Policajný zbor SR na internete v roku 2019

65

Policajný zbor v roku 2019 potvrdil svoju pozíciu ako jednu z najsledovanejších štátnych inštitúcií na sociálnych sieťach v Európe. Prostredníctvom modernej komunikácie zároveň zabezpečoval pomoc občanom Slovenskej republiky.

Policajný zbor (PZ) v priebehu minulého roka spustil postupne samostatné stránky na Facebooku pre všetkých osem Krajských riaditeľstiev Policajného zboru s cieľom poskytovania väčšieho počtu informácií významných pre daný región, nadviazania užšieho vzťahu s občanmi a poskytovania pomoci. Hlavnú stránku „Polícia Slovenskej republiky“, osem krajských stránok, stránku zameranú na boj proti hoaxom a účet na Instagrame k dnešnému dňu sleduje viac ako 550.000 užívateľov. Počet sledovateľov stránok Policajného zboru SR na sociálnych sieťach k 7.1.2020: FB Polícia Slovenskej republiky – 270.676, FB Hoaxy a podvody – Polícia SR – 34.869, FB Polícia SR – Trenčiansky kraj – 8.020, Instagram.com/policiaslovakia – 136.958.

Na základe komunikácie s občanmi im bola viackrát zaslaná pomoc vo forme mobilných hliadok, ktoré taktiež preverovali falošné a klamlivé informácie posielané „zo žartu“ na policajný Facebook. Pri tejto časti je nutné uvedomiť si, že aj keď policajný Facebook nie je núdzovou linkou 158, na ktorú je nutné volať v každom nebezpečenstve, nie je možné ho zneužívať na posielanie falošných a „vtipných“ správ. Ako sa ukázalo, ich odosielatelia boli vždy vypátraní a následná návšteva policajtov u nich doma ich už tak nepotešila.

Rok 2019 bol prvým celým kalendárnym rokom pôsobenia špecializovanej stránky „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, ktorá bola založená koncom roka 2018. V priebehu minulého roka Policajný zbor pravidelne upozorňoval na už štandardne šírené dezinformácie týkajúce sa nelegálnej migrácie, údajných únosov maloletých osôb a zdravotníckych tém. O problematike migrácie a zdravotníctva vypovedali dve samostatné série videí s odborníkmi na dané témy, vrátane rozhovoru s migrantom žijúcim na Slovensku. Za veľký prínos považujeme aj vyvrátenie dezinformácie o údajnom masovom vrahovi v Bratislave v súvislosti so zabitou ženou. Vďaka pohotovej reakcii sme zabránili vzniku paniky v hlavnom meste.

V roku 2019 Policajný zbor spustil svoj účet na Instagrame ako „policiaslovakia“, na ktorom je zameraný na zverejňovanie predovšetkým nadčasových fotografií s cieľom oslovenia mladšej generácie, ako aj edukatívno-preventívne pôsobenie. Vďaka výzve zo strany českej polície v súboji o najvyšší počet sledovateľov sa Policajný zbor stal štvrtým najsledovanejším v Európe vo veľmi krátkom čase.

Súčasťou komunikácie na sociálnych sieťach boli aj preventívne kampane. V lete pokračovala druhým ročníkom kampaň „Nezabudni na mňa v aute!“ s cieľom upozorňovania rodičov, aby v strese nenechali vo vozidle svoje deti, čo by mohlo mať tragické následky. Novými kampaňami sa stali „Podvodník mňa neokradneš!“, prostredníctvom ktorej sú distribuované nálepky pre seniorov, aby mali varovanie stále na očiach (na dverách, pri pevnej linke), a „Nikdy nevieš, kto sa pozerá“ ako forma upozornenia mladej generácie pred nebezpečenstvom zneužitia súkromných údajov na sociálnych sieťach.

Zdroj: PZ SR