Podnik technických služieb doplatil na falošný email

1231

Podnik technických služieb mesta, s. r. o. sa koncom minulého mesiaca stal obeťou internetového podvodu. Podvod, pri ktorom bola od zamestnankyne podniku emailom vylákaná suma 15.200 €, vyšetruje polícia SR.

Konateľ poškodenej spoločnosti Ing. Miloš Svoboda Púchovským novinám poskytol nasledovné stanovisko:
„Bohužiaľ došlo k absolútnemu a nevysvetliteľnému zlyhaniu pracovníčky ekonomického oddelenia našej spoločnosti. Vec som bol okamžite ako štatutár spoločnosti spolu s primátorom nahlásiť na polícii v Púchove. Nakoľko je vec v štádiu vyšetrovania poviem len základné informácie, aby som predišiel dezinformáciám.

Naša ekonómka dostala na svoj firemný mail požiadavku na úhradu 15.200 € do Anglicka. Mylne sa domnievala, že ho posielam ja, tak úhradu vykonala, aj napriek tomu, že porušila všetky postupy, ktoré máme vo firme pri finančných úhradách zaužívané. K tejto finančnej transakcii nemáme žiadnu faktúru ani žiadnu objednávku. Ďalším faktom je, že PTSM nikdy neobchodoval s Anglickom.

Pani ekonómka bola skúsená účtovnícka s niekoľkoročnou praxou. Vedela, že každá faktúra sa môže uhradiť až po parafovaní majstrom, skladníčkou, konateľom dvakrát… Teraz tento proces obišla. Nepochopiteľne komunikovala s druhou stranou štyri hodiny prostredníctvom emailov až nakoniec spravila úhradu. Pritom stačilo zdvihnúť telefón a dať mi vedieť, čo sa deje. Moja kancelária je desať krokov vzdialená od jej kancelárie. Stačilo ich spraviť a peniaze by neskončili na podvodnom účte.

Pracovnú dobu máme do 14.00 hod. V ten deň až o 14.30 prišla vystrašená ekonómka a informovala ma o úhrade 15.200 €. Okamžite som utekal do banky dúfajúc, že peniaze ešte neodišli z účtu. Nakoľko išlo o zrýchlenú platbu, ktorú sme dovtedy nikdy nerealizovali, peniaze boli nenávratne preč. Toľko nepochopiteľných krokov si jednoducho neviem vysvetliť a vyšetrenie a vysvetlenie nechám na polícii.

Nerozumiem počínaniu pani ekonómky, zvlášť keď sme ju poznali ako nekompromisnú účtovníčku, ktorá nespravila úhradu bez podpisov kompetentných osôb a aj o úhrade 100 € ma informovala. Ako konateľ som nemohol konať ináč, len sa s ňou dohodnúť na ukončení pracovného pomeru.“

Redakcia Púchovských novín sa opakovane telefonicky pokúšala kontaktovať aj bývalú účtovníčku Podniku technických služieb, avšak bez úspešne.

Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Trenčíne Pavla Kudličku daná vec je momentálne v štádiu vyšetrovania. Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície z Považskej Bystrice začal trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu. Páchateľovi v zmysle zákona hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Tento prípad je varovaním pre všetkých ľudí, ktorí pri svojej práci používajú internet. Mailové výzvy na akúkoľvek platbu treba posudzovať s maximálnou opatrnosťou.
-r-