Obchod pre ľudí v núdzi

2474

Aj v meste Púchov sa nájde veľa občanov, ktorí sú ochotní nezištne pomáhať druhým. Dôkazom je nový obchod pre ľudí v núdzi, v ktorom sa angažujú miestni dobrovoľníci.

V Púchove 10. januára oficiálne otvorili takzvaný sociálny obchod. Určený je najmä ľuďom, ktorí sa ocitli v hmotnej núdzi. Nachádza sa na 1. poschodí v budove SOV na Námestí slobody (vchod vedľa obchodu Kočkovskej pekárne). Priestory na zastrešenie činnosti sociálneho obchodu poskytlo bezplatne mesto. Na otvorenie obchodu prišlo mnoho dobrovoľníkov, ktorí chceli priložiť ruku k dielu. Najväčšiu časť ponuky tvorí šatstvo, no na výber je aj mnoho iných vecí – napr. detské hračky, knihy.

Dobrovoľníčka Lenka Jamborková nám prezradila: „Za vytvorenie sociálneho obchodu v našom meste vďačíme najmä myšlienke pani JUDr. Eve Kvocerovej, ktorá už v minulosti aj v zmysle Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja uvažovala o spustení takejto formy pomoci našim občanom v núdzi. V súčasnosti sa aj vďaka dobrovoľníkom, ktorí sa už tejto oblasti venovali formou charitatívnych búrz, podaril tento dobrý nápad zrealizovať. Sociálny obchod funguje na báze darovania. Prídu ľudia, ktorí chcú nejaké veci darovať a potom môžu prísť ľudia, ktorí budú obdarovaní. Sociálne odkázaní si tu môžu vybrať veci, čo im ešte poslúžia. Ľudia nám nosia dámske, pánske a detské oblečenie, sú tu hračky aj domáce potreby. Navyše sa vieme dohodnúť, že sprostredkujeme napríklad dar starej práčky alebo aj inej veci, ktoré by potrebovali. Sociálne odkázaní sa môžu na nás obrátiť a pokiaľ je to v našich možnostiach, radi pomôžeme. Musím povedať, že naozaj sú tu úžasní ľudia – nosia úžasné veci – a aj ochota pomôcť je tu veľmi veľká a sme z toho naozaj nadšené, veľmi nás to teší.“

Dobrovoľníčka Mária Bartošová nás informovala o tom, že ľudia bez domova sa v sociálnom obchode môžu v prípade potreby aj osprchovať. Môžu tiež požiadať o radu – dobrovoľníci im radi pomôžu lepšie sa zorientovať v ich životnej situácii.

Obchod bude pre darcov aj sociálne odkázaných ľudí otvorený pravidelne každú stredu od 15:30 do 17:30.