Naozajstná škola v prírode pre štvrtákov z Mládežníckej

227

Zažiť školu v prírode vonku v exteriéri za každého počasia, to bolo naším cieľom. Sme škola, ktorá chce viac a ponúkli nám viac. Prežiť počas jedného týždňa tak veľa. Stráviť ho intenzívne v spojení s prírodou v nádhernej lokalite s najkrajšími výhľadmi na Slovensku.

Vybrali sme si dedinku Ždiar, učupenú pod štítmi Belianskych Tatier, ktorá si nás hneď získala svojou neopakovateľnou atmosférou. V rázovitej goralskej obci s bohatou históriou a turistickou tradíciou už od roku 1939 sa ukrýva klenot medzi dedinami na Slovensku s bohatými a stále živými kultúrnymi tradíciami a unikátnou ľudovou architektúrou.

Nádherné panorámy, kvalifikovaní lektori, netradičné aktivity a kopec zábavy si pre nás pripravili lesní pedagógovia z okolia Ždiaru, ktorí boli deťom mužským vzorom. Na jeden týždeň sme odložili mobilné telefóny, vypli televízne obrazovky a namiesto hlučnej hudby načúvali zvukom prírody.

Príjemne zneli aj rozhovory spolužiakov na spoločnej oddychovej túre Javorovou dolinou, kde si namáčali bosé nohy do potôčika; načúvanie názorov kamarátov počas prechádzky Monkovou dolinou; konštruktívne debaty pri zhotovovaní obrazov z prírodnín; povzbudenia pri aktivitách na Strednici; priateľské rozhovory na opekačke či potulkách držiac sa za ruky s ktoroukoľvek pani učiteľkou.

To sú zážitky, na ktoré sa nezabúda. Zo srdca želáme našim štvrtákom, nech si ich uchovajú vo svojich srdiečkach a nech i naďalej nachádzajú ich zmysel a posolstvo prírody odovzdávajú budúcim generáciám.

ZŠ Mládežnícka