Polícia a hasičský a záchranný zbor informujú

173

Pandémia spôsobila medziročný pokles počtu prihlásených vozidiel

Pandémia nového koronavírusu sa v prvom polroku tohto roku podpísala aj pod počet prihlásených vozidiel na dopravných inšpektorátoch na celom Slovensku. Celkový počet prihlásených automobilov klesol medziročne aj v Púchovskom okrese. Výnimkou je počet novoprihlásených motocyklov, ktorých počet v okrese Púchov mierne stúpol.

Kým v prvom polroku minulého roka si majitelia prihlásili v Púchovskom okrese na dopravný inšpektorát 259 osobných motorových vozidiel, v prvom polroku tohto roku ich prihlásili už iba 147. Rovnako poklesol počet prihlásených nákladných vozidiel medziročne z 32 v minulom roku, na 19 v tomto prvom polroku. Naopak, došlo k miernemu nárastu prihlásených motocyklov. Kým v prvom polroku roku 2019 si ich majitelia v okrese Púchov prihlásili 22, tento rok ich od januára do konca júna bolo 29.

K poklesu počtu osobných motorových vozidiel prihlásených na dopravných inšpektorátoch došlo aj v krajskom a celoslovenskom meradle. V Trenčianskom kraji klesol medziročne počet novoprihlásených osobných motorových vozidiel z 3474 v prvom polroku minulého roku na 3170 v prvom polroku tohto roka. Na Slovensku sa počet prihlásených osobných motorových vozidiel znížil z 52.122 v prvom polroku 2019 na 34.132 v tohtoročnom prvom polroku.

Prudký vietor minulý týždeň lámal stromy, hasiči v kraji zasahovali tridsaťkrát

Prudký nárazový vietor dal v utorok a v stredu minulý týždeň poriadne zabrať profesionálnym hasičom v Trenčianskom samosprávnom kraji. Počas dvoch dní absolvovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru celkom 30 výjazdov, najmä k stromom spadnutým na cesty a na elektrické vedenie.

Hasiči najčastejšie zasahovali v Trenčianskom okrese, no pokoj nemali ani príslušníci HaZZ z Hasičskej stanice v Púchove. Krátko popoludní 30. augusta odstraňovali v Mojtíne strom, ktorý spadol tesne vedľa cesty III/1946. V rovnaký deň vo večerných hodinách odstraňovali z vozovky spadnutý strom v obci Lednica a v rovnaký deň ich zamestnal strom spadnutý na vozovke v Dolných Kočkovciach na Palárikovej ulici.

V susednom Považskobystrickom okrese zasahovali hasiči rovnako trikrát, najväčšie problémy narobil vietor v Papradne – Podjavorníku, kde museli hasiči počas jedného zásahu odstraňovať až 12 spadnutých stromov.

Prehľad zásahov hasičov v auguste

V priebehu mesiaca august 2020 uskutočnili príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Trenčianskom samosprávnom kraji celkom 278 výjazdov. Z tohto počtu bolo najviac – 103 technických zásahov. Nasledovalo 82 výjazdov k požiarom, 64 zásahov pri dopravných nehodách a 22 výjazdov k ekologickým zásahom.

Okrem toho hasiči v priebehu uplynulého mesiaca vykonali 4 požiarno-previerkové cvičenia a 3 výjazdy k udalostiam, pri ktorých napokon zasahovať nemuseli. Priame škody v dôsledku udalostí za mesiac august boli vyčíslené na viac ako 499.000 eur. Uchránené hodnoty v dôsledku zásahovej činnosti príslušníkov Hasičského a záchranného zboru v Trenčianskom kraji predstavovali v sledovanom období hodnotu viac ako 2.729.000 eur.

Zdroj: KR HaZZ Trenčín