Poďakovanie za krásny kultúrny zážitok

221

V nedeľu 28.5.2023 som bola na vystúpení detských folklórnych súborov „Ako zrnko maku“ v Divadle Púchov. Skutočne neopísateľná krása, vystúpenie od maličkých detičiek až po 16-ročné deti. Nádherný zážitok vďaka scenáru, choreografii a réžii Mgr. Žanetky Littovej a hudbe a spevu detičiek pod vedením pána Ivana Sadloňa. Toho som prvýkrát stretla na hrebeni Lachovca, robil túru so svojimi vtedy malými deťmi a ja s manželom a našimi malými vnučkami. Prehodili sme pár slov, pôsobil tu vtedy ešte krátko. Patrí mu obrovská vďaka, jeho vedením už v Púchove a okolí prešlo veľa detí – hudobníkov.

Veľká vďaka taktiež patrí tanečnej príprave, ktorá učí deti tancovať aj spievať. Poviem to familiárne: pani Žanetke, Zuzke Drahniakovej a našej najstaršej folkloristke Marcelke, ktorá je v Púchovskom folklóre už 47 rokov. Ako 12-ročné dievčatko prišla do súboru Váh tancovať a spievať, vtedy bola Pokojová, keď sa vydala ako pani Podymáková, vystupovala naďalej a taktiež doviedla k tancu aj svoje tri deti. Teraz sa volá Papajová. Vypomáha pri výuke tanca a spevu a koľké kroje už pošila a upravila detičkám! Je to jej záľuba, ona jednoducho bez folklóru nevie žiť. Preto to teraz píšem, lebo je vždy v úzadí, ale za všetko, za tie roky, čo je v súbore, si zaslúži veľké „Ďakujem“.

Poďakovanie taktiež patrí všetkým rodičom, ktorí svoje deti vedú k folklóru, mestskému úradu pod vedením pani primátorky Katky Henekovej, Trenčianskemu samosprávnemu kraju pod vedením Jaroslava Bašku za podporu folklóru a mesta Púchov.

Som 83-ročná rodáčka mesta Púchov, žijem tu od narodenia okrem 7 rokov, ktoré som prežila v Dubnici nad Váhom. Naše mesto je nádherné, obkolesené horami a preteká ním najdlhšia rieka Váh. Kto príde do Púchova, či Slovák alebo zahraničný hosť, každému sa tu páči. Máme ho, v rámci možností, v každej ročnej dobe pekne upravené. Ešte raz Vám všetkým, a hlavne folkloristom, patrí veľká, preveľká vďaka. Prajem Vám veľa úspechov a radosti z nich!

Vaša rodáčka Margita Adamíková
Foto: Slavomír Flimmel