Moje stretnutie s Richardom

816

Keď som v decembri 2019 vo fitness centre videl mladého trénera s vyšportovanou postavou ako dáva pokyny svojej ešte mladšej zverenkyni, okamžite mi padol do oka. Nebol to bežný tréning ako u prevažnej väčšiny trénerov vo fitkách. V tréningovom procese uplatňoval viac cvičenie a metodiku s princípmi rekonvalescencie. Aj preto ma zaujal. O pár dní som ho oslovil a spýtal sa, či je fyzioterapeut. Odpovedal nie, ale že fyzioterapia ho veľmi zaujíma. Naznačil som mu, že som po operácii ramena, resp, ramenných šliach. Na jednom z tréningov som sa nešťastne zranil. Výsledkom boli utrhnuté šľachy v ľavom ramene a následne 2 operácie. Obmedzenie pohybu v ramennom kĺbe resp. jeho funkčnosť bola asi na úrovni 30%.  Na otázku, či by bol ochotný mi pomôcť, odpovedal áno. Dohodli sme si stretnutie začiatkom januára 2020.

Začala naša vzájomná spolupráca. Sprvoti ľahké masáže, postupne doplňované „bankovaním“, neskôr tvrdšia masáž lakťom (jeho lakťom) v oblasti lopatky, ramena ale aj paže. Hýbanie ramenným kĺbom vo väzbe na lopatku a súvisiace svaly a šľachy. Potreboval si ma pripraviť na praktické cvičenie a postupnú rekonvalescenciu. Tešil som sa na to. Bol som nedočkavý kedy príde deň „D“. Prišiel.

Pre mňa bolo fascinujúce s akou ľahkosťou mi predvádzal cviky a cvičenia s náradím, náčiním a pod., aby som predvedený cvik pod jeho dozorom vykonal aj ja. Trpezlivo mi vysvetľoval načo daný cvik a cvičenie pôsobí, k tomu veľmi dobrý ba až vysoký odborný výklad ohľadne pôsobenia na svalstvo, šľachy a kĺby vrátane pomenovania jednotlivých svalových skupín. Postupne som s ním absolvoval náročnejšie tréningy, ani nie na silu, vytrvalosť, ale na sfunkčnenie a zlepšenie pohybového aparátu a ústrojenstva ramenných a lopatkových svalov, šliach v ramennej oblasti, lopatky, krčných a trapézových svalov, ale aj spodného korzetu chrbta.

Prišli aj stabilizačné cviky, cvičenia na výdrž. Naučil ma dívať sa na tréningový proces z iného pohľadu, než z pohľadu tvrdého kulturistického tréningu (budovanie sily, rozvoja svalstva…). Tri mesiace mi trvalo, než som sa zdokonalil v cvikoch so zameraním na návrat k plnohodnotnému pohybovému aparátu ľavého ramena, lopatky, krčnej chrbtice a spodného drieku chrbta. Občas som na tréningu dostával kŕče, okamžite vedel zareagovať a dať mi pomoc.

Nebol som jeho bežným cvičencom. Keď som sa ho asi o tri mesiace spýtal, prečo súhlasil s návrhom na spoluprácu (náš vekový rozdiel je cca 40 rokov), odpovedal jednoducho: „Viem kto ste a chcem vám pomôcť“. Vždy sa výborne pripravil na ďalší tréningový program. Neopakoval sa. Vedel aj pochváliť a mnohokrát. Ak som cvik nevykonal správne, bol trpezlivý. Vysvetlil mi ho ešte raz s názornou ukážkou ako ho vykonať tak, aby bol spokojný. V júni naša spolupráca skončila. Dnes odhadujem funkčnosť ramena na 85-90%. Vrátil som sa k môjmu športovému a životnému štýlu života.

Kto je Richard? Richard sa vo voľnom čase venuje viacerým športovým aktivitám. Jeho srdcovkou je workoutové cvičenie (workout). Je certifikovaným trénerom pre kalisteniku a SM Systém. Kalistenika je typ cvičenia, pri ktorom ako záťaž používate váhu (hmotnosť) vlastného tela. Naďalej sa vzdeláva a úspešne venuje trénerskej práci v oblasti silovo-kondičného cvičenia pre svojich klientov. Má aj svoje športové štúdio FitROOM. Jeho plné meno je Richard Ozimý.

Richard, ďakujem Ti za všetko, čo si pre mňa urobil.

Marián Prekop, foto: Nikola Bartošová