Mateja Rabadu. Matej Rabada sa snaží tradíciu tejto tradičnej maliarskej techniky obnovovať a rozvíjať, čoho dôkazom bol aj miniworkshop, ktorý sa konal priamo počas vernisáže. Návštevníci si teda mohli na vlastné oči pozrieť ako sa touto technikou tvorí. Kurátorkou výstavy modrej tradičnej krásy sa stala manažérka kultúry Milada Vargová.

Súčasťou vernisáže boli aj práce študentov, doktorantov i pedagógov z púchovských škôl. Svoje diela doniesli zo Základnej umeleckej školy, Strednej odbornej školy (I. Krasku), či Fakulty priemyselných technológií. Veľkým dielom do výstavy prispela Žaneta Littová, folklórny súbor Váh a niekoľko ďalších Púchovčanov. Galéria vestibulu  Divadla zostáva vyfarbená namodro až do 19.júna 2017.

Text: Barbora Krchňavá, foto: Slavomír Flimmel