O dezinformáciách na internete s občianskym aktivistom Jurajom Smatanom

1164

Vo štvrtok 15. februára sa v Župnom dome konala zaujímavá akcia z cyklu Myšlienkovo. Komunálny politik a občiansky aktivista Juraj Smatana vystúpil s prednáškou na tému „Konšpirácie, dezinformácie a hoaxy na internete“.

Na začiatku prednášky sa Juraj Smatana predstavil ako vyštudovaný historik a stredoškolský učiteľ. Práve jeho povolanie ho priviedlo k hlbšiemu štúdiu konšpiračných teórií a dezinformačných kampaní na internete. Študoval nemeckú nacistickú propagandu (Goebbels), pretože v nej vidí ideové korene dnešných politických propagandistických metód a klamlivých trikov.

Na svojom osobnom zážitku vysvetlil, čo je to webová dezinformácia. Keď pred pár rokmi zverejnil zoznam dezinformačných internetových stránok, stal sa obeťou falošných internetových obvinení z pedofílie. Dodnes tento hoax koluje na  facebookových stránkach priaznivcov Kotlebovej ĽS NS. Považuje to za pomstu dezinformačných webov za jeho projekt konspiratori.sk, vďaka ktorému boli desiatky podvodných internetových stránok pripravené o finančné prostriedky inzerentov. Odvtedy bol na webe vystavený veľkej vlne nenávisti, urážania a zosmiešňovania. To ho však len utvrdzuje v presvedčení, že robí dobrú prácu.

Ako predísť šíreniu dezinformácií?

Hoaxy a dezinformácie, ktoré v posledných rokoch veľmi zamorili mediálny a najmä internetový priestor USA a Európy, sa v niektorých krajinách takmer nevyskytujú. Ide napríklad o severské štáty Švédsko a Fínsko. Ruská dezinformačná agentúra Sputnik musela po krátkom čase ukončiť svoje pôsobenie vo Fínsku, pretože sa ukázalo, že Fíni fake news (falošným správam) neveria. J. Smatana vidí hlavné príčiny ľudskej náchylnosti veriť dezinformačnej propagande v zlom vzdelaní a nefungujúcom štáte. Fínsko je známe vynikajúcim školstvom a tiež dobre fungujúcim štátom s malou, korupciou.

Hoaxy nestačí len odhaľovať a vysvetľovať. Dôležité je, aby sa deti v školách učili kriticky myslieť a obyvatelia mohli veriť svojim zvoleným politikom. Dnes je väčšina dezinformačných a konšpiračných hoaxov o klamaní politikov, sudcov, vedcov, lekárov alebo novinárov. V krajine, kde občania vidia, že dobre funguje školstvo, zdravotníctvo, polícia, súdy a pod., môžu politikom veriť. Potom nie sú náchylní naletieť na internetové klamstvá.

Konšpirácie a konšpiračné teórie

Podľa J. Smatanu treba rozlišovať pojmy „konšpirácia“ a „konšpiračná teória“. Slovo konšpirácia znamená tajný plán. Na Slovensku nazývame tajný protifašistický odboj ilegálnym (nezákonným). Poliaci protifašistický (aj protikomunistický) odboj považujú za spravodlivý a legálny. Nenazývajú ho ilegalita, ale konšpirácia. Smatana sám seba považuje za konšpirátora, pretože niekedy je nutné proti zlej politickej moci bojovať utajene. Ako príklad uviedol utajené organizovanie ekologických demonštrácií.

Konšpiračná teória je vysvetľovanie zložitých spoločenských javov nejakým tajným plánom sprisahaneckej skupiny. Konšpiračné teórie zvyčajne paralyzujú ľudí. Ak človek uverí, že o našich životoch úplne rozhoduje niekoľko tajných sprisahancov (Soros, Rockefeller), stane sa pasívnym a nesnaží sa sám svoj život zmeniť k lepšiemu. Veľa ľudí rado verí konšpiračným teóriám nielen preto, že im jednoducho vysvetľujú komplikované fungovanie sveta, ale tiež preto, že ospravedlňujú ich neochotu urobiť niečo pre jeho zlepšenie.

Vytvorenie zoznamu webov šíriacich dezinformácie

V čase Ukrajinskej krízy v roku 2013/14 sa vyrojilo veľké množstvo dezinformačných webov, ktoré útočili na politiku USA a EÚ. Zároveň nekriticky chválili a propagovali Putinove Rusko. Juraj Smatana do internetového vyhľadávača zadal typické slová ich sektárskeho jazyka (presstitúti, mainstream, ovčania, juvenilná justícia, Novorusko a pod.) a dostal zoznam viac ako 40 slovenských a českých webových stránok. Keď ho zverejnil na svojom facebookovom profile, vyvolalo to veľký ohlas nielen u nás, ale aj v zahraničí. Citovali ho viaceré zahraničné noviny a spravodajské agentúry.

Dezinformačné metódy používané dnes na internete pripomínajú techniku „rozkladu a rozvratu“, ktorú za bývalého režimu používali eštébáci na disidentov. Autori dezinformácií chcú nainfikovať ľudí nedôverou voči demokratickej spoločnosti. Dezinformácie sú účinné, navyše v čase vzbúrených emócií majú ľudia sklony svojich názorových odporcov obviňovať a démonizovať, uvoľniť priechod svojím zadržiavaným agresívnym sklonom. Cieľom tejto propagandy nemusí byť, aby ľudia verili konkrétnej správe, ale aby neverili nikomu a ničomu. Aby si mysleli, že všetci novinári sú kúpení, všetci politici podplatení a nemá význam sa občiansky angažovať pre zlepšenie systému.

Po prednáške prebehla diskusia s obecenstvom. Bohužiaľ sa v nej potvrdilo pravidlo, že často najviac chcú diskutovať tí, čo majú najmenej čo povedať.

Text a foto: Slavomír Flimmel


Smatanov zoznam českých a slovenských webov šíriacich dezinformácie, ktorý ho pred tromi rokmi preslávil aj v zahraničí (pravidelne aktualizovaný na www.konspiratori.sk):

vigilantcitizen.com
zvedavec.org
protiprudu.org
orgo-net.blogspot.sk
aeronet.cz
conspi.cz
nwoo.org
badatel.net
czechfreepress.cz
protiprud.sk
protiproud.cz
zemavek.sk
blokprotiislamizaci.cz
afinabul.blog.cz
prvopodstata.com
stalo-se.cz
slobodavockovani.sk
magnificat.sk
nekorektni-tv.cz
veksvetla.cz
pravdive.eu
bezpolitickekorektnosti.cz
freeglobe.cz
svobodnenoviny.eu
vedomec.com
antiilluminati.net
leva-net.webnode.cz
vlasteneckenoviny.cz
novarepublika.cz
rukojmi.cz
tadesco.cz
eurasia24.cz
nemesis.sk
ac24.cz
dobajedu.cz
tartaria.sk
energieupramene.blogspot.sk
alternativnimagazin.cz
isstras.eu
infokuryr.cz
megazine.cz
je-to-inak.livejournal.com
naturalnews.com
necenzurovane.net
priznakytransformace.cz
nadlani.org
mysteria.sk
freedomeurope.eu
eurabia.cz
euportal.cz
euserver.cz
proevropu.com
cestyksobe.cz
ceskoaktualne.cz
pravyprostor.cz
karolinaloskotova.blog.cz
osud.cz
ers.blog.cz
infovojna.sk
rudovasky.com
tydenikobcanskepravo.cz
procproto.cz
casopis-sifra.cz
freepub.cz
panobcan.sk
svetkolemnas.info
stopislam.eu
nazorobcana.sk
cz.sputniknews.com
southfront.org
nejvic-info.cz
euroasie.info
wertyzreport.cz
e-republika.cz
cestacloveka.sk
mcaris.net
paratdnes.cz
venuska.cz
biosferaklub.info
breitbart.com
drsne.sk
slovenskeslovo.sk
domacaliecba.sk
themindunleashed.com
hlavnespravy.sk
radynadzlato.sk
outsidermedia.cz
ceskozdrave.cz
eportal.cz
dolezite.sk
bajecnylekar.sk
lajkit.cz
stredoevropan.cz
zpravodaj24.eu
securitymagazin.cz
ipribeh.cz
slovakexportregister.eu
resso.sk
medicalcentrum.eu
krajskelisty.cz
withform.cz
svobodnymonitor.cz
bajecnylekar.cz
parlamentne-volby-2016.sk
farmazdravi.cz
parlamentnilisty.cz