Pod perinou v Pazove

352

Jedným z družobných miest Púchova je Stará Pazova vo Vojvodine, v severnej časti Srbska. Púchovčanov s tunajšími dolnozemskými Slovákmi spája viac ako štyridsaťročné priateľstvo, ktoré nadviazali divadelní ochotníci z oboch miest. Vzájomne sa navštevujú s inscenáciami divadelných hier, nadväzujú osobné priateľstvá a výnimkou nie sú ani rodinné vzťahy. Pazovskí divadelníci prijali pozvanie mesta Púchov na tohoročný Púchovský jarmok a zaskveli sa v inscenácii hry Kováči od srbského autora M. Nikolića. Na revanš pozvali náš púchovský bábkarský súbor D121 ako hosťa Prehliadky slovenskej ochotníckej divadelnej tvorby – 53. Divadelný vavrín.

Mali sme tú česť účinkovať tesne po záverečnom ceremoniáli a vyhlásení výsledkov prehliadky. Odohrali sme pre účastníkov prehliadky a miestnych divákov rozprávkovú inscenáciu Pod perinou, na perine, s ktorou sme si tento rok pripomenuli päťdesiate výročie založenia bábkarského súboru D 121. Hru s nádhernými pesničkami Marcela Drobného s nami naštudovala zakladateľka súboru a jeho dlhoročná režisérka Elena Bakošová.

Výzvou bolo upraviť scénu tak, aby sa dala rozobrať a preniesť o sedemsto kilometrov južnejšie. Bábkari sa ale hecli a po dvoch dňoch úprav sme mohli vyraziť do Pazovy. Tu treba poďakovať Petrovi Pantúčkovi z DS Makyta a členom divadelného súboru Makyta, že nám pomohli s požičaním zásten, bez ktorých by sme veľké pazovské javisko nedokázali prispôsobiť našej scénografii.

Atmosféra v sále pazovského divadla bola ako vždy srdečná a všetci sme sa snažili, aby sme pre priateľov odohrali čo najlepšie predstavenie. Podarilo sa. Legendárna rozprávka o Perinbabe zožala v sále divadla Vladimíra Hurbana Vladimírova búrlivý potlesk. Podľa viacerých bábkarov bolo pazovské predstavenie tým najlepším z jedenástich repríz. Najväčším ocenením bola po predstavení otázka jednej z divadelných kolegýň z Báčskeho Petrovca. Spýtala sa, či sme profesionálny súbor.

Iní zas považovali naše predstavenie za inšpiráciu, aby v Pazove opäť skúsili naštudovať bábkové predstavenie. Pred dvoma desiatkami rokov si to už vyskúšali s našimi bábkami a scenárom rozprávky Čertove obrázky.

Pre nás bola opäť nevšedným zážitkom príslovečná pohostinnosť a srdečnosť Pazovčanov. Nezištná pomoc technikov pri stavaní scény, varenie kávičky, záverečné pohostenie, výborné ubytovanie. Niekoľkokrát nás doslova šokovali galantnosťou. Martinke Drábikovej dali upiecť v hoteli River in, kde sme bývali tortu k narodeninám a naši milí Marína, Katka a Janko Havranovci jej zas priamo na javisku urobili oslavu s domácimi kiflami a sladkými buchtami. Zažili sme pravú balkánsku dychovú hudbu, zábavné súťaženie v pantomíme i rozprávanie výborných vtipov. Domáci dokonca dievčatám len tak popri posedení darovali parádne kožené peňaženky a neustále nás zahŕňali pozornosťou. Boli sme veľmi milo prekvapení, že aj v terajšej dobe sa zachovala ich pohostinnosť a nekonečný záujem o nás osobne a naše bábkové divadlo.

Ďakujeme našim hostiteľom, že nám pripravili nezabudnuteľné chvíle, ďakujeme mestu a Púchovskej kultúre, že nám finančne pomohli zrealizovať zájazd, kolegom bábkarom za obetavosť a výdrž a v neposlednej rade nášmu kamarátovi šoférovi Petrovi Dornincovi za profesionalitu a príjemnú atmosféru v autobuse počas dlhej a únavnej cesty. Verím, že aj vďaka bábkarom má Púchov v Pazove dobré meno.

Mária Valachová, vedúca bábkarského súboru D 121