Ochrana lesov pred jarnými požiarmi

164

S príchodom jarných dní sa každoročne v prírode vytvárajú podmienky pre zvýšený výskyt požiarov. Z týchto dôvodov sa na Vás touto cestou obracajú hasiči s cieľom upozorniť Vás na typické príčiny vzniku lesných požiarov a poskytnúť Vám niekoľko rád, ako tieto riziká podstatne obmedziť.

Toto obdobie je typické ako „JARNÉ UPRATOVANIE“, kedy dôkladne vyčistíme obytné i hospodárske budov, odstraňujeme nepotrebné predmety a horľavý materiál. Jarné mesiace predstavujú obdobie, kedy sa nová vegetácia len začína rozvíjať a zostatky minuloročnej suchej trávy, lístia a ihličia predstavujú veľké nebezpečenstvo vzniku požiarov, ale najmä ich rýchleho rozšírenia.

Vypaľovanie suchej trávy a zakladanie ohňov na miestach, kde by sa mohol rozšíriť každoročne spôsobuje smrteľné zranenia najmä detí a občanov z radov dôchodcov, ale i veľa požiarov hospodárskych budov, stohov slamy a lesných porastov.

V tomto období častejšie vidieť hasičov pri likvidácii požiarov, ktoré spôsobili ľudia svojou neopatrnosťou. Častou príčinou vzniku týchto požiarov je i hra detí so zápalkami. Veríme, že nikoho nepoteší pohľad na spálenú a spustošenú lúku, alebo les. Z tohto dôvodu by ste i Vy mali prispieť k tomu, aby sa znížilo riziko vzniku požiaru a dbať na tieto naše rady:

  • nehrať sa zo zápalkami, hlavne na miestach, kde by sa oheň mohol rozšíriť,
  • pamätať na to, že odhodená neuhasená cigareta i zápalka sú častou príčinou vzniku požiaru,
  • pri pobyte v prírode možno klásť oheň len na tento účel vyhradených miestach,
  • zvýšenú pozornosť venovať pri odchode uhaseniu ohňa,
  • nevypaľovať suchú trávu,
  • nezakladať oheň za veterného počasia a v období dlhotrvajúceho suchého počasia,
  • venovať pozornosť ukladaniu popola pri chatách.

Zvlášť Vás upozorňujeme na zákaz vypaľovania suchej trávy, ktoré je u nás veľmi rozšírené. Je príčinou vzniku veľkého množstva požiarov nielen so značnými materiálnymi škodami, ale často pri nich dochádza aj k vážnym zraneniam osôb a niekedy si takýto požiar vyžiada tú najvyššiu daň – ľudský život. Ten, kto vypaľuje porasty, alebo zakladá oheň na miestach, kde by sa mohol rozšíriť, dopúšťa sa priestupku na úseku ochrany pred požiarmi a môže mu byť uložená pokuta až do výšky 331,- EUR. Veríme, že s nikým z Vás sa nestretneme pri riešení takéhoto priestupku.

Lesy sú našim azda najväčším bohatstvom, upevňujú a vracajú nám zdravie. Z ekologického hradiska plnia nenahraditeľnú funkciu. Dúfame, že si naše rady zoberiete k srdcu a svojou opatrnosťou nám pomôžete prekonať toto obdobie zvýšené nebezpečenstva vzniku požiarov.

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Považskej Bystrici
Foto: pixabay.com