MEDZI NAJSILNEJŠÍMI SLOVÁKMI SA PREDSTAVÍ I PÚCHOVČAN

937

V posledný aprílový deň sa na púchovskej pešej zóne predstavia najsilnejší Slováci, aby sa z ich radov rozhodlo, ktorí z nich získa titul „NAJSILNEJŠÍ SLOVÁK 2016“.

Preverí ich aj 600-kilogramová pneumatika

V sobotu 30. apríla budú po 14.00 hod. pod záštitou primátora mesta Púchov a predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja bojovať na pešej zóne najsilnejší muži. „Ide o vrcholové podujatie svojho druhu v našej krajine. Sú to vlastne majstrovstvá Slovenska, ktoré sa prvýkrát predstavia vo vašom meste,“ povedal nám na úvod generálny manažér Slovenskej asociácie silných mužov (SASIM) Pavol Guga. Siláci sa predvedú v niekoľkých disciplínach medzi, ktorými nesmú chýbať napr. mŕtvy ťah s nápravou osobného vozidla, prehadzovanie 600-kilogramovej pneumatiky na čas, nosenie 150-kilogramových kufrov na čas a mnohé ďalšie. O jednej z disciplín nám viac povedal organizátor Guga:„Na šikmých plošinách budú odbrzdené autá, ktoré budú chlapi držať s rozpätými rukami. Táto disciplína sa volá Herkulesov úchop.“ Predstaviť by sa mala asi dvadsiatka tých najsilnejších, či už profesionálov alebo amatérov, ktorí sa „siláctvu“ venujú vo voľnom čase. Medzi nimi bude i Púchovčan Marcel Šerý z viac ako 20-ročnými skúsenosťami. „Púchovčania si ma možno pamätajú, keď som na Mikuláša pred dvoma rokmi ťahal autobus plný detí,“ pripomenul Šerý. Domáci diváci ho možno videli i pri tlačení vozidla kopijou alebo pri ohýbaní kovových profilov vlastnými rukami. O svojej motivácii a účinkovaní pred domácim publikom nám Šerý povedal:„Chcem to venovať ľuďom a hendikepovaným z úcty tak, ako to robím. Nie je to o tom, aby som si niečo dokazoval. Mojou túžbou je, aby Púchovčania z pešej zóny odchádzali z krásnym pocitom z toho, čo zažili a dokáže ľudské telo.“

Padne svetový rekord i v Púchove?

Zo skúseností z minulých ročníkov sa diváci môžu tešiť i na prípadné silové rekordy, či už slovenské, európske alebo svetové. V minulosti „padol“ napr. slovenský rekord v dvíhaní betónovej gule, pričom bola pokorená hranica 200 kg a za svetovým rekordom zaostáva iba o 3 kg. Rekord bol prekonaný i pri dvíhaní klady a nosení 150-kilogramových kufrov na vzdialenosť. „Niektoré rekordy sú takmer neprekonateľné – napr. pri otáčaní 100-kilogramovej gule okolo krku. 15-krát sa to podarilo Braňovi Golierovi, a to je Guinesov resp. svetový rekord,“ povedal nám o úspechu slovenského borca viceprezident SASIM Milan Gabrhel. Súčasťou podujatia budú i divácke súťaže, do ktorých sa môžu zapojiť nielen muži, ale i ženy a deti. Na blížiacich sa majstrovstvách Slovenska v Púchove potvrdili účasť už viacerí niekoľkonásobní majstri z predchádzajúcich rokov, čo by malo byť prísľubom skvelých výkonov najsilnejších chlapov z celej republiky. Nielen organizátori sa tešia na divácku podporu a veria, že domáci obyvatelia prídu povzbudiť i púchovského siláka Marcela Šerého.

-pam-