Púchovskí seniori na púti v Šaštíne-Strážach

323
Spoločná fotografia pred bazilikou, v popredí dole Jozef Mikloško. Foto: M. Bašová

V strede týždňa pred jednou z najväčších slovenských pútí, ktorá sa každoročne v septembri koná na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach (15. septembra), nabral autobus plný púchovských seniorov smer Záhorie.

Spoločenstvo púchovských seniorov, ktorého členovia sa pravidelne stretávajú v priestoroch púchovskej rímsko-katolíckej fary, si v stredu 12. septembra naplánovali cestu do Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach (okres Senica), aby sa zúčastnili Púte Združenia kresťanských seniorov Slovenska. „Staroba nie je ľahká, ale pokiaľ je to možné, treba ju prežiť radostne, veselo a v komunite, nie izolovaný. Mária je v srdci všetkých, najmä starých rodičov aj ako matka, aj ako Sedembolestná patrónka Slovenska,“ povedal o cieli púte pre rádio Lumen predseda združenia Jozef Mikloško.

Do šaštínskej baziliky zavítala približne tisícka pútnikov, ktorých čakal celodenný duchovný program. „Ráno o pol deviatej to bol ruženec k Sedembolestnej Panne Márii, nasledovala slávnostná svätá omša celebrovaná bratislavským pomocným biskupom Jozefom Haľkom. Po nej sa nám prihovoril predseda Združenia kresťanských seniorov Jozef Mikloško,“ vymenováva dopoludňajší program púte Margita Bašová, predsedníčka púchovského klubu kresťanskcýh seniorov. Dôchodcovia mali priestor aj na krátku individuálnu prehliadku komplexu baziliky a po obede a obedňajšej prestávke púť zakončili krížovou cestou a záverečným požehnaním.

Impozantná Bazilika Sedembolestnej v Šaštíne-Strážach má pútnický kalendár plný takmer celý rok. „Jednotliví pútnici alebo celé skupiny využívajú na prepravu k nám nielen motorizované dopravné prostriedky, ale napríklad aj bicykle a mnohí k nám doputujú tak, ako sa putovalo kedysi, teda po vlastných peši,“ uvádza Monika Drgoňová z Infocentra Baziliky v Šaštíne. Ako príklad uviedla zrovna biskupa Jozefa Haľka, ktorý bol práve v tom čase na dvojdňovej pešej púti s približne 200 mladými ľuďmi z Marianky pri Bratislave do Šaštína, kde si v sobotu 15. septembra spolu s veriacimi z celého Slovenska pripomenuli sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý je zároveň dňom pracovného pokoja. Medzi najznámejších pútnikov, ktorý navštívili šaštínsku baziliku patrí pápež Ján Pavol II. (1995) a Matka Tereza (1987).
Púte do národnej svätyne podnikajú Púchovčania pravidelne každý rok: „Patrí sa aspoň raz do roka putovať k našej Patrónke Slovenska. Nám seniorom sa to podarilo a sme za to vďační,“ uzatvára Margita Bašová.

-tm-, foto: M. Bašová