Pandémia tvrdo postihla aj púchovský bedminton

230

Hoci Bedmintonový klub RACQUETS Púchov účinkuje na slovenskej bedmintonovej mape len necelých osem rokov, stihol sa za ten čas etablovať medzi poprednými slovenskými klubmi. Po celom Slovensku je známy ako liaheň mladých talentovaných bedmintonistov, odchovanci klubu už klopú na reprezentačné brány, niektorým sa už dvere do reprezentácie poriadne pootvorili.

Podobne, ako ostatné športové kluby na Slovensku, ani BK RACQUETS Púchov neobišli problémy súvisiace s celosvetovou pandémiou ochorenia na COVID-19. Aj púchovský bedmintonisti museli oželieť množstvo turnajov a až na pár výnimiek na začiatku roka prakticky aj celú tohtoročnú sezónu. Bedmintonisti z Púchova však nefňukajú, nevyplakávajú, ale bojujú. Podľa predsedu BK RACQUETS Púchov a šéftrénera klubu Miloslava Čuntalu dostali od koronavírusu riadnu facku, ale nerezignovali. „Sme natoľko silný klub, že túto krízu prežijeme a púchovský bedminton pôjde opäť svojou úspešnou cestou,“ povedal bez zaváhania pre Púchovské noviny šéf klubu.

„Treba pripomenúť, že na rozdiel od väčšiny slovenských športov, bedmintonová sezóna sa nedelí na jesennú a jarnú čas, ale je ohraničená kalendárnym rokom. Trvá teda od januára do decembra. Pre nás teda trvala sezóna len necelé tri mesiace. Od začiatku roka do 8.marca sme odohrali iba niekoľko turnajov. Dátum si pamätám presne, pretože práve 8. marca sme v Púchove organizovali jeden z celoslovenských turnajov a bol to posledný turnaj na Slovensku pred prijatím mimoriadnych opatrení v prvej vlne pandémie,“ skonštatoval Čuntala.

Ako dodal, do spomínaného dátumu sa podarilo absolvovať jeho zverencom kvalifikačné turnaje, áčkové turnaje a oblastné majstrovstvá žiackych družstiev. Od 11. marca sa všetky bedmintonové súťaže na Slovensku prerušili. Svetielko nádeje v podobe možnosti aspoň čiastočného dohratia sezóny svitlo v septembri, kedy krízový štáb a slovenská vláda uvoľnili opatrenia a odštartovali aj bedmintonové súťaže.

„Odohralo sa však len minimum turnajov. Jedným z nich bol medzinárodný turnaj Forza Slovakia v Trenčíne, kde sa z nášho klubu zúčastnili súrodenci Kadlecovci. Na kvalitne obsadenom turnaji excelovala naša hráčka Olívia Kadlecová, ktorá sa stala víťazkou dvojhry i zmiešanej štvorhry a stala sa najúspešnejšou účastníčkou turnaja,“ pripomenul predseda BK RACQUETS Púchov.

Počas obmedzení v prvej vlne pandémie museli púchovskí bedmintonisti v tréningovom procese improvizovať. Trénovali ako sa dalo, ak to počasie umožnilo, tak aj vonku. Samozrejmé boli hygienické obmedzenia a limity v počte trénujúcich hráčov a hráčok.

„V októbri nás zastavili úplne, tam sa nemohlo vôbec trénovať. Potom sa to začalo málinko, málinko uvoľňovať, že sa môže trénovať systémom päť hráčov plus jeden tréner. Otázkou však zostalo, kde sa môže trénovať. Nie všetky telocvične a športové haly sa otvorili. Pre nás je to problém, pretože sTC arénu, kde zvyčajne trénujeme, pre šport neotvorili, takže tam trénovať nemôžeme. A tak trénujeme v športovej hale Šport Aqua Púchov v určitých skupinkách. Momentálne trénujeme v dvoch skupinách. Jednu tvoria TOP hráči klubu a druhú nádejní hráči, ktorí sa už začali zúčastňovať na turnajoch,“ doplnil Čuntala s tým, že uvoľnenejšie opatrenia, čo sa tréningu týka, prišli až od pondelka 9. novembra. Trénujú tak v podstate iba týždeň.

Ako dodal, improvizácia v tréningovom procese a jeho prispôsobovanie nariadeniam zasiahli tvrdo aj do ekonomiky klubu. Podľa Čuntalu nie sú na nule, ale už idú do mínusu. Náklady však nechcú prenášať na rodičov, a tak to financujú z vlastných zdrojov. „Snažíme sa, aby sa trénovalo, pretože tie zasiahla, ale na kolená nás nepoloží deti potom skončia. Koronakríza mala fatálne následky pre našu prípravku. Po zavedení pandemických opatrení skončilo v prípravke 15 z dvadsiatich detí, museli sme ju preto zrušiť. To je smutná realita. Tých päť detí, čo nám zostali, sme presunuli do inej skupiny. Snažíme sa ten šport udržať pri živote. A myslím si, že sme dosť silný klub, prežijeme, no určite nás to zasiahne. Postihne to podľa mňa celý šport na Slovensku a aj profesionálny šport sa bude, bohužiaľ, uberať skôr amatérskym smerom,“ zdôraznil predseda.

Slovenská bedmintonová reprezentácia do 17 a do 19 rokov a dospelí momentálne trénuje „v bubline“ v Trenčíne na Ostrove u Michala Matejku. Z púchovského klubu BK RACQUETS sú súčasťou „bubliny“ aj súrodenci Kadlecovci, ktorí trénujú spolu s kompletnou slovenskou reprezentačnou špičkou v týchto troch vekových kategóriách. Trénujú pod dohľadom slovenských trénerov, ale aj pod vedením špičkovej holandskej trénerky a bedmintonovej olympioničky Judith Meulendijks.

„Je to špičková svetová odborníčka, ktorej rukami prešlo množstvo hráčov a hráčok zo svetovej špičky. Aj mne sa podarilo zúčastniť sa na jej seminároch. Slovenský zväz bedmintonu vyvíja aktivity, aby ju na Slovensku udržal. V záujme zvýšenia kvality tréningového procesu s ňou spolupracuje aj náš klub, verím, že po uvoľnení opatrení ju budeme môcť privítať aj v Púchove na tréningu,“ pripomenul Čuntala.

Bedmintonisti BK RACQUETS Púchov sa popri excelentnej práci s mládežou v tejto sezóne zapísali aj na slovenskú bedmintonovú mapu v kategórii dospelých. Stali sa účastníkmi slovenskej extraligy zmiešaných družstiev. Odohrať v nej však kvôli mimoriadnym opatreniam stihli len jediné dvojkolo, keď dvakrát tesne podľahli Ilave a Spojom Bratislava. Púchovčanom v extraligovej premiére pomáhali dvaja hráči z Českej republiky, Michal Matejka z Trenčína a Tomáš Lobotka – manžel a tréner slovenskej reprezentantky a olympioničky Moniky Fašungovej. Za Púchov hrala aj niekoľkonásobná reprezentantka Janka Čižmárová, príležitosť však dostali aj vlastní odchovanci Kadlecovci. Niekoľko ďalších odchovancov Púchova – Skorkovská, Michálková, Plevák a Vojtek na svoju príležitosť čakajú, rovnako sú na extraligovej súpiske.

Extraliga mala byť pôvodne štvorkolová, po prvej vlne pandémie ju skrátili na dve kolá. Miloslav Čuntala si myslí, že tohtoročná edícia extraligy sa nedohrá. „Už v tomto čase sa mali konať majstrovstvá Slovenska vo všetkých vekových kategóriách. Aj my v Púchove sme mali 28. novembra organizovať majstrovstvá Slovenska do 11 rokov. Majstrovstvá pochopiteľne nebudú a môj odhad je, že do konca roka už nebude na Slovensku žiadne bedmintonové podujatie. Slovenský zväz bedmintonu síce vyvíja aktivity, ale myslím, že sezónu už nedokáže reštartovať,“ zdôraznil predseda.

Čo sa účasti v budúcoročnej extralige týka, je Čuntala optimista. Nemyslí si, že by sa zo súťaže vypadávalo, a tak bude BK RACQUETS Púchov aj v budúcom ročníku medzi slovenskou elitou. Trochu ich mrzí predčasné ukončenie sezóny vo vzťahu k 4. lige, kde v rozohratej súťaži mali Púchovčania našliapnuté k postupu do tretej ligy.

Minulý týždeň sa mali konať majstrovstvá Slovenska žiackych družstiev, kam sa púchovskí bedmintonisti prebojovali, čo bolo podľa Čuntalu jedným z výrazných úspechov BK RACQUETS Púchov. Bohužiaľ, o medaile bojovať nemohli…

Predseda a tréner BK RACQUETS Púchov predpokladá, že aj začiatok budúcej sezóny, ktorá by sa mala začať v januári, bude poznačený pandémiou. Kvalifikačné turnaje sa podľa neho začínajú spravidla už v polovici januára. Myslí si, že aj napriek tomu, že v záujme klubov i Slovenského zväzu bedmintonu je začať súťaže, dôjde k ich posunutiu. „V každom prípade sa budeme pripravovať, intenzívne komunikujeme so zväzom a ak by sa súťaže odštartovali, sme pripravení naskočiť do súťažného kolotoča,“ zdôraznil Čuntala s tým, že púchovský bedminton chce nielen prežiť, ale posúvať sa stále vyššie.

Milan Podmaník, foto: archív BKR