Občianske združenia v Púchove: Mŕtva kosť

548

Začiatky

Hoci občianske združenia s veľmi netradičným názvom oficiálne vzniklo len pred dvoma rokmi, sformovalo sa z dovtedy fungujúcej neformálnej skupiny Púchovská skala. Tá si dala za cieľ revitalizovať verejné priestranstvá. Skupine nadšencov sa podarilo postaviť prístrešok, upraviť okolie, osadiť novú informačnú tabulu či vybudovať turistické schody na vrchol skaly. Postupne združenie rozšírilo svoje portfólio aj o ďalšie aktivity. „Zúčastnili sme sa viacerých vzdelávacích workshopov, kde sme stretli podobne zmýšľajúcich mladých ľudí, ktorí nám boli inšpiráciou. A hoci náš prvotný zámer bol naďalej pokračovať v revitalizácií verejných priestranstiev, postupne sme začali koketovať s kultúrou a tak sa vyformovali dve hlavné priority nášho združenia, a to organizovanie kultúrnych podujatí a revitalizovanie verejných priestranstiev“, približuje predseda združenia, Andrej Rafaj.

Najbližšie chystajú

Dohromady 18 členov združenia v súčasnosti venuje najviac energie príprave festivalu Woodstock 2015, ktorý odštartujú druhý augustový víkend v Dohňanoch-Mostišti. „Bude to asi naše najväčšie „sústo“, čo sa organizácie aj finančných prostriedkov týka. Plníme si tým však sen o vlastnom multižánrovom festivale. Vystúpia tam zvučné mená z oblasti alternatívnej slovenskej scény a divák sa môže tešiť na už tradičnú uvoľnenú atmosféru, akú mu neponúkne žiaden veľký festival. Ak všetko pôjde podľa našich predstáv, tak budúci rok by sme chceli pokračovať s touto tradíciu, pričom postupne sa chceme z pôvodného „hippie“ festivalu pretransformovať na multižánrovejší stredne veľký festival, kde by sa prezentovala domáca alternatívna scéna“, objasňuje Andrej Rafaj. Druhým kľúčovým projektom na ktorom členovia združenia pracujú, je spolupráca na oživení Župného domu. Mŕtva kosť tu zastrešuje celú kultúrnu oblasť. „Ak sa tento projekt podarí dotiahnuť do zdarného konca, tak už na jeseň máme pripravené úplne nové zaujímavé akcie, pokračovanie Vývrtky, výstav, akustických koncertov, literárnych čítačiek, premietanie artových filmov či mnoho aktivít, ktoré nám už dlhšie ležia v hlavách, ale pre absenciu vlastného priestoru sme ich nemohli uskutočniť. Taktiež máme v pláne „Večer ťažkých kovov“, čo by mal byť pre zmenu koncert tvrdších rockových kapiel či vydanie prvej pivnej púchovskej príručky a s tým súvisiaci pivný pochod. “, objasňuje plány združenia Andrej Rafaj.

Plány do budúcnosti

Predsedu združenia Andrej Rafaj úprimne hovorí, že všetky aktivity robia nielen pre návštevníkov, ale najmä preto, lebo ich samých to veľmi baví. „Momentálne sa všetci nachádzame v nejakej životnej fáze, kedy potrebujeme vplývať nejakým spôsobom na okolie a snažiť sa o istý druh tichého manifestu nespokojnosti s vecami, ktoré by mali fungovať prirodzene bez toho, aby na to ktokoľvek upozorňoval. Ak sa nám preto podarí prebudiť aspoň jedného človeka z občianskej letargie, tak budeme šťastní. Keď sa k nám ktokoľvek pridá alebo sa inšpiruje nejakou akciou, tak mám úprimnú radosť a  cítim určité zadosťučinenie. Nikdy predtým sa v Púchove neorganizovali literárne čítačky, pravidelné koncerty domácich kapiel a momentálne sa im konečne priestor dáva. Nehovorím, že je to naša zásluha, ale ak sme k tomu aspoň trochu prispeli tak sme radi a vidíme konečne možnú perspektívu v kultúre v meste“, dodáva. Ako dodáva, pri práci ich najviac brzdí nedostatok času, zaneprázdnenosť jednotlivých členov združenia, často nedostatok skúsenosti, aj nedostatok financií a v neposlednom rade nastavený systém fungovania mestských či štátnych inštitúcií. „Nastavenie celého systému spolupráce s tretím sektorom či podpora a stratégia kultúry v meste je z nášho pohľadu stále nedostatočná. Z nášho pohľadu je najväčším problém kultúry dnes nefunkčnosť areálu na Ilonke, o ktorom nás za posledné dva roky ľudia z mesta ubezpečovali, že sa chystá jeho obnova, ale realita je každým rokom rovnaká“, dodáva Andrej Rafaj.

H. Kanderková

Info: www.mrtvakost.sk
Doteraz zrealizované projekty:
Revitalizácia púchovskej skaly, Hudobno-literárne čítačky, Diskusné večery Vývrtka,
Cesta Rozpralesom, „FUNERAL BLUES: Vianočné ladenie“ – koncert regionálnych kapiel.