Odchovanec Púchova Matej Kašlík „zarezáva“ v Kanade

144

Púchovský hokejový odchovanec Matej Kašlík oslávil minulý rok v lete plnoletosť a bol jeden z dvojice púchovských odchovancov, ktorí na prelome rokov Slovensko reprezentovali na majstrovstvách sveta dvadsaťročných v Kanade. Počas dvoch rokov si odskúšal švédske hokejové súťaže, momentálne už pôsobí v Kanade v juniorskej súťaži. Predsa len, v Kanade je viac na očiach skautom z najkvalitnejšej hokejovej súťaže na svete – NHL…

Považskobystrický rodák zamieril prvýkrát na ľad zimného štadióna v Púchove už ako šesťročný. Už predtým však prostredie púchovského hokejového stánku poznal, chodil sa pozerať na výkony svojho brata, ktorý v tom čase už hrával za Púchov. Ku hokeju ho priviedli rodičia i starí rodičia. Na školskom korčuliarskom výcviku neunikol jeho talent pozornosti púchovského mládežníckeho trénera Miroslava Sivého, a tak nečudo, že po nejakom čase ho zavolal na tréning.

„V Púchove som prešiel všetkými vekovými kategóriami až po dorast. V 16 rokoch som však odišiel do Švédska, kde som strávil dva hokejové roky. Momentálne som v Kanade, kde hrám v juniorskej lige QMJHL za tím Chicoutimi Saguenéens,“ uviedol pre Púchovské noviny talentovaný hokejista, ktorý sa na ľadovej ploche najlepšie cíti na poste centra a ľavého krídla.

Matej svoje výkony na majstrovstvách sveta dvadsaťročných zhodnotil s uspokojením i keď si uvedomuje, že to mohlo byť aj lepšie. Pozitívom sú podľa neho najmä obrovské skúsenosti, ktoré ho môžu v jeho kariére posunúť len vyššie. „Myslím si, že ako slovenská reprezentácia sme podávali solídne výkony, snažili sme sa ísť do každého zápasu naplno a hrať predovšetkým ako tím. Myslím, že sa nám to podarilo a podali sme výkony, ktoré pozitívne hodnotili aj hokejoví fanúšikovia,“ zhodnotil Matej výsledky slovenskej reprezentácie v Kanade. Za svoje doteraz najväčšie hokejové úspechy považuje účinkovanie vo Švédsku a poctu reprezentovať krajinu s dvojkrížom na hrudi.

Za všetko, čo v hokeji doteraz dosiahol, patrí podľa neho vďaka predovšetkým rodičom, starým rodičom, súrodencom, ale aj tete a strýkovi. Zabudnúť nemôže ani na trénerov, ktorí ho posúvali v jeho hokejovej kariére – Miro Sivý, Zdenko Pokorný, Norbert Gálik, Michal Kobezda, Miroslav Nemček a ďalší. „Poďakovať sa chcem aj púchovskemu hokeju, kde som dostával veľa priestoru v zápasoch, ale aj keď som potreboval isť na ľad. A i keď som už nebol hráčom Púchova a potreboval som trénovať na ľade, bez problémov ma na ten púchovský pustili a mohol som trénovať navyše,“ doplnil Matej.

Podobný sen ako majú tisícky mladých hokejistov, má aj Matej Kašlík. NHL je silným magnetom pre hokejové talenty a nie inak je to aj v Matejovom prípade. Do Kanady mal odcestovať už v auguste minulého roku, situácia s celosvetovou pandémiou ochorenia Covid-19 však skrížila plány aj jemu. Napokon sa však do Kanady predsa len dostal a momentálne sa tam pripravuje.
„Ak chcem uspieť, musím na sebe denno-denne pracovať. V každom zápase sa snažím odviesť najlepšiu robotu tak, aby so mnou boli tréneri spokojní a aby som sa mohol posúvať stále vyššie. Moji súčasní tréneri sledovali moje výkony na majstrovstvách sveta, teda aj tie majú zásluhu na tom, že si ma vybrali,“ skonštatoval Matej.

Hokejový chlebíček v zámorí je podľa neho mimoriadne tvrdý, uspeje len ten, kto je ochotný urobiť pre úspech maximum. Je to nielen o poctivom tréningu v posilňovni a na ľade, ale aj o mentálne nastavenie, keďže väčšina hráčov je v Kanade bez rodiny. „Mojim cieľom je posúvať sa stále dopredu. Je tu mnoho hráčov zo zahraničia, ktorí rovnako tvrdo pracujú. A kto nie je dobre pripravený, nemôže udržať krok s konkurenciou. Oni hráčov do počtu nepotrebujú,“ uzavrel.

Milan Podmaník