Občianske združenia v Púchove: Klub slovenských turistov Púchov

1700

Takmer 80-ročná turistická tradícia

Turistická tradícia má v Púchove dlhú históriu. Jej počiatky siahajú ešte do 30-tych rokov minulého storočia, kedy v roku 1939 vznikol Klub slovenských turistov a lyžiarov pod vedením Cyrila Zemančíka. V 70-tych rokoch pri TJ Gumárne Púchov obnovili odbor turistiky a v roku 1976 bol, ako jeden z prvých na Slovensku, založený prvý turistický oddiel mládeže pod názvom TOM Rozsutec. V súčasnosti má Klub slovenských turistov Púchov, ako súčasť celoslovenskej organizácie, 176 členov a na jeho čele stojí Milan Kvasnica.

Za roky fungovania klubu jeho členovia prešli a spoznali prakticky celé územie Slovenska a Čiech, ale prebádali aj turistické skvosty v Rakúsku, Nemecku, Chorvátsku či Taliansku. Do akcií, ktoré klub organizuje, sa môžu zapojiť aj nečlenovia: „Pripravujeme akcie aj pre širokú verejnosť a prinášame im tak možnosť poznávať nielen okolie nášho mesta a regiónu, ale aj vzdialenejších oblastí. Vďaka akciám organizovaným naším klubom sa nám podarilo do Púchova prilákať turistov z celého Slovenska, ale aj z Čiech a propagovať tak naše mesto a jeho nepoznané prírodné krásy“, vysvetľuje Vladimír Jadrníček z Klubu slovenských turistov Púchov. Ak by ste sa nazdávali, že náplňou turistiky je len pohyb v prírode a spoznávanie prírodných krás a nových miest, mýlite sa. Členovia klubu sa taktiež starajú o udržiavanie turistických chodníkov a trás: „Náš klub má vyškolených značkárov, ktorí sa pod vedením skúseného inštruktora značenia starajú o viac ako 400 km značených turistických trás v našom regióne“, upresňuje Vladimír Jadrníček.

Z obchodných centier do hôr

Ak máte radi turistiku, môžete si vybrať zo širokej ponuky klubu a to počas celého roka. „Až na pár výnimiek máme naplánované akcie po celý rok a okrem autobusových zájazdov sú všetky určené širokej verejnosti, teda pridať sa môže každý, kto si trúfa. Jednotlivé akcie a trasy sú postavené tak, aby si každý záujemca našiel niečo pre seba. V ponuke je bežná turistika v okolí Púchova aj po Slovensku, vysokohorská turistika, cykloturistika, v zime je to turistika na bežkách, ale organizujeme aj turistické akcie do zahraničia, či nenáročnú turistiku za poznávaním pamiatok“, vyratúva ponuku klubu Vladimír Jadrníček. Najznámejšie akcie, ktoré klub organizuje, sú Otvorenie turistickej sezóny KST Púchov, ktorá sa koná vždy v marci na trase Púchov – Keblie – Rozhľadňa na Tlstej hore – Dohňany. Už onedlho, 6. septembra, sa bude konať jubilejný, 40. ročník akcie Púchovský okruh za zdravím – Memoriál Mudr. Vadoviča. A keďže ide o okrúhle výročie, pripravené sú úplne nové trasy, bohatá tombola a ďalšie novinky. Obe spomínané akcie sú zaradené do celoslovenského kalendára Klubu slovenských turistov a pravidelne sa ich zúčastňuje až do 200 turistov zo širokého okolia aj z Čiech. Tento rok už majú za sebou výlety po celom Slovensku, ale aj Rakúsku, kde navštívili ľadovec Dachstein a v Čechách Krkonoše. Do konca roka ešte plánujú navštíviť Vysoké Tatry, Kysuckú cyklomagistrálu, v Nemecku oblasť Berchstengadenu, v našom okolí Vršatec, Vápeč, Javorníky, ale aj Luhačovice, Strážnicu či Litomyšl. „Chceme organizovať pre Púchovčanov turistické akcie a výlety a dostať ich tak z nákupných centier späť do prírody. Tým že na naše akcie prilákame aj mimopúchovských turistov, môžeme spropagovať naše mesto a jeho okolitú prírodu, starať sa o turistické trasy v našom okolí a pritiahnuť mládež k turistike“, uzatvára Vladimír Jadrníček. Ak sa chcete pridať k spoznávaniu prírody v okolí aj vo vzdialenejších častiach Slovenska, stačí sledovať webstránku klubu, kde nájdete všetky dôležité informácie o pripravovaných akciách.
Kontakt: www.kstpuchov.sk

Helena Kanderková

Klub turistov2