Patrik Valach a Zuzana Kardošová vicemajstrami sveta!

863

To, že v Púchove a v okolí sú talentovaní mladí ľudia pre športové aktivity, ani netreba snáď pripomínať. Mnoho z nich sa prepracovalo až do reprezentácie SR (ČSSR) a dokonca získali tituly majstrov sveta (Peter Velits, Sabína Pleváková). Na uvedených majstrov sveta svojimi športovými výsledkami nadviazali ďalší mladí športovci z Púchova – Zuzana Kardošová a Patrik Valach, ktorí na IFBB Majstrovstvách sveta juniorov v kulturistike a fitness vybojovali titul „vicemajster sveta“, ktoré sa konali v Rumunskom meste Bistrita v dňoch 11.-12.11.2017.

Široká púchovská verejnosť v máji 2017 už zaregistrovala úspech Zuzany Kardošovej (pozri PN č. 18) a tak väčší priestor aktuálne venujem P. Valachovi a jeho ceste za športovými úspechmi.

Patrik Valach, kulturistika (22 r. pracovník spol. Gimax, s.r.o.) – vicemajster sveta 2017 v kulturistike juniorov, je dvojnásobným majstrom Slovenska v kulturistike juniorov (2015, 2016), víťaz viacerých medzinárodných kulturistických súťaží.

Patrik je vzorným príkladom športovca pre tvrdý a nekompromisný tréningový proces. Je samouk a že mu občas pri tréningu pomáhame (pretekári, tréneri, kamaráti, …) je len vizitkou jeho skromnosti a húževnatosti dokázať, že na to má.

Aká bola jeho cesta k striebornej medaile na M-Sveta? Patrik sa po prvýkrát objavil na súťaži v roku 2015 a to hneď na M-Slovenska juniorov v kulturistike, kde suverénne zvíťazil a doslova zamotal hlavu všetkým potenciálnym pretekárom v tejto kategórii do budúcna. Okamžite si vypýtal pozvánku do reprezentácie Slovenska. Jesennú časť súťaží 2015 vynecháva, tvrdo trénuje a pripravuje sa na súťaže pre rok 2016.

V apríli 2016 znovu víťazí na MSR a stáva sa definitívne reprezentantom SR. Začiatkom mája 2016 (4.-8.5.) po prvýkrát súťaži na ME juniorov v kulturistike nad 75 kg a získava pekné 7. miesto (len tesne mu unikol postup do finálovej šestice).

Renomé z „neúspechu“ na ME si dokonale napravil o dva týždne neskôr 21.-22. mája 2016, keď vyhral prestížnu medzinárodnú súťaž juniorov v kulturistike európskeho formátu Diamond Cup v Žiline a postupne si získava rešpekt súperov a uznanie športových kvalít od odborníkov v tomto hnutí. Takticky znovu vynecháva jesenné súťaže r. 2016 a systematicky sa pripravuje na súťaže roku 2017.

Po dohode s reprezentačným trénerom dokonca vynecháva aj účasť na MSR a všetko úsilie venuje príprave na M-Sveta. Svoju športovú formu ladí na medzinárodných súťažiach. Posledný septembrový víkend vyhráva ďalšiu prestížnu medzinárodnú súťaž EVLS Prague Showdown v kulturistike juniorov open (bez rozdielu hmotnosti).

Dňa 22.10.2017 víťazí na medzinárodnej súťaži „Tatranský pohár“ v Prešove v kategórii mužov (asi najstaršia medzinárodná súťaž v Európe) a v súboji o absolútne prvenstvo poráža majstra Európy a bronzového medailistu z M-Sveta Petra Tatarku. Po tejto súťaži definitívne získava účasť na M-Sveta juniorov 2017. Zisk striebornej medaily je odmenou za jeho športové umenie a úsilie, ktoré tomuto športu venoval. Patrik aj v roku 2018 môže súťažiť vo vekovej kategórii juniorov.

Zuzana Kardošová, bikiny fitness (17 r., študentka bilingválneho gymnázia v Sučanoch) – doslova šokovala, keď ako náhradníčka na poslednú chvíľu vycestovala so slovenskou reprezentáciou na ME juniorov vo fitness , kde si vybojovala titul „majsterky Európy“ (Španielsko, Santa Susanna, 5.-7.5.2017). To, že titul ME nebol náhodný, dokázala na ďalších jesenných súťažiach v tomto roku. Na medzinárodnej súťaži EVLS Prague Showdown získala 2. miesto v kategórii junioriek a 1. miesto v kategórii žien. Na súťaži Arnold Classic Europe v Španielsku získala 4. miesto medzi juniorkami a na domácej medzinárodnej súťaži „Tatranský pohár“ v kategórii žien takisto obsadila 4. miesto. Zvíťazila na VC Dubnice juniorov a potom už nasledovali spomínané majstrovstvá sveta juniorov 2017 v Rumunsku, kde získala striebornú medailu. Jej trénerkou je Juliána Melišová.

Ak Zuzka v tréningovom procese nepoľaví a spolu s trénerkou J. Melišovou si určia jasné priority do budúcna, tak Púchov má po Sabíne Plevákovej ďalšiu športovkyňu európskeho a svetového formátu minimálne na 6 rokov dopredu (Zuzana môže medzi juniorkami súťažiť ešte ďalších 6 rokov). Zároveň môže súťažiť aj v kategórii žien a výkonnostne sa posunúť do TOP špičky „bikinárskeho sveta“.

Čo sa mi na nich páči, že obaja sú veľmi skromní športovci s „veľkými výsledkami“.

Srdečne gratulujeme!

Marián Prekop, tréner a manažér pre kulturistiku a fitness