Na domácej trati triumfovali v Slovenskom pohári Jakub Mudrák a Pavol Cíbiček

651

SLOVENSKÝ POHÁR MLÁDEŽE V CYKLOTRIALE – ZÁRIEČIE, 28. MÁJA

Jakub Mudrák v kategórii Benjamin a Pavol Cíbiček v kategórii Cadet si spomedzi domácich pretekárov vybojovali prvenstvá na pretekoch Slovenského pohára mládeže v cyklotriale. Podujatie Slovenského pohára v Záriečí si nenechali ujsť takmer tri desiatky pretekárov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska. 

Podujatie pripravil Cyklotrialový klub Záriečie v spolupráci s Obcou Záriečie, Základnou školou Záriečie a Slovenským zväzom cyklistiky. Podujatie zo svojho dotačného programu podporil Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Výsledky:
Kategória POUSSIN (9 – 10 rokov): 1. Michal Nagy (Lučenec), 2. Adam Szalga (Ochotnica – Poľsko), 3. Mikolaj Wozniak (Ochotnica – Poľska),… 5. Peter Ofúkaný (Záriečie), 7. Tomáš Vaculík (Záriečie), 8. Vladimír Kafka (Záriečie)
Kategória Benjamin (10 – 12 rokov): 1. Jakub Mudrák (Záriečie), 2. Marek Nagy (Lučenec)
Kategória Minime (13 – 14 rokov): 1. René Vymětal (Znojmo – Česká republika), 2. Ebastiájn Sieklik (Záriečie)
Kategória Cadet (15 – 16 rokov): 1. Pavol Cíbiček (Záriečie), 2. Adrián Kvašňovský (Rudina)
Kategória Promesa (5 – 8 rokov): 1. Tomáš Fenčák, 2. Gregor Gašpar, 3. Matúš Horváth (všetci Poprad),… 5. Marko Cíbiček (Záriečie)

Podľa šéfky slovenského cyklotrialu i riaditeľky súťaže v Záriečí Anny Šidlíkovej mala súťaž solídnu úroveň, poukázala však na smutnú realitu klesajúceho počtu pretekov i pretekárov na Slovensku. Okrem Záriečia, ktoré je Mekkou slovenského cyklotrialu, sa tomuto športu na Slovensku vo väčšej miere venujú iba v Poprade, Lučenci a v Rudine. Preteky Slovenského
pohára v Záriečí boli jedným zo štyroch podujatí, ktoré sa na Slovensku v mládežníckych kategóriách robia. V susednej Českej republike bývajú podľa nej preteky každý týždeň, u našich západných susedov zažíva cyklotrial riadny rozmach. „Ak chceme držať krok so svetovou špičkou, musia naši zverenci nielen tvrdo trénovať, ale aj porovnávať svoju výkonnosť s konkurenciou na pretekoch. I preto je pre tých najlepších samozrejmosťou absolvovať podujatia v Českej republike, ale i v iných štátoch,“ zdôraznila šéfka slovenského cyklotrialu.

Cyklotrialový klub Záriečie je historicky najúspešnejším slovenským cyklotrialovým klubom. Podľa Anny Šidlíkovej je to aj vďaka výbornej spolupráci klubu s obcou a základnou školou. Okrem cyklotrialového areálu s prekážkami majú na tréning k dispozícii kameňolom, zdarma tamojšiu telocvičňu pri základnej škole a potrebné zázemie. I preto je Záriečie v cyklotrialovom svete skutočným pojmom. Nieto totiž roku, kedy by pretekár zo Záriečia nepriviezol na Považie nejakú medailu z vrcholového svetového či európskeho šampionátu.
Mená ako Kristína Sýkorová či Martin Behro majú zvuk medzi svetovou špičkou v kategórii Elite, Jakub Mudrák je svetovou extratriedou medzi benjamínkami (10 – 12 rokov). V minulosti rovnako vozili cyklotrialisti do Záriečia medaily zo svetových podujatí, syn Anny Šidlíkovej Ján dosiahol v minulosti dokonca na titul majstra sveta.

Cyklotrialová škola manželov Šidlíkovcov je pojmom v Európe i vo svete, nečudo preto, že malebná dedinka neďaleko Púchova bola už niekoľkokrát dejiskom najvýznamnejších svetových a európskych cyklotrialových podujatí. Záriečie a okolie boli dejiskom už štyroch významných medzinárodných podujatí, medzi nimi nechýbali ani majstrovstvá Európy.
„V Záriečí snáď niet chlapca, ktorý by si cyklotrial nevyskúšal. Aby sa však posunul z výkonnostnej na vrcholovú úroveň, chce to okrem talentu a chuti aj neodmysliteľnú podporu rodičov a ich priamu účasť na podujatiach na Slovensku i v zahraničí. Cyklotrial je totiž športom, kde sa viac ako v iných športoch vyžaduje symbióza pretekárov a rodičov,“ zdôraznila Šidlíková.
-pok-