Nočná 2,4 hodinovka na autodráhe Púchov

528

Dňa 5.11.2022 náš klub organizoval vytrvalostné preteky tímov 2,4 hodinovku s modelmi CARRERA – GT. V týchto pretekoch sme vyskúšali niekoľko noviniek. Najdôležitejšia bola, že preteky boli „nočné“ to znamená, že sa pretekalo v zatemnenej miestnosti, svietilo iba pouličné osvetlenie autodráhy a každé autíčko muselo mať vlastné funkčné osvetlenie. Pri technickej kontrole sme mimo iné kontrolovali u každého modelu maximálnu rýchlosť v Km/hodinu na meracom prístroji od firmy Tamiya. Rýchlosť bola zaznamenaná pri každom modeli. Boli povolené motory Slotit 23.000 a táto kontrola mala vylúčiť použitie iných rýchlejších motorov. Rýchlosť sa pohybovala od 30 km do 37 km a neznamenala, že najrýchlejší model aj vyhral. Napríklad víťazný tím – Bednárik Roman a Kučera Adam mali autá 32km a 34 km.

Pretekov sa mohlo zúčastniť 12 tímov. Jeden tím bol dokonca výhradne dievčenský – RACING Ladies – Bednáriková Katka a Revúca Ivanka, musím povedať že jazdili výborne, dlhý čas sa držali na treťom mieste, no nakoniec chlapská súťaživosť vyhrala tím ATM Racing ich posunul na krásne piate miesto. Veľmi zaujímavý tím bol KAEL Racing team – kde jazdil najstarší účastník 73 ročný Koterba Ladislav z Revúcej a najmladší účastník 8 ročný Panáček Sebastián z CVČ Včielka Púchov. Ako novinku sme rezervovali dvanásty tím pre „V.I.P. racing tím“ v ktorom mohli jazdiť deti z krúžkov, prípadne niekto z pozvaných hostí. Mohlo tu jazdiť 12 pretekárov.

Preteky začínali technickou kontrolou, potom dvaja piloti z každého tímu odjazdili spoločne 1 minútovú kvalifáciu a podľa výsledkov sa tímy rozdelili do dvoch skupín. Tieto dve skupiny sa striedali až do konca. Na obed sme preteky na chvíľu prerušili a privítali vzácneho hosťa, známeho českého fotografa, komentátora a spisovateľa Martina Straku. Predstavil nám svoje nádherné kalendáre s motoristickou tématikou, oboznámil sa s činnosťou nášho klubu, nafotil si naše ručne robené modely, s ktorými jazdíme PMP Pohár mieru a priateľstva a prijal pozvanie na jednu 12 minútovú jazdu do V.I.P. tímu. Jazdil veľmi pekne a hanbu určite neurobil. Jazdil veľmi pekne.

Preteky s prehľadom vyhrali juniori Bednárik Roman z Púchova a Kučera Adam z Martina, druhé miesto obsadil tím z Púchova – Kumičak Martin, Bedník Rasťo a junior Vojcík Samuel, na treťom mieste sa umiestnil tím z Martina Bukový Igor a Kučera Jaro. Veríme, že preteky sa všetkým páčili a na budúci rok si ich zopakujeme.