Poďakovanie voličom

786

Veľká vďaka všetkým voličom, ktorý mi dávali hlasy od roku 1990 až doteraz. Dodávalo mi to energiu, chuť do práce a posilňovalo presvedčenie, že akceptujú moje názory v mestskom zastupiteľstve.

Dôvod prečo som chcel byť v mestskom zastupiteľstve bol môj celoživotný odpor voči všetkým totalitným režimom (a teda aj komunizmu). Keď v roku 1989 vznikla možnosť účasti ľudí na výkone priamej demokracie, chcel som svoje schopnosti dať do služieb Mesta Púchov. V Púchove žijem od roku 1975 a stal sa mi domovom.

V týchto voľbách nekandidujem za poslanca. Nech dostanú šancu noví ľudia s novými nápadmi. Nesťahujem sa ale z verejného života a ak ma mesto požiada o názor alebo inú činnosť, ktorá mi je profesionálne blízka, rád to urobím.

Nemám právo doporučovať koho voliť, ale pár postrehov pripájam. Kandidátov za poslancov z mestských častí väčšinou občania poznajú z priameho styku a z ich aktivít. Preto je väčšia pravdepodobnosť, že si vyberú správne. Problém pre voličov nastáva, ak si majú vybrať z kandidátov na post primátora. Prečítal som programy kandidátov a zistil, že skoro všetkým chýba triezvy pohľad na dnešnú realitu, napríklad:
– sľubujú zariadiť čo v Púchove je a dobre funguje (práca s mládežou, rozvoj kultúry a športu, rozvoj informatiky atď.),
– sľubujú vykonať za 4 roky veci, ktoré sú nesplniteľné.

Treba si uvedomiť, že na rozvoj mesta treba okrem múdrych ľudí najmä peniaze. Púchov je z minulosti zadĺžené mesto i keď súčasnému vedeniu mesta sa podarilo dlh výrazne znížiť.

Zo všetkých volebných programov ma najviac ohromil bod č.1 z volebného programu Mgr. Kubičára: „zastavíme nezmyselné súdne spory, ktoré sú výhodné len pre právnikov“. V podstate je to úmysel, aby mesto a jeho obyvatelia prišlo o státisíce až milióny eur. Ak by takáto situácia nastala, tieto peniaze budú obyvateľom mesta chýbať na rozvojové programy, ktoré plánujú takmer všetci uchádzači o post primátora.

A na záver biblické – Strom poznáš po ovocí. Za každým kandidátom je to jeho život, skutky a jeho povesť.

Viliam Bršiak