Nová publikácia Púchov z neba má za cieľ prispieť k rozvoju cestovného ruchu

656

Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia – Púchov z neba. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.

Realizátori projektu leteckého fotografovania Slovenska z neba chcú vydaním ojedinelej publikácie o meste Puchov, niekdajšej osade s názvom Puch, pomôcť rozvoju turizmu v našej domovine. „V dôsledku prijatých ekonomických opatrení za účelom zabránenia šírenia koronavírusu sa cestovný ruch stal nielen u nás na Slovensku, ale v celom svete, najviac existenčne ohrozeným odvetvím. Podporiť jeho rozvoj u nás doma, má za cieľ naša novovznikajúca fotokniha s názvom Púchov a okolie z neba. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu,“ spresňuje Lucia Lalíková, média manažér vydavateľstva CBS, ktoré vydanie tejto ojedinelej publikácie pripravuje.

Ako ďalej uviedla, vydavateľstvo od roku 2013 až doteraz vydalo stovky titulov s leteckými snímkami regiónov Slovenska, Českej republiky a Poľska. V týchto dňoch pracuje na tom, aby netradičným spôsobom z vtáčej perspektívy prinieslo čitateľom pohľad na osídlenie hornatých častí Slovenska. „Mnohí z nás poznajú pojem Púchovská kultúra, ktorý v archeológii a histórii pomenúva osídlenie hornatých častí Slovenska v období piatich storočí na prelome letopočtov. Do archeológie sa toto slovné spojenie dostalo v nemalej miere vďaka amatérskemu archeológovi menom Emil Friedrich Johannes Hoenning O´Carroll , ktorý v Púchove pôsobil od roku 1888 a prebádal tu legendárne hradisko Púchovská skala. Pohľad na dnešný Púchov a jeho okolie prinesieme v pripravovanej publikácii netradičným spôsobom – pohľadom z vtáčej perspektívy. Čitateľ po jej prelistovaní uvidí historické a prírodné krásy Púchova a jeho okolia, tak ako ich ešte nevidel, aj keď ich už navštívil. Kniha mu určite poslúži aj ako dobrá inšpirácia pre námety na výlety či dovolenku u nás na Slovensku,“ dodáva Lucia Lalíková.

V pripravovanej publikácií nebudú chýbať viaceré zaujímavé pohľady z vtáčej perspektívy, ako napríklad, záber na renesančný kaštieľ v Lednických Rovniach s rozlohou takmer 20 hektárov či na hrad Lednica postavený na strmých bralách. „Mal jedinečnú architektúru – do vnútornej časti hradu sa dalo dostať len cez tunel vysekaný do skál vo výške 5 až 6 metrov. Čitatelia ho uvidia v našej pripravovanej publikácii zachytený fotografom z lietadla, podobne ako aj najväčšiu obec Púchovskej doliny – Beluša, ktorá je zároveň treťou najväčšou dedinou Slovenska a v jej chotári sa nachádzajú najväčšie náleziská mohýl. Chýbať nebude pohľad aj na Dolné Kočkovce, ktoré boli v stredoveku centrom obchodu, predovšetkým so soľou, ale aj s keramikou a hrnčiarskymi výrobkami. Nachádzal sa tu kráľovský sklad soli – dodnes sa jedna z častí obce nazýva „Pod Skladom“,“ spresňuje Lucia Lalíková.

K ďalším naj záberom, ktoré podľa tvorcov knihy určite inšpirujú k rozvoju turistiky v tomto regióne, je pohľad z neba na obec Lazy pod Makytou. Svojou dĺžkou 14 kilometrov patrí medzi najdlhšie dediny Slovenska. Nás CBS flying team fotením z lietadla zachytil aj najmladšie kúpele na Slovensku – Nimnica. Ich jedinečné pramene nečakane objavili v novembri 1952 robotníci pri stavbe priehrady vodnej nádrže Nosice.

Na vzniku publikácie sa podľa slov Lucie Lalíkovej môže podieľať aj široká verejnosť. „Práve v týchto dňoch pracuje na vydaní tejto ojedinelej fotoknihy veľký kolektív ľudí, ako sú fotografi, redaktori, a iní. Každý, kto má chuť, sa môže k nám pridať alebo nás môže kontaktovať za účelom upriamenia našej pozornosti na pútavé miesta vo svojom okolí. Radi privítame aj podnetné nápady a tipy pre samotnú tvorbu publikácie. Priestor pre prezentáciu v publikácii Púchov a okolie z neba ponúkame aj predstaviteľom miest a obcí, majiteľom firiem či médiám. Novú knihu môžu určite obohatiť zaujímavými informáciami z ich prostredia a dať jej vyššiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že je to pre nich zároveň dobrá príležitosť zviditeľniť svoju prácu a dosiahnuté úspechy,“ dopĺňa Lucia Lalíková a dodáva: „Púchovské územie veľmi pozoruhodne vstupuje do viacerých veľkých chránených oblastí v okolitých pohoriach. Údolia a hory navôkol vyzerajú, akoby im blízkosť civilizácie bola skôr na osoh, než na oštaru. Máte tu dojem, že ľudská spoločnosť sa výnimočne dobre stará o to, aby v karpatských, javorníckych aj strážovských zákutiach zostal pokoj a tichý rešpekt k pôvodnému životu. Preto dávame priestor širokej verejnosti na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice, aby nám pomohli prezentovať Púchov a okolie, v tom najlepšom svetle.“

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Andrea Vozárová, tel.: 0940 213 854 alebo e-mail: vozarova@cbs.sk.Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Pozrite si aj videoprojekciu k novovzniknutej knihe:

Zdroj: cbs.sk