Na pešej zóne hľadali najsilnejšieho Slováka
Sobotňajšie popoludnie na pešej zóne v Púchove patrilo silným Slovákom. Päť silových disciplín preverilo silu i zručnosť tých najsilnejších, ktorí bojovali o titul „Najsilnejší Slovák 2016“. Na štartovaciu čiaru sa postavilo 12 chlapov, ktorí už na prvý pohľad vzbudzovali rešpekt. Na súťaž pripravenú Slovenskou asociáciou silných mužov v spolupráci s mestom Púchov, Trenčianskym samosprávnym krajom a ďalšími sponzormi, zavítalo niekoľko stoviek Púchovčanov, ktorí si v slnečnom jarnom počasí našli cestu do centra mesta. Svedkom siláckych kúskov boli i primátor mesta Púchov Rastislav Henek, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška a poslanec Slovenského parlamentu Milan Panáček. Aj oni povzbudzovali „svalnáčov“ a po každej disciplíne ocenili tých najlepších. „Víťaz by mal byť všestranný, pretože na medzinárodných podujatiach sú aj behacie disciplíny nielen silové. Mal by teda byť atlétom i silným chlapom,“ povedal o hľadaní najsilnejšieho Slováka organizátor a rozhodca Pavol Guga.
600 kg ako malina
Pri prvej disciplíne dvíhali súťažiaci nad hlavu až 130-kilogramovú kladu. Potom sa postavili k 600-kilogramovej pneumatike, ktorú bolo potrebné prehodiť na druhý bok a späť. Nasledovali tzv. mŕtve ťahy nápravou osobného vozidla, ktoré boli na pešej zóne zaparkované. Štvrtou disciplínou bol Herkulesov úchop, pri ktorom sa dve zo zaparkovaných áut odbrzdili na šikmej plošine a každý silák sa ich pokúšal držať s rozpaženými rukami vo svojej blízkosti čo najdlhšie. Posledná disciplína rozhodla o najsilnejšom Slovákovi. Až na 4. schod chlapi postupne vykladali 220-kilogramové a 260-kilogramové závažie. Pred celkovým vyhodnotením pretekov mali možnosť zasúťažiť si i deti. Využilo to asi 20 chlapcov a 2 dievčatá, ktorých úlohou bolo preniesť dve pneumatiky cez vytýčenú trať rýchlejšie, ako ich súper. Najväčší potlesk zožal 5-ročný junák, prenášajúci závažie svojim tempom, no divákom ukázal i svoje svaly. Spomedzi dvanástich súťažiacich zvíťazil s prehľadom Igor Petrík z Levíc, ktorí týmto titulom zavŕšil víťazný hetrik. Pre inšpiráciu sme sa víťaza opýtali na spôsob prípravy. „Cez zimu sa pripravujem v posilňovni, pretože vonku je zima. Robím len tie základné cviky, ako sú mŕtve ťahy, drepy a tlaky. Začínam malými váhami s veľkým počtom opakovaní a potom stále ťažšie a ťažšie závažia,“ povedal o cvičení Petrík. Na záver sa siláci predstavili púchovským divákom ešte v jednej, no nesúťažnej disciplíne.
Najrýchlejšie postavený máj
Desiatka najsilnejších Slovákov sa tento rok zhostila tradície, ktorá 30. apríla v Púchove nesmie chýbať. Vzali na svoje ramená vopred vyzdobený máj a vychádzkovým krokom ho priniesli do pripraveného priestoru, kde ho s dobrovoľnými hasičmi spoločne osadili. „Tak rýchlo postavený máj sme ešte nemali,“ skonštatovala riaditeľka Domu kultúry Milada Vargová a zároveň otvorila ďalšie kultúrne podujatie v meste. Na úvod sa na javisku predstavila folklórna skupina Štiepnická skala zo Streženíc. V rytme jej piesní sa na pešej zóne „pohupovalo“ množstvo divákov, niektorí si spoločne s nimi i zaspievali, iní si iba klopkali nohou do rytmu. „Moje želanie pre všetkých i tých, ktorí tu nie sú, je, aby tento máj dával lásku do sŕdc ľudí celoročne a aby sme sa k sebe správali lepšie a lepšie,“ povedal primátor Púchova Rastislav Henek a zároveň dal pokyn na slávnostné spustenie všetkých fontán v uliciach mesta. Kultúrny program pokračoval vystúpením folklórneho súboru Váh, ktorí síce zatancoval dve známejšie choreografie s názvami cepový a „kuvaný“, no na javisku sa predstavili i dvaja „noví“ mladí muži. „Snažíme sa chalanov vytancovať, keďže chystáme galaprogram k 45. výročiu súboru na jeseň a chalanov vo folklórnom súbore nie je nikdy dosť,“ povedal o mužských prírastkoch v súbore jeho manažér Martin Rosina. Po tradíciách predviedla na pódiu svoje umenie i dievčenská tanečná skupina DVUZE, ktorá svoje choreografie pripravuje v Dome kultúry.
Oslavy vyvrcholili vatrou
No na pešej zóne to ešte stále nebolo všetko. Rad prišiel aj na domáceho siláka Marcela Šerého, ktorý najskôr na Námestí slobody potiahol niekoľko metrov veľké zametacie vozidlo Technických služieb mesta. Zvedaví diváci sa presunuli späť pred javisko, kde už „Apolónius“, ako ho známy prezývajú, predviedol, aké je to ležať na ostrých klincoch, naložiť na seba betónovú platňu a postaviť na ňu ešte ďalších piatich statných chlapov. Týmto vystúpením program na pešej zóne v sobotu skončil, no Púchovčania pokračovali v oslavách konca 2. svetovej vojny v našom regióne v Horných Kočkovciach. Do areálu pod privádzačom zavítalo opäť veľa ľudí, ktorí si prišli obzrieť zapálenie tzv. Vatry oslobodenia. Oslavy vyvrcholili 15 minút po 21. hodine, kedy sa nad hlavami divákov rozžiaril ohňostroj. Ten svojimi výbuchmi možno ešte niekomu pripomenul koniec vojny a výbuch mosta cez Váh presne pred 71 rokmi. Zábava pod mostom diaľničného privádzača pokračovala až do skorého rána.
-pam-